Nextgen gallery - http error - co oznacza bląd http przy pobieraniu zdjęć

Ostatnio natrafiłam na dziwny błąd podczas pobierania zdjęć do nextgen gallery. Zdjęcia się nie pobierają przy użyciu download flash. Wyskakuje bląd http.
Przedziwna sprawa. Nigdy wcześniej nic takiego mi się nie przydażyło. Tworzę właśnie nowy blog na skorce opartej o Themes i chcę ją od razu przetestować na innym hostingu. Ostatnio GVO działa fatalnie – ciągłe błędy, wolne otwieranie bloga. Ale tak jest na wszystkich motywach, nie tylko pochodnych Themes. No tak, już zbaczam z tematu. Do rzeczy!

Mój nowy blog ma Nivo slider w nagłówku utworzony przez wtyczkę Nextgen gallery slider. Na Xampie wszystko działa. Chcę stworzyć slider na hostingu a tu nic zdjęcia się nie pobierają.

Jak zwykle uderzam po pomoc do Wujka Google. Czytam, czytam i okazuje się ze sporo ludzi ma ten problem ale nikt nie zna rozwiązanie. Podawane byly rozwiązania oparte o zmiany w .htaccess. Niestety dodanie proponowanego kodu do htaccess u mnie powodowało serwer error. Więc nie tędy droga.

Błąd http występuje tylko przy flash upload. Jeśli się to zgasi można pobierać obrazki bez problemu ale tylko po 1 na raz.

Co się okazało przyczyną: wtyczka Contact form 7.

Problem pojawia się po uaktualnieniu wtyczki Contact Form 7 z wersji 3.1 do 3.2. Zaczęłam eksperymentować i znalazłam starą wersję tej wtyczki na dysku. Zainstalowalam ponownie i problem znika.

Nie pierwszy raz się zdarza że wtyczki się gryzą między sobą. Czasem autor nowej wersji po prostu nie jest w stanie przewidzieć interakcji z innymi wtyczkami. Kiedyś też były problemy z wtyczką CommentLuv i trzeba było czekać aż jej autor stworzy nowszą wersje.

Tu mi się przypomina nagranie Romana Torkowskiego. Roman rozsyłał prawie 2-godzinne nagranie na temat bezpieczeństwa wordpressa. Oczywiście nagranie miało zachęcać do kupienia czegoś – już nie pamiętam czego. Bardzo cenię Romana Torkowskiego ale to nagranie mnie zirytowało. 2 godziny totalnego straszenia i ani słowa rozwiązania tego problemu, ani słowa porady co robić.

Mimo wszystko RT powiedział jedną bardzo ważną rzecz – trzeba robić kopię zapasową bloga. Nie ma sensu ściągać wszystkich plików worpdressa jako takich ale trzeba mieć kopie tekstów i wtyczek:

  • kopia wpisów i stron – od czasu do czasu trzeba stosować narzędzie Eksport i wyeksportować na dysk zawartość bloga – w razie czego można z tej kopii przywrócić wpisy i nie musisz pisać bloga od nowa. Ten plik można zastosować też gdy chcesz przenieść bloga na inny hosting albo np. podzielić bloga na 2.
  • kopia bazy danych – przy pomocy wtyczki – jak do tej pory nie musiałam jeszcze z tego korzystać
  • kopia motywu – jeśli modyfikujesz np. darmowy motyw musisz mieć kopię zapasową (chyba że tworzysz motyw potomny). W przypadku akutalizacji motywu dochodzi do nadpisania i twoje zmiany idą w niebyt. Możesz je sobie przywrócić z dysku. Po to własnie wymyślono motywy potomne aby aktualizacja motywu macierzystego nie niszczyła zmodyfikowanego przez nas motywu. Niemniej jednak kopię motywu trzeba mieć na dysku.
  • kopie wtyczek – trzeba po prostu przegrać przez ftp wszystkie wtyczki na dysk. Jeśli nowa wersja wtyczki coś napsuje i musisz ją odinstalować, masz na dysku starą wersję i możesz przywrócić funkcjonalność bloga. Np. w przypadku contact form 7 nie możesz po prostu ją wylączyć i odinstalować bo formularze przestaną działać. Kopia przyda się też do innego celu – tworząc nowego bloga po prostu zrzucasz do nowego bloga wszystkie wtyczki przez ftp, włączasz je w kokpicie i już. Nie musisz każdej od nowa instalowac i przypominać sobie jakie to wtyczki używasz.

Ktoś kiedyś powiedział, że ciągle są problemy – wtyczki się gryza między sobią, z motywami są problemy. Wcale nie tak często wbrew pozorom. Niemniej jednak lepiej się zabezpieczyć.

 

 

 

3 Comments
  1. Dzięki tobie zaoszczędziłem masę czasu 🙂 Szkoda, nie ma tego info na oficjalnej stronie WP

  2. Wielkie dzięki za rzetelne i bardzo przydatne wskazówki. Żałuję jedynie, że nie trafiłam tu od razu, tylko musiałam przekopać “setki” forów.

  3. Też uważam, że jest to bardzo dobry dodtaek, na pewno wprowadzenie go zaowocuje wzrostem aktywności czytelnikf3w. Jak wprowadzisz CommentLuv nie zapomnij dodać swojej strony do Listy Polskich blogf3w CommentLuv .

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.