Wordpress versus Joomla - motyw

Oba te CMSy są dobre i nie jestem w stanie powiedzieć, który jest lepszy. Dla początkujących na pewno WordPress – jest bardzo łatwy w obsłudze i dodawaniu wpisów.
Joomla posiada cały system dodawania wpisów (w joomli sa to artykuły), który może nie jest trudny ale na tyle skomplikowany, że można się w tym pogubić.

W WordPressie dodaje się wpis, ustawia go w kategorii, lub w wielu kategoriach i to jest wszystko. Kategorię stanowią od razu menu. Położenie menu ustawia się poprzez wstawienie odpowiedniego widżetu (coś co wyświetla wybrany element), do kolumny bocznej – ustawienie kolumn zależy do templatki. Można tworzyć menu złożone z linków. Linki są pogrupowane w kategorie i można tak ustawić aby dany widżet wyświetlał linki tylko z wybranej kategorii. Widżet odpowiedzialny za wyświetlanie kategorii wpisów, wyświetla wszystkie kategorie jak leci.

Co do joomli to system ten oferuje dużo różnych elementów. Ta różnorodność powoduje, że trzeba dobrze znać system i dobrze zaplanować zawartość. Z drugiej strony jeśli ustawimy coś co za chwilę wyda się bez sensu, to w każdej chwili można to zmienić.

Inną sprawą jest projektowanie templatki.
W obu tych systemach jest to zupełnie inne zagadnienie i templatki są zrobione zupełnie inaczej.

Szablon do WordPressa podzielony jest na kilka części składowych, które znajdują się w kilku plikach. Więc można zrobić wzór strony www a następnie trzeba ją pociąć na kilka plików. To akurat nie jest trudne. Jednak jest problem z plikiem css. Musi on zawierać fragment kodu, bez którego css nie będzie czytany. Poza tym wordpress jakoś dziwnie czyta css. Nie udało mi się tego rozgryźć jeszcze. Zrobiłam sobie kiedyś porządny wzór strony www oparty na divach z float. Niestety podłączony do wordpressa css nie działał poprawnie. Dopiero gdy zmieniałam float na position udało mi się zrobić porwaną stronę. Zastanawiam się dlaczego tak jest.

W sieci darmowych i płatnych templatek dla wordpressa są tony. Może dlatego zamiast robić samemu prościej jest pobrać jakąś darmową templatkę i podstawić własne obrazki. Dochodzi do tego przetłumaczenie templatki zagranicznej na polski. W tym przypadku wystarczy pobrać plik na dysk i wpisać w odpowiednie miejsce polski tekst, uważając żeby nie popsuć kodu php.

Dla joomli templatkę dużo łatwiej zrobić samemu. Szablon jest w jednym pliku. Css jest taki sam jak dla każdej innej strony www i wszystko działa poprawnie. Tworzenie templatki polega na tym aby do pliku index dodać formułki wstawiające odpowiednie elementy. Następnie położenie tych elementów należy opisać w css. Ponadto wszystkie pliki użyte w templatce muszą być wpisane do pliku, który jest listą.

Dla nie znający lub słabo znających php pewnym problemem będzie elastyczne ustawienie części strony. Robiąc templatkę dla siebie nie ma to znaczenia bo sami sobie umieszczamy tekst gdzie chcemy. Natomiast robiąc templatkę na sprzedaż trzeba ja tak zaprogramować aby układ strony nie ulegał zmianie w zależności od tego czy właściciel strony www wykorzysta niektóre elementy czy nie.
Np. w przypadku gdy ktoś nie będzie chciał korzystać z prawej kolumny i zostawi ją pustą, kolumna środkowa powinna się automatycznie rozszerzać na całość strony a nie zostawiać po prawej pusty pasek. Aby rozwiązać ten problem wstawia się odpowiedni skrypt php, który odczytuje ile jest kolumn i w przypadku braku prawej kolumny wstawia dodatkowy styl css, który zawiera zapis, że środkowa kolumna jest szersza.
W pliku można wstawić odwołania do większej ilości styli css. Przeglądarka najpierw wczytuje pierwszy, potem kolejne.

