Wordpress czy joomla

Zastanawiam się obecnie nad unowocześnieniem częściowo strony Koci Dom, która już się opatrzyła, design już się chyba znudził. Poza tym strona statyczna jest trochę niewygodna. Myślę o większej przeróbce i przeniesieniu części treści do bazy danych. Zostaje mi decyzja WordPress czy Joomla.

Oba te systemy mają wady i zalety:

WordPress

 • łatwo się instaluje i łatwo się obsługuje
 • bardzo dużo darmowych i płatnych skórek w sieci, można wybierać 2 lub 3 kolumny, rożne rodzaje, kolory
 • skórkę z sieci łatwo spolszczyć i przerobić w porosty sposób podmieniając grafikę i manipulując css
 • dość łatwo zrobić własną skórkę wordpressa – no może powiedzmy, że nauczyłam się tego w miarę
 • wydaje mi się, choć jeszcze nie zgłębiłam tego zagadnienia, że można tworzyć dowolne komponenty skórki, gdyby przeczytać dokumentacje i zorientować się, która cześć kodu co tworzy. Podejrzewam, że dałaby sobie z tym radę bez problemu, mimo że moja znajomość php jest mocno podstawowa. Szkoda że brak mi czasu aby się tego nauczyć. Zresztą to jest potrzebne dla ludzi, którzy zawodowo lub jako hobby tworzą skórki, a przeciętnemu użytkownikowi taka wiedza jest niepotrzebna
 • administrowanie jest bardzo proste
 • 3 rodzaje odnośników do wykorzystania
  • linki – zwykłe linki zewnętrzne z których budujemy menu – kategorie grupują linki i stanowią tytuły grup. Widżet linki można ustawić tak, że wyświetla tylko linki 1 kategorii lub wszystkie. Czyli można część linków wstawić w jednej części menu a inne w innej. Można tak, gdyby to komuś pasowało do koncepcji strony.
  • strony – statyczne strony, na których umieszczamy stałe informacje. Strony mogą tworzyć menu w poziomym pasku – przynajmniej tak jest robione większość skórek. Wydaje mi się, że nie można ich grupować według kategorii. Gdyby wstawić 2 razy widget strony to wyświetli 2 razy to samo czyli nie da się jednak pogrupować stron.
  • Wpisy – można je grupować w kategorie i można jeden wpis umieszczać w kilku kategoriach co daje tę możliwość, że kategorie można traktować jako menu do wpisów na dany temat
 • kiepska możliwość manipulowania główną stroną – można ustawić tylko żeby wyświetlała się statyczna strona lub wpisy. W ustawieniach jest możliwość ustawienia aby na głównej stronie pojawiały się: ostatnie wpisy (można wybrać ile) albo strona statyczna (można wybrać która). Jest też możliwość strony statycznej z wpisami ale nie wiem co to oznacza i jak zrobić stronę statyczną z wpisami? W niektórych przypadkach przydałoby się aby na głównej stronie były nie wpisy jak leci ale wybrane. Wydaje mi się, że wordpress nie daje takiej możliwości.
 • obrazki i zdjęcia – można sobie tworzyć galerie przy pomocy wtyczki. WordPress wwala wszystkie zdjęcia do jednego katalogu, więc w serwisach gdzie są tysiące zdjęć trzeba jakoś inaczej ten problem rozwiązać.
 • dużo wtyczek, sprawdzonych i dobrze działających – oczywiście z wtyczkami nie można przesadzać bo blog zacznie wolno chodzić – więc rozsądne minimum
 • nie ma możliwości ustawiania dowolnie kolejności wpisów – można manipulować datami i to wszystko
 • strasznie ciężko dostać się do starych wpisów. Gdy chcemy pozmieniać wiele starych wpisów to za każdym razem trzeba przechodzić dalej. Można sobie przefiltrować ale po dokonaniu zmiany strona wpisów wraca do początkowej i znowu trzeba ustawiać filtrowanie – jest to uciążliwe.
 • dużo informacji w sieci, dużo tutoriali
 • jak typowy blog daje możliwość wstawiania komentarzy i dyskusji

