Optymalizacja strony www w joomla

Optymalizację strony w joomla oparłam o świetny artykuł na temat optymalizacji joomla na blogu Cracoosa. Strona, którą chciałam zoptymalizować, była wykonana w joomli 1.5 i niestety jakieś 3 miesiace temu padła ofiarą ataków hakerskich. Stronę przeniosłam na joomlę 2.5, a starą skasowałam. Jest to duży serwis, zawierający tony zdjęć i niestety wolno się otwiera, co może rzutować na pozycję w google.

 • korzystam z analizatora optymalizacji strony – http://websiteoptimization.com/services/analyze/ Niestety strona jest za duża i przekracza limit dla tego narzędzia.
 • zmniejszyłam obrazki znajdujące się na stronie głównej bo niektóre miały spore rozmiary
 • kompresja gzip – przetestowałam stronę i okazało się, że kompresja jest włączona co zmniejsza jej rozmiar o 78%. Aby włączyć kompresję wejdź do zaplecza: Konfiguracja globalna – serwer – ogólne.
 • włączenie pamięci podręcznej w Konfiguracja globalna – system – pamięć podręczna. Ponadto korzystne jest włączenie dodatku Pamięć podręczna – Rozszerzenia – dodatki – pamięć podręczna. Niestety jest to uciążliwe podczas dodawania zmian na stronie bo nie widać efektów, trzeba czyścić pamięć podręczną aby zobaczyć efekt zmian. Niemniej jednak można chwilowo wyłączyć dodatek po zakończeniu pracy nad stroną.

Po przejściu kolejnych punktów zaleconych przez Cracoosa okazało się, że ze stroną canis.org.pl nie jest tak źle. Ja stosuję minimalną ilość modułów i wtyczek, tylko absolutnie niezbędne.

W motywie stosują kilka arkuszy stylów – po prostu ułatwia to rozeznanie się co jest to i jakich stylów gdzie szukać.

Obawiam się, że w przypadku tej strony problem stwarza wtyczką dodająca lajki facebooka, ale to jest życzenie właściciela strony.

 

One Comment
 1. Małgosiu,
  może powinnaś podać na swoim blogu listę najlepszych firm SEO w Polsce.
  Moja strona ma już może z 5 lat, ale cały czas jest tam mały ruch.
  Zwracałem się do kilku firm pozycjonerskich. Wszyscy chcą robić zmiany typu Altavista.
  Nie oszukujmy się, to nie pracuje. Szukam ludzi robiących off page SEO.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.