Własna strona internetowa (14) - jak wgrać pliki na serwer

Gdy już wykupisz hosting, masz swój login i hasło, możesz się zalogować do swojego konta na serwerze.
Trzeba przesłać pliki na serwer.

Jeśli tworzysz stronę statyczną w html to musisz przy każdej aktualizacji czy zmianie od nowa wysyłać zmienioną stronę na serwer.
Jeśli tworzysz dynamiczną stronę typu blog wordpress lub stronę w joomla, wystarczy tylko 1 raz przesłać pliki przy instalacji.
Ew. jeśli chcesz zmodyfikować wygląd strony możesz zrobić własną grafikę na stronę i podmienić ją wysyłając na serwer do odpowiedniego katalogu. Ale nie jest to konieczne. Możesz kupić skórke płatną aby mieć taka jakiej nikt inny nie ma.

Masz 2 możliwości:
panel administracyjny – logujesz sie do panelu i tu możesz dokonywać zmian, konfiguracji w zależności od tego na co panel pozawala. Tu możesz przypisać katalog do swojej domeny, utworzyć subdomeny, utworzyć bazę danych dla bloga.
W panelu administracyjnym można też wstawiać pliki na serwer ale jest to dość uciążliwe, gdyż trzeba przesyłać pliki pojedyńczo, ręcznie tworzyć katalogi. W przypadku pomyłki przy przesyłaniu dużej ilości plików np. wordrpessa, blog nie da się zainstalować.

ftp – można przesłać całość jednym kliknięciem myszy. Potrzebujesz programu tzw. klienta ftp, np. filezilla, którym będziesz przenosił pliki z dysku swojego komputera na serwer. Program taki posiada 2 okna – jedno pokazuje pliki na twoim dysku, drugi pliki na serwerze. Po prostu przesyłasz pliki.

Aby zainstalować bloga wordpress trzeba rozpakowane pliki wordpressa przesłać na serwer.

Ważne jest aby pliki te umieścić nie w katalogu głównym, lecz utworzyć dodatkowy katalog i do niego przelać pliki wordpressa lub statycznej strony www. Warto aby ten katalog miał nazwę związaną z tematyką twojego bloga.

Ważne jest aby każdy blog i stronę www umieszczać w osobnym katalogu. Może na razie myślisz tylko o 1 blogu. Ale w przyszłości będziesz na pewno chciał mieć więcej blogów, może zainstalować blog dla kogoś z rodziny na tym samym hostingu. Nie można wszystkiego wlewać do katalogu głównego, gdyż pliki będą się nadpisywać i wszystko przestanie działać.

Na jednym hostingu możesz mieć tyle blogów i stron na ile pozwala ilość wykupionego miejsca. Ważne jest aby twój hosting pozwalał na przypisanie nieograniczonej ilości domen i subdomen, gdyż warto dla każdego bloga i strony www mieć osobną domenę lub przynajmniej subdomenę.

Jeśli ten wpis ci się podoba dodaj komentarz. Jeśli ci się nie podoba, lub coś jest niejasne to też wpisz w komentarzu.

4 Comments
  1. Każda informacja coś wnosi albo utrwala coś co już wiemy. Dlatego wszystko jest na swoim miejscu ,stronka też

  2. Ja mam na domowym Synology utworzoną już stronę WP i teraz chcę ja opublikować w internecie mam wykupiony hosting w home.pl, czy ktoś z Państwa mógłby pomóc mi i wytłumaczyć jak mam wszystko przenieść na Home, oczekuję odpowiedzi na mail sklep@majkrone.pl

  3. generalnie to teraz w panelach administracyjnych większości serwerów typu np. “cpanel” jak w http://www.Webd.pl hekko czy innych typu nazwa.pl czy home.pl – wszędzie już w panelach do zarządzania serwerami jest opcja wgrywania np. silników typu joomla, wordpress, phpMybb instalowanie ich bezpośrednio przez panele administracyjne serwerów. Bez wgrywania na ftp, rozpakowywania, podłączania bazy danych itp. także powoli szybkie instalacje stron też się technologicznie zmieniają i nie potrzeba powoli będzie do tego informatyka : P

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.