Sekrety własnych stron internetowych - webinar M.Szmajdy

Dziś odbył się świetny webinar Mirka Szmajdy na temat budowania stron internetowych. Poniżej notatki z tego webinaru. Moje uwagi wpisałam w nawiasach.

Webinar jest poświęcony budowaniu strony internetowych dla sprzedawców, czyli osób, które chcą zarabiać przez Internet. Stąd głównym zadaniem stron internetowych jest to, że mają umożliwić zarabiania na swojej.

Według ankiety wypełnionej przez uczestników webinaru najwięcej osób ma problem z brakiem zaawansowanych umiejętności technicznych. W drugiej kolejności brak technik marketingowych, a w trzeciej brak czasu.  Większość uczestników webinaru nie interesuje się jednak technologią.  Mają  inne pasje i chcą używać technologii jako środka do celu.

Jakie są główne kroki od których trzeba zacząć aby mieć własną stronę www: hosting, domena, poczta emailowa we własnej domenie i dopiero potem wykonanie strony.

MS przedstawił 12 sekretów stron internetowych. A rozwiązaniem tych sekretów jest blog wordpress, który MS od dawna propaguje. Blog wordpress jest najłatwiejszym i najszybszym sposobem na posiadanie własnej strony internetowej. Nie potrzeba do tego znajomości html/css, żadnych języków programowania – po prostu wpisuje się tekst do formularza, klika Opublikuj i tekst jest na stronie. Ponadto panel administracyjne wordpressa jest łatwy, intuicyjny. Jest to szczególnie ważne dla ludzi, którzy chcą po prostu mieć stronę www i nie interesują się zagadnieniami technicznymi i nie chcą w ogóle w nie wnikać.

Oto 12 sekretów stron www:

 1. nie musisz robić każdej strony osobno – stronę można tworzyć tak jakby się ją pisało w wordzie. WordPress umożliwia tworzenie strony w ten sposób, że po prostu publikujesz treści, zapisujesz i one już są w sieci.
  Są trzy liczące się systemy to WordPress, Joomla i Drupal.
  Najwięcej mozliwości daje Drupal ale jest to system dla informatyków. Jest dość trudny, ma najmniej intuicyjny panel sterowania.
  Joomla też nie jest taka prosta. Łączenie informacji może sprawiać trudność. (z własnego doświadczenia uważam, że rzeczywiście tak jest. W joomli można się pogubić, szczególnie jeśli chce się bardziej dostosować stronę dla swoich potrzeb)
  Wordpress jest tym systemem, który umożliwia łatwe i szybkie publikowanie treści. (Panel sterowania jest tak prosty, że wystarczy przeczytać co do czego służy i po prostu korzystać. Nie potrzeba się wgłębiać, zastanawiać, głowić. Nie ma takiego niebezpieczeństwa, że ktoś kto nie lubi spraw technicznych, po prostu się zniechęci. )
 2. Nie musisz znać html, php, css itd. – WP umożliwia tworzenie stron bez znajomości html. Czasem koniecznie jest zrobienie w html niektórych rodzajów stron np. squeeze page. Natomiast WP umożliwia tworzenie squeeze page bez znajomości html. Potrzebne są tylko odpowiednie komponenty. Wtyczki umożliwiają znaczne rozszerzenie WP. Każda wtyczka coś ułatwia i zmniejsza twoje zaangażowanie w sprawy techniczne.  WP oferuje dziś ok. 15 tysięcy wtyczek.
 3. Szablony graficzne – WP posiada duże ilości gotowych szablonów, które można zmieniać paroma kliknięciami.  Z kolei własne motywy graficzne można tworzyć przy pomocy programów, które pozwalają tworzyć szablony.
 4. Najbardziej skuteczne są proste strony – każda strona powinna mieć jeden główny cel. Przy pomocy WP można stworzyć różne rodzaje stron.
 5. Połączenie z Facebookiem – nie wpływa na pozycjonowanie z Google. Zdobywa się oglądających ale też nie zbyt wielu. FB umożliwia tworzyć relację z czytelnikiem. Natomiast nie wpływa to na pozycjonowanie w google. Do połączenie WP z FB wystarczy dodać odpowiednią wtyczkę.
 6. Autoresponder – formularz zapisu na listę oferuje serwis autorespondera. Wystarczy skopiować kod i wkleić do bloga wordpress do wpisu lub do widgetu. Nie musisz się wgłębiać w ten kod, po prostu kopiuj i wklej.
 7. połączenie z paypal
 8. Strony można tworzyć w oparciu o szablony treści – nie potrzeba wszystkiego robić od nowa. Kopiuje się stronę z innej strony. Można zrobić szablony np. szablon strony wyciskacz lub strony sprzedażowej. Wystarczy je tylko wypełnić treścią. (ten punkt jest trochę nie jasny. Chyba chodzi o to, że można sobie zrobić wzory różnych stron np. strony wyciskacz i potem wypełniać je treścią. WP posiada edytor tekstu, przy pomocy którego można tworzyć strony www. Podejrzewam, że istnieją wtyczki, które dodają więcej możliwości edycji do edytora. Ja z tego jeszcze nie korzystałam bo nie miałam potrzeby.)
 9. Prosty system umożliwiający edycję treści na stronie. Edytor wpisów w WP jest tak zrobiony, że tworzy wpisy przyjazne dla googla i strony wyświetlane tak samo w wielu przeglądarkach. (mamy pole do wpisania treści, tak jak w Wordzie, możemy sobie edytować tekst, potem publikujemy i tekst pojawia się na stronie)
 10. Najważniejsza jest treść strony – w WP po prostu piszesz, nie musisz znać się na html itp, po prostu wpisujesz tekst do formularza, klikasz Opublikuj i tekst pojawia się na stronie.  Im częściej zmienia się treść na stronie tym częściej zjawia się na niej robot googla. Warto korzystać z szablonów treści czyli przykładów różnych stron. Warto je sobie zrobić dla siebie.
 11. Strony nie zarabiają. Musisz mieć system sprzedaży. – strona www może być wizytówką, może wyrabiać markę. Natomiast żeby strona zarabiała musi mieć system sprzedaży, musi mieć przycisk do zakupu i musi być zintegrowana z systemem płatności.
 12. Analizuj efekty swoich działań – ważne jest analizować czy sprzedaż rośnie czy spada. Która strona czy oferta są najbardziej skuteczne, i te trzeba rozwijać.

