Największe błędy blogerów - jak ich nie popełniać

Postanowiłam przekonać się jakie są  błędy, które popełniają blogerzy i przekonać się czy ja też je popełniam. Poniżej lista największych błędów i sposoby jak ich uniknąć:

 1. Hosting i domena – można zacząć pisać na damowym blogu. Jednak nie daje to pełnej kontroli nad wyglądem bloga, wtyczkami itd. Jeśli chce się zarabiać na blogu warto zainstalować wordpressa na własnym hostingu. Zdecydowanie warto zainwestować w domenę (niestety własnie ten blog jest na bzdurnej subdomenie i to jest duży błąd. To dlatego że nie udaje mi się wymyślić sensownej nazwy domeny)
  Blog na darmowym serwisie można najczęściej przenieść na własny hosting. Będzie to konieczne jeśli blog stanie sie popularny. Można zainstalować wordpressa na własnym hostingu, a następnie importować wpisy i komentarze ze starego bloga. Jest to jednak kłopot, gdyż traci się zdobyte linki, zdobytą pozycję w wyszukiwarkach. Nie jestem pewna czy można ustawić przekierowanie starego bloga na nowy adres.
 2. Nie wystarczające badanie rynku – warto zbadać czy jest zapotrzebowanie na to co oferujesz. Wielu blogerów nie robi odpowiedniego badania rynku, nie analizuje statystyk oglądalności bloga. Badanie rynku pozwoli ci iść we właściwym kierunku.
 3. Niewłaściwie rozumienie marketingu niszowego – nie wystarczy znaleźć dobrą niszę, lecz trzeba stać się dla tej niszy ekspertem, lub choćby osobą, do której inni zwracają sie po poradę
 4. Zarządzanie czasem – prowadzeni bloga jest czasochłonne, dlatego aby w ogóle go prowadzić, trzeba planować czas. Może sie zdarzyć w pewnym momencie, że nie dajesz rady czasowo i blog ma długie przerwy bez wpisów. Na ogół każdy pracuje i ma czas tylko wieczorami. Warto sobie planować czas – można posłużyć się excellem lub kalendarzem w dokumentach googla.  Można też wyznaczyć sobie jeden wieczór w tygodniu na blogowanie.
 5. nie wystarczająca dbałość o bezpieczeństwo
 6. samo odtwarzający się podkład muzyczny, który włącza się w momencie otwierania bloga – mało tego, że przeszkadza w czytaniu to dodatkowo powoduje, że blog wolniej się ładuje, bo może zniechęcić czytelników. Osobiście nie cierpię muzyki i innych dzwięków odgrywających się na stronach www. W gruncie rzeczy nic nie wnoszą i racze przeszkadzają.
 7. Pamiętam gdy kiedyś przeżyłam horror, gdy nagle usłyszałam wodę lejącą się po scianie w mieszkaniu. Kiedyś mój pokój został zalany więc zerwałam się z krzesła i zaczęłam sprawdzać – może gdzieś rura pękła. Zawołałam rodzinę i wszyscy zaczęli szukać gdzie się leje. Może gdzieś wewnątrz ściany pękła rura i za chwilę całe mieszkanie zostanie zalane. Co robić?  Wyłączyłam komputer i nastała cisza – woda przestała się lać! Bo wyłączyłam podkład dźwiękowy jakiejś głupiej strony www!

  Ludzie często surfują po sieci wieczorem, obok śpi dziecko – nagle włączająca się głośna muzyka raczej irytuje. Dlatego muzyka i filmiki nie mogą być nastawione na autoodtwarzanie. Muszą mieć włącznik – jak ktoś chce to sobie odtworzy.

  Najlepiej umieszczać filmiki najpierw na YouTubie a potem na blogu dodawać link. Filmy na YouTubie nie są autoodtwarzane i nie zjadają transferu na serwerze.

 8. Motyw z ciemnym tłem – jasne litery na ciemnym tle dużo trudniej się czyta.
 9. Kliknij tutaj jako anchor text – anchor tekst to jest słowo lub słowa będące linkiem. W celu dobrego pozycjonowania jako anchor tekst trzeba używać słów kluczowych.
 10. blogowanie dla pieniędzy a nie dla Twojej pasji – jest to zagadnienie kontrowersyjne, gdyż najlepiej połączyć te dwie motywacje. Zarabianie przez internet nie jest łatwe i nie można liczyć na szybki przypływ gotówki. Jeśli blog nie przynosi dochodów można się zniechęcić. Z drugiej strony można cieszyć się pisząc bloga na temat tego co jest naszą pasją. Ale jak długo, skoro nie zarabiasz na tym.
 11. zbytnie nagromadzenie kolorów, elementów, krzykliwy motyw – zdecydowanie przeszkadza w czytaniu i rozprasza uwagę. Cały czas zastanawiam się, czy motyw na moim blogu jest dobry. Czy te liście nie rozpraszają uwagi? Motyw trochę nie pasuje do tematyki internetowej.
 12. komentarze na blogu – błędem jest utrudnianie komentowania przez konieczność logowania, rejestracji. Również błędem jest wyłączanie w ogóle komentarzy, co przeczy idei bloga. Ważne jest aby odpowiadać na komentarze i brać udział w dyskusji. Ponadto warto komentować na innych blogach.
 13. statystyki oglądalności bloga – lepiej unikać ujawniania ich i wyświetlania na blogu ilości oglądających, chyba że są to naprawdę imponujące liczby. Nawet wtedy nie należy przesadzać
 14. marna treść i formatowanie tekstu – wpisy powinny być bez literówek i błędów, odpowiednio sformatowanie, z odstępami – to oczywiste. Błędem jest kopiowanie na żywca cudzych tekstów. Jest to nie tylko nieetycznie i prawnie zabronione, ale też nie przynosi  żadnych rezultatów, gdyż wyszukiwarki karzą za tzw. duplicate content.
 15. nie zwracanie uwagi na nagłówki – aby ktokolwiek przeczytał wpis, nagłówek powinien go zaciekawić. Ważne jest też aby nagłówek od razu mówił o czym będzie wpis. Kiedyś sama pisałam nagłówki poetyckie bo wydawało mi się, że wyglądają ciekawie. Po jakimś czasie, czytając moje własne nagłówki, sama nie wiedziałam czego dotyczy ten wpis, bo nagłówek był jakąś enigmatyczną metaforą.

Takie błędy wytykają znawcy tematu. W gruncie rzeczy tych błędów łatwo uniknąć lub je naprawić. Gorzej jeśli ktoś nie jest pewien czy potrafi ciekawie pisać. Podobno można to wyćwiczyć. Jak twierdzą znawcy na sukces składa się 5% talentu i 95% ciężkiej pracy.

żródło: http://wpbloghost.com/blog/5-blogging-mistakes/

One Comment
Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.