Portale informacyjne na wordpress

Portale informacyjne na wordpress

WordPress jest jednym z najbardziej znanych i popularnych systemów do zarządzania treścią, które wykorzystuje się do budowy stron internetowych. Jego podstawową zaletę stanowi łatwość w obsłudze, szczególnie dla początkujących użytkowników. Wielu twórców i właścicieli stron internetowych spiera się czy tworzenie portali przy użyciu WordPress jest dobrą praktyką.

WordPress został zaprojektowany jako platforma blogowa i najbardziej nadaje się do chronologicznego przedstawiania treści. Ponadto zastosowanie widgetów oraz odpowiednich funkcji motywów pozwala na wyświetlanie paneli z artykułami ostatnio dodanymi czy też, z określonej kategorii. Oznacza to, że WordPress może dobrze sprawdzić się jako portal informacyjny lub rodzaj czasopisma internetowego, gdzie na stronie głównej pojawiają się artykuły najnowsze (priorytetyzowanie), które wraz z dodaniem nowszych wpisów – spadają kolejno na niższe pozycje, a następnie na dalsze strony.
W przypadku portali informacyjnych mamy do czynienia z treściami, które są wstawiane na stronę przez sztab ludzi. WordPress posiada prosty, wbudowany system ról i uprawnień, w którym istnieje podział na chociażby takich użytkowników: Administrator, Autor, Subskrybent.
Portale z reguły udostępniają dużą ilość treści multimedialnych takich jak zdjęcia, pliki audio czy video. Natywna biblioteka mediów WordPress, choć nie idealna, pozwala na filtrowanie plików pod względem daty (z dokładnością co do miesiąca) oraz nazwy i opisu. Nie jest możliwe jednak grupowania mediów w kategorie, co utrudnia ich uporządkowanie.
Wordpress sprawdzi się jako oprogramowanie do tworzenia portali – małych i średnich, gdzie liczba autorów treści nie jest zbyt duża. WordPress lepiej nadaje się do tworzenia wortali czyli stron tematycznych poświęconych jednej dziedzinie. WordPress zdaje również egzamin jako nieduży portal ogłoszeniowy, czy lokalny.

Przy użyciu WordPress możliwe jest również tworzenie portali społecznościowych, jednak potrzebne będą wtyczki lub rozbudowa skryptu przez programistów. Przy pomocy tego prostego CMSa praktycznie niemożliwe jest zbudowanie portalu typu Facebook. Sam WordPress nie obsługuje forum, chatu czy też rozbudowanych kont dla użytkowników. Jednak przy pomocy wtyczek, jak BuddyPress lub WPSymposium możliwe jest tworzenie portali społecznościowych, które są funkcjonalne i wydajne lecz dla mniejszych grup użytkowników. Korzystając z wtyczki Buddy Press, która pozwala na budowę for dyskusyjnych, grup i blogów, wykonalne jest tworzenie portali społecznościowych na przykład dla szkół lub stowarzyszeń. Buddy Press umożliwia również publikowanie wiadomości, podobnie jak się to dzieje na Twitterze czy Facebooku.

W przypadku bardzo dużych portali warto wybrać odpowiedni autorski cms lub zlecić tworzenie portalu specjalistycznej firmie.

9 Comments
  1. WordPress jest bardzo elastycznym rozwiązaniem. A dzięki różnym wtyczkom można dodać niezbędne opcji do wyświetlenia różnych informacji. 🙂

  2. Prawda, biblioteka WordPress do idealnych nie należy, ale tragedii też nie ma.

  3. Ja w zasadzie tak się zaczepiłem na wordpressie, że nie wyobrażam sobie pracy na czymś innym… 🙂

  4. Witam. Ja zaczynam dopiero swoją przygodę z WordPress i czytając to wszystko, jestem coraz bardziej zaciekawiona możliwościami jakie mi daje.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.