Joomla

 • jest to system dla tworzenia bardziej rozbudowanych serwisów www
 • instalacja również jest prosta, ale trochę inaczej się ją przeprowadza, wymaga ustawienia języka w zapleczu i paru innych ostawień
 • bardzo mało darmowych skórek w sieci. Ja nie znalazłam czegoś sensownego więc musiałam przerobić skórkę defaultową do swoich potrzeb. Było to dość łatwe. Przerabianie cudzych stylów nigdy nie jest łatwe bo nie wie się co jest co. Ale gdy się już zorientuje nie ma problemu. Nie aprobowałam robić własnej skórki ale wydaje mi się, że jest to dość łatwe. W zapleczu jest plik html i cess, które można zmieniać. Zanim się zorientowałam, że jest taka możliwość posługiwałam się ftp.
 • bardziej skomplikowane administrowanie stroną a przede wszystkim tworzeniem zawartości – tu nie ma czegoś takiego jak w wordpress – linki, strony i wpisy – tutaj są moduły, jest ich dużo, niektóre nie wiadomo do czego służą. Możliwości ustawień jest bardzo wiele i dzięki temu mamy  możliwość zrobić znacznie więcej niż w wordpresie. Ale tworzenie menu jest dość skomplikowane.  Jeszcze nie zorientowałam się czy najpierw się tworzy moduł a potem menu czy odwrotnie, czy nie ma to znaczenia.
 • joomla opiera się na artykułach (to samo co wpisy w wordpresie), które grupuje się w sekcjach i kategoriach. Jeden artykuł nie może być w 2 kategoriach, więc możemy grupować tylko 2-stopniowo.
 • każdemu artykułowi możemy ustawić wiele przydatnych elementów
 • prócz artykułow możemy tworzyć różne strony: listy artykułów pogrupowane wg. sekcji lub kategorii, listy linków, wstawki z zewnętrznych stron www, i dużo więcej. Wszystkiego się jeszcze nie nauczyłam.
 • znalazłam jeden dobry serwis z tutorialami i informacjami, ale generalnie raczej trudno jest znaleźć tutoriale. Czasem jak się nie wie do czego jakiś moduł służy to nie można znaleźć odpowiedzi w sieci
 • wtyczki – wyczytałam w sieci, że lepiej z tym uważać bo wiele jest wtyczek źle zrobionych, niestabilnych. W sumie do tej pory jakoś nie odczuwam potrzeby instalowania wtyczek, joomla sama w sobie wystarczy
 • możliwość ustawiania strony głównej – dowolna kolejność elementów, ustawienia w kolumnach jak się chce
 • można dowolnie zmieniać kolejność elementów, artykułów i wszystkiego – jest to dość pokrętnie zrobione i można
 • można bardzo łatwo dostać się do starych wpisów gdy chcemy coś zmienić – bardzo dobrze działa wyszukiwarka w zapleczu i ustawiane według kategorii i sekcji. W ogóle dobrze działa wyszukiwanie artykułów, modułów itp.
 • każdy element można wstawić w dowolnym miejscu strony (jest to ograniczone możliwościami danej skórki). W wordpresie jest to rozwiązane przy pomocy widzegow. Joomla daje więcej możliwości.
 • co do zdjęć to jeszcze się nie zorientowałam – po prostu wstawiam zdjęcia w sieci w edytorze html. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie jeśli tworzymy panel administracyjny dla użytkowników, którzy nie będą chcieli się w to bawić.
 • duże możliwości ustawiania praw do oglądania poszczególnych elementów zarówno na stronie jak i w zapleczu
 • co do komentarzy, to jeszcze nie zglebiłam tematu. Wiele serwisów społecznościowych działa na joomli. Ale jeszcze nie wiem jak to jest robione.

Generalnie co mogę powiedzieć:

– wordpress – łatwy, prosty i nieskomplikowany

– joomla – więcej możliwości, ale bardziej skomplikowany w obsłudze i administrowaniu

6 Comments
 1. a wiesz moze jak przerobic gotowy szablon z WordPress tak by dzialal w kreatorze joomala????

  byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedź

 2. “każdy element można wstawić w dowolnym miejscu strony (jest to ograniczone możliwościami danej skórki). W wordpresie jest to rozwiązane przy pomocy widzegow.”
  Nie prawda, w WP także możesz wstawić dowolny element gdzie chcesz – widgety można zakodować w dowolnym miejscu skórki. Jest tu taka sama zależność jak w joomli – użytkownika który nie umie edytować kodu ograniczają możliwości skórki 🙂
  Pod tym względem WP niczym nie ustępuje Joomli a nawet jest lepszy bo prostrzy i przyjaźniejszy 😉

  1. Zgadzam się całkowicie, że WP jest prostszy i przyjaźniejszy. Nie przestudiowałam dogłębnie metod robienia skórek do WP. Ale z tego co piszesz oznacza, że warto się zainteresować. Zrobiłam pare prostych skórek ale warto nauczyć się robić takie, gdzie widżety są w dowolnych miejscach.
   Zmyliło mnie to, że oglądając dostępne darmowe skórki dla WP – a są ich setki – nie natrafiłam na nic niekonwencjonalnego. Wszystkie są bardzo standardowe – 2 lub 3 kolumny.
   Gdzie można się więcej nauczyć na temat skórek.

   Zbieram się do robienia skórki do joomli. Niestety z tego co jest w sieci, płatne czy bezpłatne, nic mi się nie podoba. Więc musze sama zrobić.

 3. sprawdź motyw Atahualpa ma całkiem sporo ustawień,
  mając blade pojęcie można w kilka godzin postawić stronę,
  działa szybko i bezproblemowo, tak jak napisał przedmówca Widgety – dają spore możliwości

 4. Witam! Zarówno Joomla jak i WP to bardzo dobre opensourcowe systemy CMS, w obu możliwości edycji strony głównej są ogromne. Tak naprawdę wybór CMS powinien być podyktowany projektem, który akurat robimy. Joomla jest nieco bardziej skomplikowana od strony zaplecza i zarządzania, jednak ma bardzo dobre rozszerzenia takie jak sklep (vrtuemart) i możliwość budowy społeczności (jomsocial). Jeszcze do niedawna takich opcji nie oferował wordpress 🙂 jednak i to się zmienia 🙂 więcej napisałam o tym u nas na blogu firmowym o reklamie internetowej

 5. Zaczynałem w Joomla jako zupełnie początkujący i jakoś sobie poradziłem chociaż rzeczywiście pewne rzeczy trudno znaleźć intuicyjnie i czasem trudno domyślić się dlaczego coś nie działa tak jak chcemy.
  Pewne rzeczy do tej pory są dla mnie zagadką jak np wstawianie własnego kodu php w treść artykułu. Ze względów bezpieczeństwa takie kody usuwane są defaultowo i czasem wyłączenie tej opcji nie było skuteczne.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.