Multitasking czy jedna rzecz?

Wszyscy się zastanawiamy dlaczego jedne osoby osiągają sukces a inne nie. Zaskakującym mechanizmem niezwykłych osiągnięć może być “jedna rzecz”. Skupienie się na jednym zamiast rozmieniać się na drobne, zajmowanie się jedną rzeczą zamiast multitaskingu – to jest droga, która zaprowadzi cie do sukcesu.

Różni guru i mówcy motywacyjni namawiają do działania, aktywności i wykorzystania każdej chwili twojego czasu. Tymczasem buddyści i niektórzy psychologowie zachęcają do skupienia się na jednym i uważności w życiu, która pozwala ci w pełni cieszyć się każdą chwilą życia.

Jesteśmy tak przyzwyczajeni do mutlitaskingu, czyli wykonywania kilku rzeczy na raz, że skupienie się na jednym wydaje się po prostu nudne. Paradoksalnie nie potrafimy się skoncentrować na jednej rzeczy. Tymczasem badania naukowe wykazują, że mózg człowieka nie jest w stanie wykonywać 2 rzeczy na raz. Pozornie wydaje się że wykonuje, a w rzeczywistości przeskakuje z jednego zadania na drugim. W rezultacie nie jest w stanie skupić się na żadnym z zadań i wydajność drastycznie spada.

Książka Jedna Rzecz rozprawia się z mitem wielozadaniowości i radzi skupić się na jednym.

Czy nie warto tak przeorgannizować swoje życie aby wybrać najważniejszą rzecz i na niej się skupić,  a pozostałe rzeczy ograniczyć lub wyeliminować. Tą metodą zyskasz więcej spokoju ducha i czasu i szybciej osiągniesz sukces.

 

GARY KELLER, JAY PAPASAN
JEDNA RZECZ. ZASKAKUJĄCY MECHANIZM NIEZWYKŁYCH OSIĄGNIĘĆ

 

Cena detaliczna: 34,90 zł
Liczba stron: 224
Format: 145 x 205
Oprawa: twarda
Data wydania: 23 października 2013r.

 

Chcesz więcej! Więcej pieniędzy, czasu i satysfakcji z życia.
A zarazem chcesz mniej! Mniej pracy, obowiązków i stresu.
Autorzy z list bestsellerów „New York Timesa” – Gary Keller i Jay Papasan – uczą, w jaki sposób koncepcja JEDNEJ rzeczy może całkowicie zmienić podejście do każdej dziedziny życia, wpłynąć na dokonywane wybory i odnoszone rezultaty.
Czasami twoja JEDNA rzecz będzie pierwszą rzeczą na liście. Czasami – jedyną.
Ale zawsze to właśnie ona przyniesie niezwykłe efekty.
Jaka jest twoja JEDNA rzecz?

W obliczu niepewności, nieprzewidywalności i turbulencji współczesnego świata najtęższe głowy sięgają w życiu i w biznesie po modele oraz strategie, które łączą całościowe i procesowe podejście do rzeczywistości (complexity) z poszukiwaniem prostych i trafnych rozwiązań złożonych problemów (simplicity). W ten sposób rozwija się nowa filozofia, język szkoły życia (simplexity), do której należy ta książka. Jest po prostu świetna. Wprowadzamy ją na listę lektur Akademii Psychologii Przywództwa Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej i Values.

Jacek Santorski, konsultant, dyrektor Akademii i co-chairman Values (www.values.pl)

 

Moda na minimalizm trwa.  Gary Keller i Jay Papasan, autorzy Jednej rzeczy idą jednak o krok dalej. Zamiast przekonywać nas do pozbywania się kolejnych rzeczy z szaf i kredensów, proponują prawdziwą rewolucję w myśleniu. Sukces polega na  robieniu wszystkiego, co właściwe, a nie na robieniu właściwie wszystkiego  – piszą. Proponują skupienie się na jednej najważniejszej rzeczy, zamiast wykonywania kilku naraz. Jak jednak wybrać tę jedną jedyną rzecz? O tym też piszą. Przede wszystkim jednak rozgrzeszają tych, którzy nie potrafią i nie chcą być w kilku miejscach w tym samym czasie i łapać kilku srok za ogon! Wielozadaniowość jest passé! Pora w to uwierzyć.

