Trendy w webdesign - minimalizm

Trendy w webdesign - minimalizm

Idea minimalizmu wywodzi się z zasady, że im mniej elementów na stronie, tym bardziej przyciągają one oko oglądającego. Poza tym na urządzeniach mobilnych nie da się pokazać wszystkiego .Stąd potrzeba usunięcia zbędnych ozdobników i treści, które niczego nie wnoszą.

Cechy minimalistycznych stron:

 • flat design – kładzie nacisk na funkcjonalność, wszystko jest duże, bez ozdobników, strona zawiera tylko najważniejsze rzeczy, w zasadzie tylko to co ma zwrócić uwagę oglądającego.
 • hero headers – nagłówek składa się z dużego obrazka lub slidera. Na jego tle pojawia się jeden napis, logo i jeden dobrze widoczny przycisk Call to action
 • prosta nawigacja – jak najbardziej prosty pasek menu (menu rozwijalne), często tzw. hamburger menu. Hamburger menu czyli 3 poziome kreski, które po kliknięciu rozwijają się na menu off-canvas. Hamburger menu jest uzasadnione na urządzeniach mobilnych, gdyż oszczędza miejsce i likwiduje problem jakim jest długie przewijanie na telefonie bocznej kolumny z menu, zanim się dojedzie do treści. Ale na stronach desktopowych hamburger menu jest mało intuicyjny i uzytkownicy się jeszcze do niego nie przyzwyczaili. Poza tym na dużym ekranie miejsca jest dość i nie wiele się zyskuje.
 • użycie typografii – duże krótkie napisy, czytelne fonty bez ozdobników, szczególnie zaleca się fonty bezszeryfowe takie jak: Roboto, Lato, Belota, Open Sans, Caviar Dreams,
 • dużo wolnego miejsca i przestrzeni, często jeden element na tle obrazkowego tła
 • prosty układ strony – przeważają obecnie strony jedno lub dwukolumnowe. Strona może być podzielona równo na dwie połowy, lub jedna kolumna jest szersza.
 • kontrast – kontrast ma za zadanie zwrócić uwagę na to co jest najistotniejsze i stworzyć hierarchię według wagi elementów. Kontrast uzyskuje się przez kolor, wielkości, kształty i umieszczenie elementów.

Podejście minimalistycznie nie nadaje się dla wszystkich stron, szczególnie do takich które zawierają dużo treści jak sklepy czy blogi. Dla takich stron przeważnie stosuje się minimalistyczną stronę główną z dużą ilością wolnej przestrzeni i zwróceniem uwagi na najistotniejsze rzeczy.

Jak najlepiej zastosować minimalizm na stronach www:

 1. minimalizm tylko na stronie głównej – na stronach z dużą ilością treści minimalizm nie zda egzaminu, dlatego stosuje się go tylko na stronie głównej
 2. zwięzłość treści, krótki slogany
 3. skupienie minimalizmu na górnej części strony i zwiększenie ilości treści wraz z przewijaniem w dół. Często nowoczesne strony mają minimalistyczny nagłówek – hera image z jednym hasłem – poniżej zaś jest więcej treści.
 4. unikaj nudy – strony minimalistyczne są nudne.  Na stronach często stosowany jest tzw. Z-pattern który zmusza oglądającego do ruchów oczami w kształcie litery Z. Zawartość strony zmienia się na przemian: sekcja z obrazkiem po lewej a tekstem po prawej, a kolejna sekcja na odwrót. Taki układ zapobiega znudzeniu się oglądającego stronę.
 5. spójność czyli jedna koncepcja dla całej strony

Minimalizm wywodzi się z faktu, że ludzie nie traktują sieci jako miejsca do czytania. Teksty się skanuje, przerzuca wzrokiem szukając najważniejszych informacji. Są jednak strony, które się czyta np. Wikipedia czy opisy produktów w sklepach, blogi. Jednak nawet i tu czytanie musi być ułatwione tak, aby odwiedzający szybko znalazł potrzebny fragment i nie musiał czytać całości. Minimalizm dla takich nie zdaje egzaminu.

Minimalizm ma swoje wady i zalety. Z jednej strony usuwa w cień strony przeładowane treścią, a przede wszystkim reklamami. Nie ma nic bardziej denerwującego jak strona, która bezustannie skacze w dół i zmusza do czekania i przewijania. Zaczynasz czytać i nagle strona skacze w dół, a przed twoimi oczami pojawia się reklama, która cię nic nie obchodzi.

Z drugiej strony minimalizm powoduje czasem wylewanie dziecka z kąpielą. Zawsze mnie irytowało, gdy wchodzę na nieznany serwis i bezskutecznie szukam informacji do czego ten serwis służy i jak działa. Jest to coś nowego, więc oczekuję informacji łopatologicznych i jasnych, a nie pseudomłodzieżowego i pseudozabawnego bełkotu. Celują w tym szczególnie serwisy anglojęzyczne, gdzie niby zabawny slogan zachęca cię do skorzystania ale nie wiadomo z czego.

Ostatnio oglądałam serwis rekrutacji przez polecenia. Zagadnienie dla mnie nieznane ale ze strony serwisu nie dowiedziałam się ani co to jest ani jak działa, poza zachętami, jakie to łatwe.

Minimalizm nie poprawia sprawy bo stosuje się tu duże ikony, które mają symbolizować korzyści. Poniżej jednozdaniowy opis korzyści albo kolejne kroki, łatwe, jakie każdy może wykonać. Czasem masz wrażenie powrotu do języka obrazkowego z epoki kamienia łupanego.

Nie lubię ikonek, choćby dlatego, że nie wszystkie są intuicyjne. Z drugiej strony coraz bardziej się do nich przyzwyczajamy i coraz łatwiej je rozpoznajemy. Mają one też wielką zaletę, że są mniejsze niż napis i oszczędzają miejsce, szczególnie na urządzeniach mobilnych.

Najbardziej podoba mi się rozwiązanie stosowania stylu minimalistycznego tylko na stronie głównej, gdzie linki prowadzą do szerszych informacji.

 

4 Comments
 1. Nie tak dawno poszukiwałem informację na temat trendów 🙂 “Moda” na design to bardzo ciekawa rzecz 🙂 Według mnie z minimalizmu zaczynało się projektowanie stron i do tego się powraca.

 2. Ja rok temu korzystałem z materiału eduweba odnośnie Webdesignu. Fakt najpierw inwestujesz w siebie ale później to się przekłada na pracę. Najświeższe trendy, technologie. Mam studia informatyczne ze specjalizacją Aplikacji Internetowych, ale to były dobre podstawy, jeśli chce się dalej rozwijać to już trzeba szukać kursów we własnym zakresie.

 3. Minimalistycznie i tradycyjnie najlepiej ? A może to po prostu kwestia przestawienia. Zawsze mnie to intryguje 🙂

 4. Fajny wpis i fajnie się czyta oby tak dalej!

  Nie zgodzę się że minimalizm nie zda egzaminu na stronach z dużą ilością treści. To kwesta zaprojektowania i rozplanowania.

  Przykłądy? Proszę bardzo: http://www.vogue.com/
  Sklep? Pierwszy lepszy: http://bohoboco.com/

  Minimalizm zawsze zdaje egzamin. To wzorzec projektowy i styl życia którego trzeba się uczyć latami a nie maniera graficzna i zbiór ładnie wyglądających pomysłów.

  Pozdrawiam serdecznie! 🙂

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.