Tag kanoniczny - czy warto stosować na stronach www

Tag kanoniczny - czy warto stosować na stronach www

Google nie patrzy łaskawym okiem na duplikowanie treści na stronach internetowych. Jeśli posiadamy kilka stron pod różnymi adresami url, z taką samą lub podobną treścią, warto przypisać te adresy do jednej wersji kanonicznej. W tym celu stosuje się tag kanoniczny (<link rel=”canonical” href=”http://adresstrony.htm”/>), który umieszcza się w sekcji head strony. Tag ten zapobiega problemom związanym z powielaniem treści i niejako zbiera moc strony na jednym adresie url.

Jak rozumiemy duplikowanie treści

 

Jako duplikowanie treści rozumiemy często wstawianie takich samych artykułów na różnych stronach internetowych. Ale nawet jeśli pod każdym adresem url zgadują się unikalne teksty, nie oznacza to że unikamy duplikowania treści. Duplikowanie treści pojawia się w przypadku adresów stron z przedrostkiem www i bez przyrostka www. Google traktuje takie strony jako osobne adresy z taką samą treścią. Inny przypadek to wyniki wyszukiwarki, na przykład sortowanie produktów w sklepach internetowych. W tym wypadku takie same opisy produktów pojawią się w przypadku sortowania cen rosnąco lub malejąco, według nazw lub innego kryterium. Duplikowanie treści to także tworzenie wersji strony do wydruku.

 

Reasumując, z powielaniem treści na witrynie internetowej mamy do czynienia wtedy, gdy strona generuje tyle adresów url ile jest kombinacji sortowania. Problem ten występuje głównie na stronach kategorii w sklepach internetowych, ale także na stronach kategorii blogów, gdzie włączona jest opcja sortowania.

 

Tag kanoniczny może być stosowany dla podstron jednej witryny, jak również dla różnych adresów IP oraz domen.

 

Tag kanoniczny a przekierowanie 301

 

Tag kanoniczny nie jest  jedynym rozwiązaniem w przypadku zduplikowanej streści w skutek podwójnych adresów url. Innym sposobem jest przekierowanie 301, które istnieje od dawna, jest dobrze znane i służy głównie do przekierowywania linków przy przenoszeniu strony na inny adres url. W przypadku zmiany adresu url strony, wszystkie linki zewnętrzne prowadzące do niej przestają działać i są tracone. Przekierowanie 301 stosuje się aby przekierować te linki na nowy adres url strony.

 

Zdania są podzielone, która z tych metod jest lepsza. Większość specjalistów w dziedzinie SEO skłania się ku przekierowaniu 301, które powoduje utratę mniejszej ilości linków i jest uznawane przez większość przeglądarek internetowych. Generalnie uznaje się, że różnica między obu sposobami jest niewielka. Tag kanoniczny powinno się stosować wtedy, gdy nie ma możliwości zastosowania przekierowania 301. Taki przypadek zachodzi na przykład jeśli przenosimy stronę na inny hosting. Niektórzy specjaliści od pozycjonowania stron są zdania, że tag kanoniczny powinno się stosować ostrożnie i tylko w ostateczności.

 

Co wybrać – tag kanoniczny czy przekierowanie 301

 

W przypadku stron z przedrostkiem www i bez przedrostka www, lepszym rozwiązaniem jest stosowanie przekierowania 301. W tym przypadku odwiedzający zawsze zostanie przekierowany do właściwej wersji strony. Tag kanoniczny zachowuje linkowanie do wersji z www i bez www, co powoduje utratę wartości części linków.

 

W przypadku stron będących wygenerowanymi wynikami wyszukiwania, wynikami sortowania lub stron przeznaczonych do wydrukowania, lepszą metodą uniknięcia duplikowania treści jest zablokowanie indeksowania takich stron. Dla tych stron stosuje się znacznik robots “noindex”. Znacznik ten spowoduje nie dodanie danej strony do indeksu wyszukiwarki. Jednocześnie wartość linków zostanie przekazana do adresu kanonicznego. Innym sposobem blokowania indeksowania stron jest plik robots.txt. Nie jest to dobre rozwiązanie dla duplikowania treści, gdyż zablokowanie strony powoduje także, że wartości linków nie są przekazywane.