Jeszcze nie rozwiązałam problemu jak zrobić aby highlight się nie zmieniał. Podoba mi się bardo higlight w szkurce ja-purity i chciałam zrobić taką samą. Nie udało mi się podstawić po prostu kodu skopiowanego z ja-purity, nie wiem dlaczego. W sieci tez nie znalazłam rozwiązania. Podrobiłam po prostu ten wzór ale tu nastąpił problem. Highlight składa się z 4 pól, które można wykorzystać na umieszczenie jakiejś treści. Wstawiłam 4 pola usera, ale zrezygnowałam z tego, które jest najbardziej na prawo, gdyż chciałam aby tu był jakiś ładny obrazek.

Stronę canis.org.pl zrobiłam po prostu przerabiając templatkę ja-purity metodą zmiany cssa i obrazków. Efekt z głową kota w pasku highlight bardzo mi się spodobał i chciałam coś takiego też na swoją stronę.

Brak treści w polu po prawej nie stanowi problemu bo elementy równają do lewej. Natomiast problemem okazał się brak treści w którymś z lewych pól. Brak treści powoduje, że automatycznie element po prawej przesuwa się w lewo i zajmuje miejsce tego pustego po lewej. Nie powinno tak być.

Można ustawić jego szerokość w pixelach co załatwi sprawę. Ale główny pasek górny jest ustawiony na 20% i w momencie zmiany wielkości okna przeglądarki pasek lewy i pierwszy od lewej element highligh nie będą równiej wielkości co źle wygląda. Można wstawić do środka drugi div o szerokości w pixelach ale to też nie załatwi sprawy. Prostym wyjściem byłoby ustawienie highligh jako tabeli z 4 kolumnami ale to metoda przestarzała, której się już nie stosuje.
Muszę coś wymyślić.

Czy kolory tej strony nie kojarzą się bardziej ze sklepem z owocami, niż stroną o kotach?

Joomla pozwala aby poszczególne elementy strony korzystały z innych skórek. Czyli można tak ustawić aby działy strony www miały zupełnie inny design. Ustawia się to w Rozszerzenia/Szablony. Trzeba mieć kilka szablonów do wyboru – zrobić samemu albo ściągnąć z sieci. Klikając na jakiś szablon wchodzimy do jego ustawień i tu możemy wybrać: Przypisz do pozycji menu – wybierz z listy.

3 Comments
 1. Ciekawy artykuł. Czy będzie jakaś kolejna część? Interesowałoby mnie porównanie joomli i WordPressu jeśli chodzi o bezpieczeństwo, łatwość w pozycjonowaniu.

  Ja jestem nowy w kwestii tworzenia stron, swoją założyłem na joomli i udało mi się to tylko dlatego że korzystał z pomocy osób bardziej w tym biegłych. Do dodawania artykułów można przywyknąć, choć nie jest to takie proste jak na skrypcie blogowym.
  Czekam na kolejną odsłonę porównania:).
  Pozdrawiam

 2. warto zainteresować się jeszcze drupalem ;). Jest łatwiejszy i bardziej przejżysty niż joomla, ale ma też mniej dodatków. To coś na drodze po środku 😉 chociaz bliżej mu do joomli niż do wordpressa.

 3. Miałem podobny… wróć… identyczny dylemat i w pierwszych etapach nauki webmasteringu zaczynałem od Joomli 1.5
  Spodobał mi się ten system cms, choć nie ukrywam, że były uciążliwe błędy a bezpieczeństwo tego cmsa pozostawiało wiele do życzenia. Z wordpressa korzystam od nidawna i cieszę się, że z niego korzystam. Początki były trudne, ale jakoś se radze:)

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.