MS odpowiada też na pytania:

 • Jak podłączyć autoresponder do wordpress.com – Na blogu wordpress.com nie można wstawić formularza, zaś można  dać link do strony sprzedażowej. Stronę sprzedażową trzeba gdzieś umieścić. Czyli trzeba mieć jakiś hosting. Wielokrotny autoresponder get response daje możliwość stworzenia strony do zapisu na autoresponder bez posiadania własnego hostingu. (Tu akurat nie rozumiem dlaczego MS twierdzi, że nie można wstawić formularza. Nie da sie zainstalować formularza jako wtyczkę, gdyż WP.com ma wbudowane wtyczki. Natomiast chyba można wkleić do tekstu kodu formularza. Nie przetestowałam tego więc nie wiem.)
 • Jaka ilość wtyczek jest rozsądna, gdyż spowalniają system – nie ma optymalnej liczby wtyczek. Zależy to od rodzaju wtyczek.
 • Czy na WP można wstawić wideo – tak. (na blogu można wstawiać wideo bez żadnych wtyczek, po prostu wkleja się kod skopiowany z YouTuba czy innych serwisów wideo.)
 • worpress.com jest to serwis gdzie można darmowo założyć bloga bez własnego hostingu. WordPress.org jest to serwis dla osób, które chcą założyć bloga na własnym serwerze. Można pobrać oprogramowanie i zainstalować samemu.
 • Jak zaktualizować WP – wystarczy pare kliknięć myszy. Zdarza się jednak, że są problemu. Ważne jest aby zrobić kopię zawartości bloga i kopię bazy danych.

Na końcu webinaru MS zapowiedział system pomocy dla osób, które nie lubią spraw technicznych i chcą mieć łatwo i szybko własną stronę www.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.