Opisy kategorii wordpress

Artykuły kategoriowe, choć mało kto je dodaje na swoim blogu, wpływają korzystnie na pozycjonowanie. Strona kategorii na blogu wyświetla zajawki z wpisów czyli jest to duplicate content, gdyż te same zajawki pojawiają się też na stronie głównej i są to części wpisów. Dlatego aby dodać do tej strony jakąś oryginalną treść można dodawać artykuły kategoriowe.

Jak to zrobić w praktyce?

Niektóre, a raczej większość motywów WP, nie wyświetla opisów kategorii.

W jednym z wcześniejszych wpisów na moim blogu podawałam 2 sposoby wstawienia opisów kategorii na wordpresie. Jeśli motyw nie czyta opisu kategorii należy utworzyć plik category.php (jeśli go nie ma) i dodać do niego następujący kod:

<div>
<?php if (is_category()) echo category_description(); ?>
</div>

Wtedy wystarczy tylko wypełnić treścią pole Opis w zakładce kategorie w kokpicie bloga.

Kłopot polega na tym, że pole to nie ma edytora wizualnego. Czyli formatowania tekstu trzeba tworzyć dodając kod html co jest dość pracochłonne. Do tego jeszcze niektóre motywy w ogole tych formatować nie widza. Jeszcze gorzej jest z obrazkami, których taką metodą nie da się wstawić.

Można do pliku category.php dodać skrypt php który będzie wyświetlał artykuły. Wtedy artykuły wraz z linkami do zdjęć i formatowaniem wstawiany w pliku category.php. Możemy dodać zdjecia i wszystko ładnie sformatować. Ale ta metoda jest też pracochłonna i żmudna.

Trzeba jakoś ułatwić sobie sprawę tak żeby artykuły kategoriowe wyglądały ładnie i jednoczesnie nie napracować się niepotrzebnie wstawiając znaczniki html.

Aby w polu opisu kategorii mozna bylo wstawic link do obrazki i żeby ten obrazek został odczytany należy wstawic do pliku functions.php następujący skrypt:

//artykuły kategoriowe
$filters = array(‘pre_term_description’, ‘pre_link_description’, ‘pre_link_notes’, ‘pre_user_description’);
foreach ( $filters as $filter ) {
remove_filter($filter, ‘wp_filter_kses’);
}
foreach ( array( ‘term_description’ ) as $filter ) {
remove_filter( $filter, ‘wp_kses_data’ );
}

Wtedy wordpress doda zdjecia do artykułów kategoriowych.

Jednak i to rozwiązanie nie jest najlepsze bo nadal musisz wstawiać formatowania html ręcznie. Artykuł powinien mieć pogrubienia, listy wypunktowanie. Zaś wstawianie w wielu miejscach znaczników strong czy li jest pracochłonne.

Na stronie http://ypraise.com/2012/01/wordpress-plugin-categorytinymce/ podany jest kod, który, można wkleić do pliku functions.php aby wstawić do edycji kategorii prosty edytor. Dzięki temu można poprostu zaznaczyć tekst i nadać mu formatowanie a nie wpisywać znaczniki ręcznie. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia sprawę.

Ale jest jeszcze prostsze rozwiązanie – wtyczki.

Znalazłam 2 wtyczki które tworzą edytor do opisu kategorii:

category tinymce 1.5 – wstawia edytor do opisu kategorii, ale dopiero wtedy gdy klikniesz Edytuj przy kategorii

rich text tags – ta wtyczka wstawia edytor do opisu kategorii (także na stronie kategorii), oraz na stronie tagów przy opisie tagów

 

 

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.