Pozycjonowanie bloga wordpress

Stworzenie bloga, choćby najciekawszego, to dopiero pierwszy krok. Aby blog uzyskał czytelników musi być widziany w google i to najlepiej na pierwszych miejscach. Oczywiście nie na pierwszych miejscach w ogóle lecz na pierwszych miejscach na określone słowa kluczowe, na które chcemy aby nasz blog był wyszukiwany.

Jeśli już ustalimy słowa kluczowe, które powinny sprowadzać odwiedzajacych na naszego bloga i ustalimy jaki w ogóle jest cel tego bloga i co on ma osiągnąć, przystępujemy do jego optymalizacji dla wyszukiwarek. W tym celu możemy znaleźć sporo przydatnych wtyczek, które znacznie ułatwią nam prace przy pozycjonowaniu.

Poniżej lista wtyczek darmowych, które ja używam:

 1. na blogu powinny być tzw. okruszki – wtyczka Breadcrumb NavXT tworzy okruszki czyli ścieżkę powrotu mówiąca odwiedzającemu gdzie się znajduje. Niekiedy okruszki są wbudowane w motyw wordpressa i wtedy instalacja tej wtyczki nie jest potrzebna.
 2. All in one seo pack – konieczna wtyczka do pozycjonowania
 3. seo smart links – linkuje między sobą wpisy na blogu. Ważne jest aby we wpisach na blogu było dużo linków i żeby wpisy na blogu były polinkowane między sobą. W ogóle pisząc wpis na blogu trzeba na początku wstawić link do jakiegoś innego wpisu, lub swojego innego bloga.
 4. Yet Another Related Posts Plugin – wtyczka która tworzy linki do podobnych wpisów. Wtyczka powinna być tak ustawiona aby dodawała 1-2 zdania linkowanego wpisu.
 5. widget logic – wtyczka pozwala na ustawienie innych widgetów przy róznych elementach bloga, dzięki czemu te same linki nie powtarzają się wszędzie
 6. RSS – widget (standardowy widget wordpressa a nie wtyczka) tworzący linki do innych blogów – warto go wstawić i podlinkowac swój inny blog, albo inny ciekawy blog  na podobny temat. Widget pozwala wstawic linki do ostatnich wpisów na innym blogu.
 7. seo friendly images – dodaje alt do każdego obrazka jeśli sami go nie dodaliśmy. Warto do każdego obrazka dodawać atrybut alt. Jeśli np. wcześniej o tym zapomnieliśmy i nie chcemy teraz przeszukiwać całego bloga i wszędzie ręcznie dodawać artybut alt, wtyczka zrobi to za nas, z tym że doda jako alt tytuł wpisu.
 8. SEO SearchTerms Tagging 2 – wtyczka tworzy widgety, które podają liste słow kluczowych związanych z daną tematyką
 9. rich text tags – wtyczka pozwala na wygodne dodawanie opisów kategorii.  Opisy kategorii dodają dodatkowy kontent do bloga. Wtyczka dodaje edytor tekstu który ułatwia pisanie tych opisów.

Okruszki – ścieżka powrotu

Małą czcionką na górnej części strony pojawia się tzw. ścieżka powrotu, która ułatwia odwiedzającemu zorientowanie się gdzie jest i ułatwia mu powrót wyżej.

Poprzednio używałam wtyczki Breadcrumbs Plus, która już nie jest rozwijana. Wtyczka Breadcrumb NavXT wymaga wstawienia kodu do plików skórki:

<div>
  <?php if(function_exists('bcn_display'))
  {
    bcn_display();
  }?>
</div>

Podobne wpisy
Wtyczka YARP pozwala ustalić czy podobne wpisy mają się pojawiać pod wpisami, stronami, czy tu i tu. Można umieścić pod wpisami listę linków lub obrazki.
Warto ustawić aby wtyczka wyświetlała fragment wpisu, wtedy link otoczony jest tekstem. 
Można również ustawić aby pod wpisem pojawiły się ikonki podobnych wpisów, ale wpisy powinny mieć ustawione ikony wpisu. 

8 Comments
 1. Wielkie dzięki, to nieoceniona pomoc 🙂 Widzę, jaką moc mają dobrze prowadzone blogi, więc sam od jakiegoś czasu noszę się z myślą założenia własnego. Nie jestem techniczny, więc każde takie info jest dla mnie bardzo ważne. Wciąż jednak nie wiem, co wybrać – wp czy blogspot?

 2. Witam

  Jak najbardziej zgadzam się, że stworzenie bardzo ciekawego bloga (ciekawej treści) jest dopiero początkiem walki o zdobycie czytelników – a to zważywszy na dzisiejszą bardzo dużą konkurencje nie jest sprawą prostą. Potrzeba wytrwałości. Ale blogi na wordpressie i tak są na lepszej pozycji startowej niż blogi stawiane na joomla.

  Pozdrawiam

  1. Dlaczego wordpress jest lepszy pod względem pozycjonowania niż joomla?

 3. To fakt, nawet najciekawsza treść nie przyniesie nam ogromnej rzeszy czytelników, jeśli jej nie podamy w odpowiedni sposób – przyjazny i czytelny zarówno dla ludzi jak i dla robotów internetowych.

 4. Samo stworzenie bloga nie jest niczym trudnym, ale sprawienie, że będzie on odwiedzany przez znaczne grono osób i widoczny wysoko w wynikach wyszukiwania nie jest już takie oczywiste.

 5. Ciągle liczą się linki do naszej strony. I to one rozpędzają naszą stronę. W tej chwili google ma algortm który nie jest przyjazny dla nowych stron. Może to kiedyś się zmieni…

 6. Minęły lata a wciąż najważniejszym czynnikiem rankującym stronę są do niej prowadzące linki…i tyle.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.