 

Przekierowanie 301 stosujemy wtedy, gdy chcemy aby odwiedzający stronę został przekierowany na nową stronę,  na przykład po zmianie adresu url strony. Zdarza się, że strona została zbanowana w Google i musimy zrezygnować ze zbanowanej domeny. Inny przypadek występuje, gdy postanawiamy wykupić inną, lepszą domenę dla naszej witryny. W przypadku takiej zmiany, linki prowadzące do starego adresu stracą wartość ponieważ będą prowadziły do nieistniejącej witryny. Wtedy stosujemy przekierowanie 301. Koniecznym warunkiem jest tu posiadanie dostępu do starego hostingu i starych domen.

 

Tag kanoniczny służy generalnie do tego aby wskazać Google oryginalne źródło informacji. Jeśli witryna zawiera kilka wersje tej samej podstrony o tej samej treści (na przykład w wyniku sortowania), tag kanoniczny będzie służył do dodania do indeksu tylko jednej wersji strony, która pojawi się w wynikach wyszukiwania.

 

Błędy stosowania tagu kanonicznego  

 

Tag kanoniczny przynosi ze sobą pewne niebezpieczeństwa. Źle użyty może przyczynić się do utraty pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Przykładem takiej sytuacji jest użycie na wszystkich podstronach witryny identycznego tagu kanonicznego, który prowadzi do głównej strony. Tag kanoniczny działa podobnie jak przekierowanie 301 i powoduje, że podstrony znikną w wynikach wyszukiwania. Oznacza to, że nagle duża witryna internetowa skurczy się w indeksie wyszukiwarki do jednej, głównej strony. W tym przypadku spadek wejść na stronę może być bardzo znaczny.

 

Rozwiązaniem tego problemu powinno być stosowanie na każdej podstronie innego rel cenonical, który będzie prowadził do strony, na której się znajduje.   Oczywiście ważne jest testowanie strony w wynikach wyszukiwania. Dzięki temu bardzo szybko uda nam się wyłapać spadki indeksowania i zapobiegania im.

 

Problem z błędnym stosowaniem tagu kanonicznego jest na tyle poważny, że na blogu Google pojawił się artykuł poświęcony temu zagadnieniu. Przestrzega się w nim przed popełnianiem błędów wynikających z nieuwagi lub nieznajomości tematu. Okazuje się, że występują przypadki, gdy tag kanoniczny prowadzi do nieistniejącej strony z powodu błędów lub literówek w adresie. Zdarza się też, że tag kanoniczny prowadzi do strony blokowanej w pliku robots.txt. Tag kanoniczny powinien występować na stronie tylko jeden raz i wstawia się go w sekcji head a nie w body. Szczególnie ważne jest staranne wybranie strony do której prowadzi przekierowanie tagiem kanonicznym. Musi być to strona zawierająca dużo wartościowej treści.

 

Paginacja stron może również wpłynąć na błędne indeksowanie. Tag kanoniczny prowadzący do strony głównej może spowodować wyrzucenie z indeksu pozostałych stron. Rozwiązaniem problemu może być tag kanoniczny prowadzący do strony bez paginacji albo stosowanie specjalnych tagów prev i next.

 

Rel canonical dla zduplikowanej treści

 

Najbardziej oczywistym przypadkiem powielanej treści na stronach internetowych jest publikowanie identycznych lub podobnych artykułów na różnych witrynach. Autor piszący artykuły, opowiadania, wiersze chciałby je rozpowszechnić jak największej liczbie odbiorców i umieszcza je na różnych serwisach internetowych. W takim przypadku warto wstawić tag kanoniczny, który będzie wskazywał Google miejsce umieszczenia oryginalnego tekstu. Google nie będzie traktował tych tekstów jako powielone i wbrew pozorom może zwiększyć indeksowanie danego tekstu.

 

Podsumowując, użycie tagu kanonicznego nie jest na stronach bezwzględnie konieczne, lecz przydatne w niektórych przypadkach. Ważne jest aby stosować go poprawnie, a co najważniejsze testować i sprawdzać jak zachowuje się strona w wynikach wyszukiwania po wprowadzeniu tagu kanonicznego.

 

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.