Możliwości edycji wpisu i strony w motywie Template Monster

Możliwości edycji wpisu i strony w motywie Template Monster

Motywy dla WordPressa Template Monster pozwalają na daleko idącą edycję stron i wpisów. Będzie to szczególnie przydatne jeśli chcemy  stworzyć stronę główną w stylu one page. Strona taka zawiera szereg przydatnych informacji podanych w formie skróconej i umieszczonych na głównej stronie, która jest przewijana do dołu.

Klasyczny wordpress nie pozwala na taką edycję stron i wpisów. Możemy wstawić zdjęcia, nagłówki, kolorować tekst i nie wiele więcej przy pomocy zwykłego edytora wizualnego. Motywy TemplateMonster dają możliwość wzbogacenia stron o przydatne elementy jak bloki tekstu na tle zdjęcia, galerie, zakładki i wiele innych. Mając do dyspozycji takie narzędzia możemy w łatwy sposób skomponować główną stronę, tak aby pokazała możliwości firmy, np. produkty, ostatnie projekty, blok kontaktowy, pracowników, referencji itp.

Motywy oparte o Cherry4 wykonują te zadania przy pomocy tzw. shortcode. Na każdej stronie i we wpisie możemy dodać shortcode, który wstawiał blok, slider, ikone, obrazek i wiele innych. Kod shortcode można było wpisać ręcznie. Ale jest to pracochłonne, dlatego otrzymujemy wygodny edytor shortcode, który pozwalał na dodanie elementów przez ustawienia formularza. Wstawianie shortcode jest łatwe i wygodne, wymaga jednak pewnej znajomości kodowania. Znajomość struktury bootstrapa się przydaje, gdyż shortcode działają na podobnych zasadach. Shortcode działa na podobnych zasadach jak zwykły kod html.  Jeśli zaszła potrzeba skopiowania danego shortcode w innym miejscu to szybciej było skopiować sam kod i wkleić go w inne miejsce. Kodu tego można się łatwo nauczyć, jednak edytor shortcode umożliwia dodawanie elementów dużo szybciej.

Shortcode, mimo ogronych zalet, ma kilka wad. Formularz nie zapamiętuje danych. Dlatego w przypadku zmian, trzeba wypisywać wszystko od nowa. Kod shortcode jako taki jest bardzo prosty. Ale dla użytkownika strony, który nie ma chęci uczyć się jakichś kodów czy html, może działać odstraszająco i zniechęcać.

W motywach opartych o cherry 5, jak Monstroid2 Template Monster, narzędzie to zostało zbudowane zupełnie inaczej. Funkcję shortcode przejeła wtyczka Power Builder, która posiada tylko edytor wizualny. Nie ma więc potrzeby budowania lub pisania ręcznie kodu shortcode. Zamiast tego w wygodny sposób dodajemy moduły.

Ułatwienia

  • moduły można sklonować czyli nie musimy tworzyć od nowa identycznego modułu aby użyć go w innym miejscu
  • moduły można zachować w bibliotece do późniejszego użycia. Zastanawiałam się czy usunąć przykładowe moduły, których nie używam. Są one ładnie skonstruowanie i mogą się przydać w przyszłości, w przypadku zmian na stronie. Można je wygodnie zapisać w bibliotece. Jeśli będą potrzebne, wystarczy użyć przycisku Add from library.
  • kolejność modułów można zmienić przeciągając je myszą
  • bardzo łatwo tworzymy układ kolumnowy, wystarczy  wybrać odpowiedni layout z rozwijalnych opcji
  • mamy możliwość dodania własnego kodu css

Niewygodne
Aby zobaczyć efekt ustawienia modułów, należy najpierw zapisać moduł, a następnie zapisać zmiany we wpisie, a potem jeszcze odświeżyć. Ale jest to typowe dla wordpressa.

Przydałoby się pole do nadania nazwy dla modułu. Jeśli modułów jest dużo, to trudno jest je odróżnić i szybko znaleźć ten, który akurat chcemy edytować.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.