Strona responsywna w joomla 2.5 - cz.2

Strona responsywna w joomla 2.5 - cz.2

Strona Fundacji Opieki nad Zwierzętami Canis do tej pory nie była responsywna i nadszedł czas aby ułatwić oglądanie jej na tabletach i smartfonach. Dla obu stron fundacji wybrałam framework T3, który obsługuje bootstrap 3 i font awesome.  W tym przypadku strona miała wyglądać dokładnie tak jak poprzednio, tylko chodziło o dodanie responsywności.

Framework T3 pozwala na duże możliwości edycji i stworzenie własnego motywu dla joomla wg. dowolnego projektu.

 1. dodanie fontów google – wzbogaciłam tę strone o font Oswald, który jest ładny i elegancki. Odwołanie do fontów google dodałam do pliku custom.css bo w przypadku dodawania zgodnie z instrukcją frameworka nie działały polskie litery. Niestety nie wszystkie fonty googla posiadają polskie znaki, ale jest ich coraz więcej i jest z czego wybierać.
 2. w przypadku głównej strony fundacji canis, modyfikowałam  pliki less. Aby to zrobić  trzeba przełączyć motyw na tryb edycji wtedy zmiany w plikach less są od razu widoczne na stronie. Niestety ładowanie strony trwa dość dlugo, dlatego po skończeniu pracy, trzeba tryb edycji wyłączyć. Po zakończeniu zmian trzeba skompilować less do css, co w tym frameworku można zrobić jednym przyciskiem.
 3. ikony – do menu można dodać ikony zarówno bootstrapa jak i font awesome. Trzeba je dodawać wpisując w edycji megamenu np.: fa fa-car.
 4. less stanowi spore ułatwienie bo obecnie arkusze stylów robią się coraz bardziej rozbudowane. Jeśli stosuje się własny framework np. motyw wordpressa to zmiana odcieni kolorów i utworzenie nowego wariantu kolorystycznego jest bardzo uciążliwe bo trzeba zmieniać kolor w bardzo wielu miejscach. Less czy sass pozwalają na wykorzystanie zmiennych dzięki czemu mozna zmienić np. kolor w jednym miejscu.
 5. T3 pozwala na tworzenie wielu schematów pozycji i wielu motywów kolorystycznych w ramach jednego motywu. Nie wiem czy to jest rozwiązanie wygodne. Ale można stworzyć kilka “theme” w innych wariantach kolorystycznych i przełączać je dla danej strony.

 

To na razie tyle moich zachwytów nad frameworkiem T3. Przetestowałam wcześniej sporo innych ale napotykalam na błędy, albo braki jakichś przydatnych opcji. A ten mi się naprawdę podoba.

16 Comments
  1. Ostatnio robiłam stronę w joomli używając darmowego motywu jgt opartego o gantry. Sporo bajerów i wodotrysków ale efekt spektakularny.

 1. Narzędzie jak każde inne, ważniejszy w tym wszystkim jest człowiek który się danym narzędziem posługuje

  1. podoba mi się T3, przejrzałam wcześniej inne ale zawsze było cos nie tak. jeszcze chce przetestować gantry bo ponoć tez jest dobry

 2. Spróbuj T3, ja używam i jestem zadowolony. Co do gantry to niestety nie mogę się wypowiedzieć. Jest mi zupełnie nieznany.

 3. Polecam zarówno T3 jak i Gantry. Spośród wszystkich frameworków to chyba najlepszy wybór.

 4. Ja także polecam T3, bo na temat drugiego nie mogę się wypowiedzieć. Nie ten poziom 😉

 5. “jakoś nie jestem zwolennikiem joomli, wygląda średnio i ciężko mi się w tym systemie połapać”

  Może ciężej się połapać niż w WP ale jak opanujesz joomla, to żaden inny CMS nie będzie ci straszny.

  Po za tym dobrze potraktowana joomla bije wyglądem, funkcjonalnością i wydajnością takie np. wordpressa.

 6. Czy strona responsywna w Joomla przechodzi walidację Google dla Mobile?? Ostatnio coś Google wysyła powiadomienia, że strona może źle wyświetlać się na mobilu.

  1. Faktycznie ja dostałam 3 takie powiadomienia ale dotyczą dokładnie stron które nie są rwd. Mam jedną stronę w joomla i faktycznie monit od google był słuszny bo strona jest stara i nie przystosowana do urządzen mobilnych. W sumie dobrze, że przysyłają bo trzeba się zmobilizować i przerobić stronę. Z tego wynika, że jest to wazne.

 7. Czy ktoś próbował aktualizacji joomli do nowszej wersji? Chodzi mi o to czy możecie potwierdzić, że nic się nie “rozjeżdża” po takim zabiegu?

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.