Joanna Olekszyk, „Sens”

16 Comments
 1. Właśnie zastanawiam się ostatnio nad tym zagadnieniem. Mam zwykle mnóstwo pomysłów na raz, jak już zacznę je generować, to sypią się jak z rękawa. Jakbym wcisnął przycisk włączający kreatywność. 😉 Problem polega właśnie na tym, że im więcej pomysłów, tym więcej rzeczy chciałbym robić i tym trudniej utrzymać koncentrację. W końcu nie od dzisiaj mówi się, że najłatwiej odnieść sukces mając jedną drogę do wyboru. Człowiek się po prostu nie rozgląda na boki…

 2. Ciekawa koncepcja jednej rzeczy. Z pewnością daje lepsze wykorzystanie czasu w pracy.

 3. Wielozadaniowość łatwiej przychodzi kobietom. Wszystko przez ewolucję, która doprowadziła do tego, że kobietom łatwiej jest “przełączać” się między różnymi czynnościami, jak [url=http://www.biokur.pl/pielegnacja-dloni-paznokci-lakiery-hybrydowe-zele-estetiq-lakiery-hybrydowe-c-27_28.html]lakier hybrydowy – biokur[/url] Badania brytyjskich psychologów wskazują, że mężczyźni są wolniejsi i wykazują się mniejszym zorganizowaniem w przełączaniu się między zadaniami.

 4. To prawda, mogę Ci powiedzieć sam po sobie, że również mam tak że skupianie się na jednej rzeczy wydaje mi się nudne. Skupiając się na wielu rzeczach na raz też dobrze sobie radzę, ale chcę przetestować sprawę skupiania się na jednej. Dzięki wielkie za mobilizujący artykuł, który skłonił mnie do testów 😉

 5. Witam serdecznie 😉 Artykuł bardzo dobrze poruszający temat multitaskingu. Chciałabym jednak zachęcić wszystkie czytelniczki zainteresowane butami kobiecymi do regularnego trafiania na blog o tej tematyce, gdzie można znaleźć bardzo dużo ciekawych informacji.

 6. Niestety przetestowałam to na własnej skórze. Myślenie jest zawsze to samo – im więcej “działek” usługowych zaproponuję tym łatwiej znajdę klienta. Ale po 4 miesiącach prowadzenia działalności już wiem, że rezultat jest niestety taki, że nic nie wychodzi, bo żadnej z tych działek nie poświęcamy zbyt dużo czasu.

 7. Częściowo zgodzę się z jednym z przedmówców (Grzegorz). Skupianie się na wielu rzeczach na raz jest trudne, ale skupianie się na jednej jest zwyczajnie nudne. Każdy powinien mieć jedną rzecz na której się koncentruje, gdyż to jest jedyna droga do zostania mistrzem… Z drugiej strony posiadanie wielu zainteresowań, rozdrabnianie się, sięganie ciągle po nowe rzeczy daje nam większą szansę na to, że znajdziemy inspirację, która przyniesie niesamowity pomysł.

 8. Skupienie i opanowanie/spokój są drogą do sukcesu.
  Pracodawców dziwi jak mozna pracować wolno i dokładnie.
  Nie istnieje coś takiego jak praca szybka i dokładna.
  Skupienie na jednej rzeczy jest czymś co nas,ludzi, w pewien sposób ogranicza.

 9. Cieszę się, że trafiłem na ten wpis bo multitasking to zdecydowanie moja choroba w pracy, przez to rzeczywiście tracę na wydajności. Czas się wziąć za siebie i to zmienić.. szczególnie, że kiedyś kultywowałem medytację itp

 10. do tej pory myślałem że multitasking jest rozwiązaniem na większą produktywność i tak jest ale w przypadku prostych nieskomplikowanych rzeczy, natomiast jeżeli mamy poważne rzeczy to musimy się na nich wyłącznie skoncentrować

 11. mulitasking jest dla mnie akceptowalny ale przy niezbyt ważnych rzeczach np bieganie + słuchanie kursu

 12. Wielozadaniowość trzeba sobie samemu wypracować. Nie jest to łatwe, ale odpowiednie skorygowanie nawyków oraz zadań pozwala na robienie kilku rzeczy na raz. Zawsze staram się tak planować pracę w ciągu dnia, żeby móc jedną czynnością zrealizować dwa lub więcej zadań.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.