Strona dla emeryta (2) za darmo

Dalszy ciąg odpowiedzi dla mojej znajomej emerytki, którą bardzo ciekawią zagadnienia tworzenia stron. Chciałaby publikować swoje teksty na stronie www ale chce żeby to było za darmo i martwi się, że sobie nie poradzi.

O co chodzi z html i css? To co widzimy w przeglądarce internetowej jako stronę www, jest tak na prawdę plikiem tekstowym, który znajduje się na serwerze. Aby podejrzeć ten plik (tzw. źródło), wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy (Firefox) i kliknąć Wyświetl źródło strony. Zobaczysz wtedy zwykły tekst otoczony dużą ilością znaczników w znakach <>.

Problem polega na tym, że przeglądarka wyświetla tekst jednym ciągiem, bez żadnych przerw.  Taki tekst brzydko wygląda, źle się go czyta. Dlatego stosuje się znaczniki aby jakoś opisać jak ten tekst ma być wyświetlany. Np. znacznik <P> oznacza odstęp.

Tych znaczników jest nie wiele i łatwo się nauczyć. Jednak ich możliwości są małe.

Dlatego powstał css czyli bardziej skomplikowazny opis tych znaczników – kolory, odstępy, rodzaj czcionki, obramowania, tło itp. Tego też łatwo się nauczyć lecz jest sporo do zapamiętania.

Nie każdemu chce się tego uczyć i nie ma takiej potrzeby. Zostały stworzone gotowce, które już to wszystko mają zrobione. Wystarczy zainstalować. Dla ludzi, którzy nie mają chęci uczyć się html, stworzono panel administracyjny, gdzie po zalogowaniu, dodaje sie treści do strony z formularza. Jest to strona dynamiczna, gdyż jeśli dodamy coś w panelu to automatycznie zmienia się to na stronie www.

W tej chwili wszystkie strony przerabia się na dynamiczne, gdyż ich obsługa jest łatwa i mniej czasochłonna. Wyobraź sobie, że tworzysz w html (czyli w plikach tekstowych) stronę, która ma 100 podstron. Na każdej jest menu z linkami do tych podstron. Dodajesz nową podstronę i musisz dodać linki ręcznie na 100 plikach tekstowych. Na stronie dynamicznej dodaje się jednorazowo link w panelu administracyjnym.

Takie gotowce zostały napisane w języku php, którego wcale nie trzeba się uczyć aby obsługiwać taką stronę www czy bloga. Serwer na którym umieścimy naszą stronę, musi obsługiwać php, inaczej strona nie będzie działać. Kłopot w tym, że hosting (czyli miejsce na nasze pliki na serwerze), jest płatny. Nie są to duże koszty, gdyż najtańszy hosting to ok. 30 zł rocznie. Jednak jeśli liczymy na dużą oglądalność musimy się liczyć z kosztem 250-300zł rocznie.

Mając bloga na własnym – opłaconym – hostingu, mamy nad nim pełną kontrolę.

Czyli koszt posiadania strony www to:

  1. koszt hostingu – płatny rocznie
  2. koszt domeny – płatny rocznie (domeny możemy nie mieć jeśli ma to być blog hobbystyczny)
  3. koszt czasu i pracy włożony w zainstalowanie, skonfigurowanie i prowadzenie bloga – ale to dla niektórych przyjemność, więc żaden koszt

Jeśli nie chcesz wydać na to ani złotówki to pozostaje założenie darmowego bloga na serwisie, który oferuje taką usługę.

Np. może to być wordpress.com gdzie trzeba założyć konto, zalogować się i prowadzić bloga.

Obejrzyj filmik, gdzie opowiadam jak założyć taki blog i czym się on różni od bloga na własnym hostingu. (sorki filmik trwa 40 minut)

Jeśli ten wpis ci się podoba dodaj komentarz. Jeśli ci się nie podoba, lub coś jest niejasne to też wpisz w komentarzu.

2 Comments
  1. Witam, cieszę się, że trafiłam na Pani stronę. Trafia w sedno. Bardzo dużo seniorów potrzebuje takich właśnie prostych tłumaczeń działania tych wszystkich internetowych zawiłości. Oglądałam ostatnio program w TV na temat Latarnicy.pl i jestem zaskoczona jakie jest zainteresowanie osób starszych internetem. Pozdrawiam

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.