Znak wodny na obrazku - zdjęcia w prestashop

Tworząc dla klienta sklep prestashop napotkałam na problem obrazków, które łatwo można wydrukować i nie kupować.

Sklep sprzedaje obrazki przynoszące szczęście. Jeśli są małe to nie zachęcają do zakupu, z kolei większe można sobie od biedy wydrukować.  Klient wydrukował sobie obrazek ze sklepu i okazało się, że wydruk niewiele różni się od oryginału.

Aby uniknąć tego problemu warto zastosować znak wodny na zdjęciach i wstawić duże ładne zdjęcia, które można dokładnie obejrzeć.

Znak wodny można dodać na zdjęciach praktycznie w każdym programie graficznym, ale jest to pracochłonne.

Darmowy programik Irfan View pozwala na dodanie znaku wodnego kilkoma kliknięciami na całej serii obrazków. Można to zrobić w zaawansowanych ustawieniach Batch conversion:

jak wstawić znak wodny do zdjęcia

Znak wodny można dodać zarówno w postaci obrazka jak i w postaci zwykłego napisu. Irfan View pozwala na najróżniejsze ustawienia znaku wodnego – jego położenie, czcionkę itd.

Jednak jeśli wstawimy znak wodny na stałe będziemy musieli wszystko robić od nowa, gdy zmienimy zdanie. Dlatego lepiej zastosować funkcję, która sama nada znak wodny na obrazku i którą można wyłączyć w razie czego.

W prestashop 1.5 służy do tego moduł Watermark (Znak wodny), który defaultowo nie jest zainstalowany. Wyszukujemy ten moduł w zakładce Moduły i instalujemy go.  Następnie w konfiguracji modułu możemy pobrać obrazek, który będzie znakiem wodnym.

Czyli nie można zastosować napisu lecz trzeba zrobić odpowiedni obrazek w jakimś programie graficznym – obrazek musi być w gif.

jak dodać znak wodny w prestashop

Konfiguracja modułu pozwala na wybranie stopnia przezroczystości, ustawienia obrazka oraz na jakich obrazkach ma się pojawić.

Po zapisaniu ustawień modułu należy przeładować obrazki – Preferences / Images / Wygeneruj ponownie miniatury.

W moim przypadku wszystko odbyło się poprawnie. Niestety po tej zmianie nastąpił drobny aczkolwiek brzydki efekt – w bloku ostatnio oglądanych produktów pojawiły się duże znaki zapytania zamiast obrazków. Wgrywanie obrazków od nowa nic nie dało.

Rozwiązanie tego problemu pojawiło się na forum prestashop.

 

 

 

One Comment
  1. dzięki za instrukcje krok po kroku 🙂 dla początkującego jest to jak dar z nieba 🙂

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.