Po co ci facebook?

szkoleniaOdbyły się 2 bardzo ciekawe Webinary na temat budowana fan page na facebooku, które prowadził Romand Torkowski. Oto pare notatek z tych webinarów:

Do czego możesz wykorzystać Facebooka.

 • budujesz relację tak jak na chacie lub emailem, możesz dyskutować, klikać Lubie to przy rzeczach, ktore cię interesują
 • budowanie listy – specjalna strona fan page z formularzem do budowania listy. Ważne jest a by spojrzeć na regulamin facebooka aby dowiedzieć się czy rzeczy które chcesz sprzedawać lub reklamować nie są na liście rzeczy zakazanych
 • sprzedaż – lepsze niż FB jest budowanie listy
 • budowanie pozycji eksperta – możesz umieszczać dużo wartościowych materiałów na dany temat, pokazując ludziom że znasz się na danym temacie. Można połączyć blog z Facebookiem
 • marketing wirusowy – Bardzo łatwo jest rozprowadzić marketing wirusowy dla młodych ludzi. Jeśli twoją grupą docelową są ludzie po 50 to rzadko kiedy twoje wiadomości zostaną przeczytane.

RT opowiada od czymś w rodzaju autorespondera na FB. Rzeczywiście jest coś takiego jest użyteczność tego narzędzia jest mała. Można wysyłać uaktualnienia twojej strony. Lecz te wiadomości wpadają gdzieś gdzie nikt nie zagląda.  Dlatego warto budować listę mailingowa.

Wydarzenia na FB można używać do ogłaszania różnych rzeczy – np. webinarów, produktów. Jedna zaproszenie na wydarzenie można wysłać tylko do twoich znajomych a nie do ludzi, którzy lubią twoją stronę.

Grafika profilowa (180×540 px) – warto zrobić dobrą grafikę na fan page.

Jak powiększyć ilość lubie to

 1. zwyczajnie poprosić
 2. wyjaśnić dlaczego jest to korzystne. Np. jesli klika Lubie to, na twojej stronie to ta osoba będzie od ciebie dostawała więcej informacji.
 3. poinformuj czytelników bloga żeby głosowali, jeśli będą klikali lubię to, obiecasz  że rozwiniesz ten temat bardziej
 4. konkurs, że wylosujesz kogoś kto dał najlepszy komentarz i ta osoba dostanie jakiś materiał. Lepiej ze względu na prawo, pisać wybiorę a nie wylosuje.
 5. wysyłasz mailing, że jest bonus na FB, który dostaniesz gdy polubisz stronę
 6. po zapisie na listę można skierować ludzi do strony gdzie jest prośba o polubienie fan page

Informacje toną w morzu na FB, dlatego trzeba zbierać Lubie to. Ilość otwieranych maili jest znacznie wyższa niż oglądalność wiadomości na FB.

Pluginy FB na blogu

 • komentarze FB – wtedy wpisuje się komentarze przez FB i ten komentarz pojawia się na  profilu. W takim przypadku na blogu są 2 formularze komentarza przy wpisie. Jednak komentarz FB nie posiada linku do twojej strony www, więc nie zyskujesz oglądalności na blogu lub dobrego linku jeśli blog ma ustawione adresy follow.

Baner na FB

Warto zrobić baner i umieścić na profilu prywatnym. Warto żeby baner pokazywał że jesteś ekspertem w jakiejś dziedzinie. Na stronie Fan Page zdjęcia mogą się poprzestawiać, dlatego lepiej umieścić swoje produkty.

Strona Fan Page

RT radzi aby strona Fan Page była tematyczna. Jeśli masz więcej interesujących tematów, zrób więcej stron. Wielkie firmy reklamują produkty a nie firmy jako takie.  Lepiej stworzyć kilka stron Fan Page, które będą skierowane do wąskiej grupy odbiorców.

Na moim FB, ktoś oznaczył mnie na dziwnych zdjęciach. Zapytałam RT jak usunąć to oznaczenie. Odpowiedział mi, że trzeba otworzyć zdjęcie (kliknąć w nie) poniżej jest lista osób, które na tym zdjęciu niby są. Trzeba znaleźć siebie, obok powinien być napis usuń i wtedy można siebie usunąć. Także na miniaturkę można najechać myszą i pojawi się krzyżyk. Klikając na krzyżyk można ukryć te zdjęcia.

Warto uniemożliwić aby ludzie oznaczali mnie na jakichś zdjęciach. Ale nie udało mi się znaleźć na FB miejsca gdzie należy to zrobić.

Fan Page można mieć wiele. Ważne żeby szybko wymyślić nazwę bo nazwa może być tylko jedna na FB i jeśli ktoś ją zajmie, to już nie możesz mieć takiej nazwy.

Właściwie używanie FB do zarabiania przez Internet jest kontrowersyjne. Ja stworzyłam 2 fan page ale zupełnie nie mam czasu się nimi zająć i niestety są raczej marne. Guru ebiznesu mają różne zdania na ten ten temat. Generalnie przeważa zdanie, że FB nie jest dobrym medium do ebiznesu. Dlatego na razie zostawiłam sobie FB na później.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.