Sklep internetowy prestashop - czeklista

Tworzenie sklepu internetowego na oprogramowaniu open sorce np prestashop ma tę wadę, że wszystko trzeba zrobić samemu. Jeśli tworzysz sklep od podstaw musisz szukać każdej informacji w sieci. W tym przypadku zachodzi pytanie czy nie jest lepszym rozwiązaniem zdecydować się na zakup oprogramowania w firmie, która oferuje pomoc techniczną, gdzie można po prostu zadzwonić i zapytać w przypadku problemów.

Instalujemy prestashop 1.5.3 – czeklista

 1.  pobieram paczką z oficjalnej strony prestashop.com + paczkę tłumaczenia językowego
 2. tworzę bazę danych na serwerze, przesyłam pliki prestashop na hosting, otwieram katalog gdzie są pliki i instaluję. Na koniec instalator wymaga aby wykasować katalog instal i zmienić nazwę katalogu admin
 3. tłumaczenie na polski – w menu Lokalizacja – znajdują się ustawienie odpowiedzialne za języki.
  1. importuj paczkę lokalizacji – wyszukuję Polska i importuje, następnie przestawiam wszędzie język polski
  2. Lokalizacja – Tłumaczenia – tu można ręcznie importować paczkę języka z dysku
  3. W tym momencie jest problem bo nie wiadomo jak przestawić język polski na zapleczu i na witrynie.  W menu Lokalizacja – Języki jest zaznaczony język polski zielonym ptaszkiem ale dalej zaplecze jest po angielsku. W momencie gdy wyłączyłam język angielski, zaplecze przestawiło się na polski
  4. Strona nadal jest po angielsku – oczywiście motyw jest defaultowy ale główne napisy powinny być po polsku
  5. U góry widnieje monit Plik .htaccess musi być zapisywalny – jest to jakaś wskazówka. Ale pliku htaccess nie ma w głównym katalogu sklepu. Jak rozwiązać ten problem? W menu Preferencje – Dane URL i SEO . Przestawiłam na Przyjazne adresy url. Automatycznie przekieruj na kanoniczne adresy url był już defaultowo ustawiony na tak. Ta zmiana spowodowała, że plik htaccess sam sie utworzył. W tym momencie strona przestawiła sie na polski.
 4. Preferencje – Adresy Sklepów – Dane kontaktowe – tu można wpisać nazwę sklepu i adres email.
 5. Preferencje – Produkty – tu można przestawić sklep na zwykły katalog produktów
 6. Preferencje – Tematy – dodajemy logo i favicon
  1. co zrobić jeśli sklep nie ma w ogóle logo lub nie ma jeszcze logo – czy można całkowicie usunąć logo. Otóż logo znajduje się w plikach motywu header.tpl. Sposobem na usunięcie logo jest wykomentowanie kodu wyświetlającego logo w motywie. Zależy jakiego motywu używasz. Na koniec trzeba jeszcze od nowa skompilować motyw w menu Zaawansowane – Wydajność (1.5.6) – zaznacz  Wmuś kompilację i zapisz. Gdy skończysz modyfikacje motywu znowu odznacz tę opcję.
 7. Preferencje – CMS – strony typu O nas, dostawa, itp
 8. Preferencje Zdjęcia – tu można ustalić wielkości zdjęć dla poszczególnych celów. Jeśli dokonujesz jakichś zmian musisz ponownie wygenerować miniaturki i to można zrobić w tej zakładce.
 9. Preferencje – Przerwa techniczna – jeśli sklep musi przerwać swoją działalność na jakiś czas można go wyłączyć – Preferencje – Obsługa
 10. Dane kontaktowe sklepu – jeśli sklep ma kilka oddziałów fizycznych sklepów można podać ich adresy, zdjęcia, mapkę dojazdu. Link do Naszych sklepów pojawia się 2 razy – w stopce i w Informacjach. Co zrobić jeśli sklep nie ma odpowiednika w postaci fizycznego sklepu. Link w stopce można wyłączyć w Preferencje – Dane kontaktowe sklepów – Wyświetlaj w stopce – Nie.

Języki w prestashop (1.5.6) – jak ustawić nasz sklep tak, aby inny język był dostępny na zapleczu a inny na stronie sklepowej.

 1. W panelu administracyjnym sklepu wchodzimy w Moje preferencje (My Preferences) na górnym pasku lub Administracja – Pracownicy – Edycja
 2. Znajdujemy pozycję Languages i przestawiamy na nasz wybrany język
 3. klikamy Zapisz

Oczywiście wcześniej język musi być zainstalowany na stronie. Można to zrobic w Lokalizacja – Tlumaczenia.

Adres domeny – menu Preferencje – SEO i URL

 • ustawiamy przyjazne adresy
 • poniżej można wpisać adres domeny jeśli domena zostanie zarejestrowana

 

Gdy pisałam ten wpis obowiązywała wersja 1.5.3 Prestashop – teraz wypadałoby go uaktualnić do wersji 1.5.6.  Najprościej dokonać aktualiacji automatycznej przy pomocy modułu 1-click-Upgrade.

Po aktualizacji stwierdziłam, że mój prestashop na xampie ma menu w języku angielskim. Pamiętam że ostatnio robiłam sklep dla klienta w Kanadzie i testowałam sobie na localhoscie i pewnie dlatego zostały ustawienia po angielsku. Aby to poprawić trzeba wejść w Lokalizację – Tlumaczenia i wybrać Dodaj lub akutalizuj język.

cdn.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.