Prestashop - czeklista 3

Ważnym aspektem sa koszty dostawy w sklepie internetowym. Załóżmy, że sprzedajemy raczej małe rzeczy, które wysyłamy pocztą. Dostępny jest też odbiór osobisty w sklepie.

Próbując utworzyć sklep VirtueMart 2 napotkałam na problem z ustawieniem kosztów przesyłki. Wysyłając pocztą najtaniej wychodzi wysyłanie jako list.  Listem można wysłać tylko do 2 kg. Ale jeśli przesyłka przekroczy wymiary wtedy płacimy drożej za gabaryt B. Ponadto niektórych rzeczy nie da się wysłać listem z powodu ich wymiarów.  Np. wysyłamy kalendarze, książki, które można bez problemy wysłać listem. Ale wysyłamy też wyroby artystyczne, które są duże i można je wysłać tylko paczką.

Skąd program ma wiedzieć, które towary wysyłamy paczką a które listem? W Virtue Mart nie da się tego ustawić samymi wagami. Zarówno listem jak i paczką można wysłać do zera. Nie możemy przecież ustawić, że paczką wysyłamy tylko towary powyżej 2 kg.

Prestashop

  • Lokalizacja – Lokalizacja – jednostki wagi – ustawiam sobie gramy jako jednostkę wagi
  • Wysyłka – Sposób dostawy – tu mogę zdefiniować rożne rodzaje dostawy np. list ekonomiczny, list priorytet, paczka, kurier itp. Zdefiniowałam też odbiór osobisty.
  • Wysyłka – Zakresy wag – dodaję tu rożne zakresy wag według cennika poczty polskiej. Cennik podany jest w gramach, dlatego musiałam przestawić na gramy. Warto pamiętać w tym momencie o gabarytach. Jeśli grubość przesyłki przekracza 2 cm to już jest gabaryt B. Czyli jak wysyłasz suplementy diety lub książki w kopercie to będą liczone według gabarytów B.
  • Wysyłka – Wysyłka – wpisuję ceny dla poszczególnych zakresów wag dla poszczególnych rodzajów wysyłki
  • Katalog – Produkty – edycja produktu – Dostawa – tu mogę wybrać jednego lub kilku przewoźników. Mogę oznaczyć np. że dana rzecz może być wysłana tylko paczką a listem już nie.  Teoretycznie można wszystko dokładnie powypisywać i dać wybór kupującego czy chce zapłacić za przesyłkę np. ozdobnego bibelotu paczką czy listem gabaryt B. Ale chyba lepiej samemu zdecydować, że niektórych rzeczy nie można wysłać listem, tylko paczką żeby nie wprowadzać zbędnego zamieszania.

Strony statyczne

Strony informacyjne sklepu np. o nas, regulamin, sposób i koszty dostawy itp czyli strony zawierające informacje tekstowe. Tworzymy i edytujemy takie strony w Preferencje – CMS. Aby wyświetlić te strony wchodzimy do Moduły – Blok CMS. Mamy do wyboru 3 miejsca: po lewej, po prawej i w stopce.

Dodajemy produkty

  1. W dziale katalog tworzymy kategorie i podkategorie, dodajemy produkty, producentów, dostawców – w sumie proste

 

 

2 Comments
  1. W teorii wydaje się bardzo proste. Fajnie, ze powstają programy, które są tak użyteczne i usprawniają pracę.

  2. W teorii wydaje się być bardzo proste. Świetnie, że powstają takie programy, które są użyteczne i ułatwiają pracę. A to jest bardzo ważne, szczególnie przy prowadzeniu sklepu internetowego.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.