Sklep internetowy prestashop - dostosowanie 1

Po zainstalowaniu sklepu w prestashop trzeba przystąpić do dopasowania go do swoich potrzeb. Załóżmy, że używasz domyślengo motywu prestashop, który można łatwo upiększyć przy pomocy arkuszy stylów. Poniżej kilka drobnych rzeczy, które trzeba zmienić.

1. Jak zmienić Blok kontaktu w prestashop
Standardowo w domyślnym motywie blok kontaktu znajduje się w prawym górnym rogu. Trzeba wpisać tam własny telefon i email tak aby klienci mogli się skontaktować. Aby to zrobić wejdź do zakładki moduły, następnie wybierz moduły. Następnie wyszukaj blok kontaktu (przy pomocy wyszukiwarki lub wybierając kategorię Funkcjonalność sklepu i tam wyszukując). Wejdź do konfiguracji i tam możesz wpisać swój numer telefonu i email.
Podobnie zmienia się informacje kontaktowe w stopce. Ale tu wybierasz Blok informacji kontaktowych.

W przypadku bloku kontaktu w prawym górnym rogu problem jest taki, że występuje tam napis, że infolinia czynna jest 24 godziny na dobę/7 dni. Jeśli twój sklep nie jest czynny w takich godzinach trzeba to zmienić. Są 2 sposoby na zmianę informacji o godzinach kontaktu:

 • zmiana w plikach motywu – w katalogu motywu otwórz plik your theme > Modules > Block contact > blockcontact.tpl i tu można ręcznie zmienić zdanie o godzinach otwarcia.
 • inny sposób to zmiana w tłumaczeniach – wybierasz Localization – Translations, następnie w zakładce Modyfikuj tłumaczenie wybierz Tłumaczenie zainstalowanych motywów, następnie swój motyw i kliknij na flagę tłumaczenia. Wyszukaj: Moduł: blockcontact i kliknij na liczbę wyrażeń aby otworzyć wszystkie wyrażenia i tu możesz zmienić zdanie o godzinach kontaktu.

2.Edycja formularza rejestracyjnego dla kupujących

Formularz powinien być jak najprostszy żeby kupujący się nie zrażali, że muszą wypełniać za dużo pól. Np. tytuł i data urodzenia są zbędne. Data urodzenia może być potrzebna jeśli używasz modułów związanych z prezentami na urodziny. Jeśli nie, można datę urodzenia usunąć.  Aby to zrobić trzeba usunąć lub wykomentować fragment kodu w plikach motywu:

authentication.tpl

identity.tpl

order-opc-new-account.tpl

W niektórych przypadkach przydatne jest pozwolenie na kupowanie bez zakładania konta w sklepie. Konto przydaje się, gdy chcesz sprawdzić stan swojego zamówienia. Przekonałam się, że warto założyć konto gdy kupowałam dłuta do linorytu w krakowskim sklepie dla artystów plastyków. Po tygodniu zaniepokoiłam się, że nie dostałam jeszcze kupionych przedmiotów i chciałam sprawdzić kiedy dokonałam zakupu i co dokładnie kupiłam.  Zalogowałam się w wszystko sprawdziłam. Ten sklep akurat miał wygodny sposób logowanie przy pomocy konta allegro, dzięki czemu nie musisz pamiętać kolejnego hasła.

Wracając do zakupu bez zakładania konta to w prestashop można wyłączyć konieczność rejestracji w preferencjach: Preferences – Orders. Tu trzeba zaznaczyć na Tak – Włącz zakupy Gości.

3. przyjazne adresy w prestashop

Nie trzeba powtarzać, że przyjazne adresy w prestashop i innych cmsach są ważne. Przyjazne adresy ustawiany w Preferences – SEO & URLs. W prestashop 1.5 nie trzeba ręcznie generować pliku htaccess, gdyż prestashop sam go uaktualnia po kliknięciu zapisz w zakładce seo & urls.

Jednak to nie jest koniec problemów.

 • adresy podstron w niewłaściwym języku – tworzyłam sklep w języku angielskim i klient chciał aby adresy podstron były w języku angielskim. Żeby sobie ułatwić zadanie zainstalowałam sklep w wersji polskiej (prestashop 1l.5 od razu daje możliwość wyboru wersji polskiej). W tym momencie adresy wszystkich podstron były po polsku. Aby to zmienić ręcznie edytowałam wszystkie przyjazne adresy w zakładce preferencje, SEO & URLs.
 • ze względu na pozycjonowanie prestashop dla każdej wersji językowej dodaje język w adresie. W tym momencie w adresach podstron pojawiło się /en/ mimo, że sklep miał być tylko w jednym języku. Aby to usunąć trzeba deaktywować wszystkie inne języki w Localization – languages. W tym momencie niektóre linki przestają działać. Trzeba ponownie wygenerować plik htaccess. W tym celu trzeba jeszcze raz wejść do Preferences – SEO & URLs i jeszcze raz kliknąć Save – w tym momencie plik htaccess generuje się ponownie.
 • kolejny problem to numery id w adresach kategorii i produktów. Nie znalazłam sensownego rozwiązania tego problemu. identyfikatory są potrzebne aby sklep działał poprawnie i lepiej ich nie usuwać. Istnieją płatne moduły, które rozwiązują ten problem.

 Aktualizacja prestashop

Do aktualizacji służy darmowa wtyczka 1-Click Upgrade. W konfiguracji wtyczki można sprawdzić czy jest nowsza wersja i zakutalizować.

Jak usunąć zamówienia

W prestashop nie da się usunąć zamówień. Generalnie problem pojawia się, gdy testujemy działanie sklepu i robimy troche testowych zamówień. Zamówienia te po prostu zaśmiecają sklep internetowy.  Aby je  wykasować trzeba znaleźć w sieci i zainstalować darmową wtyczke Delete Orders. Dodaje ona dodatkową opcję w menu, gdzie można skasować dane zamówienie wpisując jego identyfikator.

 

3 Comments
 1. Planuję Pani z robienia artykułu na temat dostosowania sklepu prestashop po tablety i komórki?

 2. Genialny artykuł 🙂 Dzięki niemu usunęłam niepotrzebne mi pola w zamówieniu. Potrzebowałabym jeszcze Pani podpowiedzi jeśli to nie problem 🙂
  W których plikach musiałabym dokonać zmiany aby nie otrzymywać komunikatu o wymaganych polach, których w tym momencie nie widać, przykład poniżej:
  “Jest 7 błąd/błędy:
  Państwo nie może być załadowane z address->id_country
  Nieprawidłowy kraj
  id_country jest wymagane.
  nazwisko jest wymagane.
  imię jest wymagane.
  adres1 jest wymagane.
  miasto jest wymagane.”

 3. Dzień dobry
  Chciałem dodać do tabeli pod płatnością “razem”
  jeszcze jedno pole w którym będzie kwota razem pomniejszona o 5%.
  muszę ustawić zmienna “razem” i napisac skrypt liczący.
  proszę o podpowiedź gdzie umieścić ten dodatkowy input a gdzie javascript.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.