Przedstawienie obrazków w motywie Monstroid2

Przedstawienie obrazków w motywie Monstroid2

Zdjęcia stają się coraz ważniejsze na stronach www. Oglądający strony www nie chętnie czytają, szczególnie długie teksty, chyba że szukają konkretnej wiedzy. Zdjęcia zaczynają decydować o wyglądzie strony, gdyż pozostałe elementy sprowadza się do niezbędnego minimum. Strony stają się do siebie podobne, a wyróżniają je głównie zdjęcia.

Dlatego też twórcy motywów dla WordPressa kładą duży nacisk na ciekawe przedstawienie zdjęć czy galerii. Zdjęcia mają znaczenie dla firm, które prezentują swoje produkty czy usługi, gdyż klienci chcą je zobaczyć na własne oczy. Zdjęcia odgrywają szczególną rolę na stronach profesjonalistów, których zawody związane są z przedstawieniami wizualnymi, jak np. artyści czy fotograficy.

Profesjonalny, uniwersalny motyw dla WordPress Monstroid2 oferuje sporo ładnych wizualnie możliwości pokazania zdjęć.  Można użyć widgetów, modułów wtyczki Power Builder lub standardowej galerii wordpressa.

Widgety

Widget Smart Slider pozwala na umieszczenie slidera, który będzie wyświetlał zdjęcia wyróżniające z wpisów wybranej kategorii lub tagu.  Widget pozwala na wybór ilości wyświetlanych postów oraz wyświetlanie: tytułu, treści wpisu oraz przycisku “more” (mamy możliwość wpisania własnego napisu).

Monstroid2 smart slider

Monstroid2 smart slider

Widget Featured Post Blog pozwala na utworzenie galerii z obrazków wyróżniających wpisów.  Widget wyświetla kilka najnowszych wpisów. Nie ma możliwości wybrania ich kategorii, lecz możemy wybrać wpisy podając ich ID.  Widget ten jest dość prosty i ma niewiele opcji. Możemy wybrać jakie informacje mają pojawiać się na tle obrazków, czy będzie to tytuł, zajawka, data itp. Ciekawą sprawą jest układ wyświetlania obrazków. Mamy do wyboru 5 układów, które pozwalają na wyświetlenie 5 do 3 obrazków, w ładnym układzie bez odstępów, który kojarzy się w prezentacją zdjęć na Flikr.com.

Monstroid2 Template Monster

 

Monstroid2 dla wordpress

Monstroid2 dla wordpress widgety

Monstroid2 dla wordpress

Widget Carousel pozwala na wyświetlenie wpisów jako “carousel” czyli zdjęć w rządku. W tym przypadku możemy wybrać z której kategorii lub tagu będą pobierane wpisy. Widget ten ma duże możliwości edycji wyświetlania obrazków jak ich ilość, odstępy, treści na tle obrazka itp.

W zasadzie widget ten nie jest galerią lecz suwakiem wyświetlającym zajawki wpisów. Można wyłączyć zajawkę treści i tytuł oraz link do wpisu. Gdyby można było też wyłaczyć datę i autora, można by ten widget wykorzystać jako galerię. Niestety nie ma możliwości wyłączenia daty i autora, co jest pewnym mankamentem, szczególnie gdy blog prowadzi jedna osoba lub firma, to nie ma potrzeby wyświetlania autora.

Widget “Image Grid” stanowi jeszcze ciekawsze rozwiązanie jeśli chodzi o prostą galerię. Pokazuje on obrazki wyróżniające wpisów jako siatkę z odstępami lub bez. Wybieramy obrazki wg. kategorii wpisów lub tagów.  Możemy wybrać ich ilość, oraz ilość kolumn. Po najechaniu myszą na obrazek, zaciemnia się on i pokazuje tytuł wpisu i zajawkę, co daje bardzo fajny efekt, modny obecnie na stronach www.

Monstroid 2 widget image grid

Widget “Custom Posts” pozwala na pokazanie wpisów z określonej kategorii lub tagu – obrazek wyróżniający, tytuł, zajawka, data.  W tym przypadku możemy wyłączyć wszystko: meta, tytuł, zajawkę i zostawić same obrazki, dzięki czemu widget może służyć jako prosta galeria.

Monstroid 2 widget custom posts

Widget “News Smart Box” służy do przedstawienia wpisów jako newsów gazetowych. Fajny efekt ale ten widget nie bardzo mi się podoba. Mamy do wyboru 3 układy, gdzie jeden lub 2 wpisy są na większym polu, a pozostałe na mniejszym. Jednak te mniejsze nie mają zajawki, co pozostawia dużo niepotrzebnego pustego miejsca. Możemy wybrać wpisy z 2 kategorii.  Wynika z tego, że widget ten kiepsko sprawdzi się w roli galerii.

Chociaż gdyby użyć układu nr 2 i tylko 2 wpisów i wystarczy nam taka galeria 2 obrazków, to efekt zaciemnionego gradientu u dołu bardzo mi się podoba.

 

Monstroid 2 widget news smart box

Mamy jeszcze do dyspozycji widget pokazujący zdjęcia z Instagram, jeśli mamy tam konto.

 

 

Standardowo widgety ( z wyjątkiem widgetu sidebar i footer area) wyświetlają się tylko na stronie z wpisami, która może być stroną główną lub nie.  Nie można tego zmienić, co jest jednak utrudnieniem, gdyż wstawienie widgetu gdziekolwiek oznacza, że pojawi się on również na stronie z wpisami, co może stworzyć na tej stronie bałagan.  Na tej stronie ustawienia w polu “Post Sidebars” nie działają.

Na stronie głównej (ustawionej jako strona a nie wpisy) czynny jest tylko widget After content fullwidth area, co w praktyce oznacza, że trzeba go używać z umiarem, jeśli nie chcemy upstrzyć strony głównej masą informacji.

Standardowo widgety nie pojawiają się na stronie głównej, na stronach kategorii, stron i wpisów. Na stronach i wpisach można wybrać czy mają się tam pojawiać widgety. Mamy do wyboru 3 miejsca.  W zasadzie jeśli chcemy aby dany widget nie pojawiał się na stronie z wpisami, musimy go utworzyć przy pomocy prostego wizarda.

 

Chciałabym aby niektóre widgety pojawiały się na stronie z wpisami a inne na innych stronach. Ale niestety tak się nie da. Oznacza to, że widgety nie nadają się do prezentowania różnorodnej treści, np. aby strony pokazywały różną treść. Musimy coś wybrać i ograniczać się z użyciem widgetów. Aby pokazać na stronach i wpisach różne treści lepiej używać Power Buildera.

Opisałam tu widgety Monstroid2, chociaż generalnie widgety nie służą do tworzenia galerii. Można je jednak w tym celu wykorzystać, aby tworzyć małe galerie składające się z obrazków wyróżniających.

2 Comments
  1. Bardzo fajny artykuł. Dopiero zaczynam zabawę ze stronami www a już nauczyłem się tutaj bardzo wiele.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.