Jak stworzyć stronę www (10) - czego potrzebujesz aby ją stworzyć

jak zrobić stronę www nie znając htmlJeśli postanawiasz, że nauczysz sie html i będziesz samemu projektował strony www, potrzebujesz konkretnej wiedzy i paru narzędzi. Jest to generalnie dość łatwe do nauczenia się, ale wymaga trochę czasu.  Poniżej przeczytaj jakich programów i umiejętności potrzebujesz aby zrobić stronę www w html. Nie wspominając na razie o pozycjonowaniu i usability.

Co będziesz potrzebować?

1. nauczyć się html i css – jest to prosty język opisu strony. Bardzo łatwo się go nauczyć. Ważne aby poznać podstawy i zasady zapisu. Jeśli zapomnisz jakąś formułkę to zawsze można wyszukać w sieci dokładny sposób zapisu. Są strony gdzie podane są dokładnie wszystkie formuły i opisane do czego służą.
Przydadzą się tu dobry kurs lub książka.

2. przeglądarki – minimum 4 najbardziej popularne: Internet Explorer, Fire Fox, Google Chrome, Safari, Avast. Przeglądarki czytają inaczej niektóre formułki css dlatego trzeba doprowadzić do takiego zapisu aby strona w różnych przeglądarkach wyglądała tak samo. Jest to jedna z największych trudności jeśli chodzi o projektowanie stron.

3. Edytor – do tworzenia stron www wystarczy zwykły notatnik windows. Ale przydają się też lepsze edytory np. notepad ++, edit pad, w których można otworzyć jednocześnie kilka plików.
Obecnie darmowy jest zaawansowany edytor Share Point Designer, który dobrze koduje polskie znaki.

4. klient FTP – program od przesyłania plikow na serwer i pobierania z serwera – polecam FileZilla

5. program do obróbki zdjęć – zdjęcia z aparatu cyfrowego są zawsze za duże do umieszczenia na stronie www. Trzeba je zmniejszyć i wykadrować. Zdjęcia też trzeba czasem obrócić, rozjaśnić, przyciemnić itp. Dobre i darmowe programy: irfan view, gimp lub serwis online pixlr.

Żeby zrobić bardzo ładną i gustowną stronę www nie musisz być dobrym grafikiem. Wystarczą podstawy grafiki i bardzo dobra znajomość css. Prawie wszystko można opisać w css.

Osobiście nie jestem zwolenniczką grafiki na stronach www. Im mniej grafiki tym lepiej. Czasy ładowania na strony migajacych wodotrysków, flasha i bajerów odeszły w niepamięć. Obecnie liczy się funkcjonalność i zawartość.
Ze względu na pozycjonowanie stron lepiej zrezygnować z tworzenia stron we flashu czy przeładowanych grafiką.

Warto poczytać na temat optymalizacji stron. Polecam Strategia wygrywania w sieci – E.Jedamska
Z tej książki dowiesz się w punktach jak powinna wyglądać strona www aby była przyjazna dla oglądających.

Jeśli chcesz zarabiać w sieci, nie możesz się kierować tylko własnym gustem tworząc stronę www. Strona musi być przede wszystkim przyjazna dla oglądającego i ułatwiać mu wyszukanie odpowiednich informacji.
Strategia wygrywania w sieci – E.Jedamska – podaje zasady i standardy.
Jeśli zlecasz komuś zrobienie strony trzeba również znać się na tych zagadnieniach aby móc sprawdzić czy strona jest poprawna.

Jeśli ten wpis ci się podoba dodaj komentarz. Jeśli ci się nie podoba, lub coś jest niejasne to też wpisz w komentarzu.

One Comment
  1. A jak bym chciała zrobic gre przegądarkowa to też muszę miec bardzo dobry program do grafiki a na razie mam paint,gimp,Google SkethcUP 8 i inne . Znasz jakiś darmowy bardzo dobry program do tworzenia grafiki ???

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.