Motyw TemplateMonster - podsumowanie

Motyw TemplateMonster - podsumowanie

Skończyłam ustawiane mojego portfolio przy pomocy motywu TemplateMonster i mogę więcej powiedzieć o jego wadach i zaletach.

Zalety i wady przedstawię nieco subiektywnie czyli to co mnie się osobiście podoba lub nie oraz co moim zdaniem może sprawić trudność użytkownikowi, który chce łatwo zrobić stronę nie wgłębiając się w tajniki informatyczne.

Zalety:

 1. ogromna ilość możliwości ustawianie treści – przy pomocy shortcode można wyświetlać strony, wpisy, typy wpisów w bardzo ciekawy sposób
 2. nowoczesny styl flat design i dodatki które są standardem dla nowoczesnych stron
 3. motyw ma wbudowane funkcje np. lighbox dla obrazków we wpisach, powiązane wpisy, monit o ciasteczkach, dzięki czemu nie musimy korzystać z dodatkowych wtyczek
 4. duże możliwości budowy poszczególnych podstron

Zalet jest bardzo wiele i pisałam już o nich w kilku poprzednich wpisach. Dlatego teraz trochę więcej o wadach.

Wady

 1. bardzo mało miejsca na tytuł witryny – praktycznie można wpisać tylko jedno słowo. Oczywiście można podzielić tytuł na Headline i podtytuł, który wpiszemy w opisie witryny. Podtytuł jest wyświetlony mniejszą czcionką i wszystko wygląda elegancko.
 2. bardzo mało miejsca na menu w nagłówku – przy pomocy Konstruktora Obszaru Statycznego teoretycznie można zmienić ustawienia kolumn bootstrapa w nagłówku. Niestety nic to nie zmienia. W rezultacie menu górne może zawierać tylko 5 pozycji.  Resztę pozycji menu można umieścić w menu dropdown lub megamenu. Trudno powiedzieć, czy jest to wada czy zaleta. Może nawet lepiej pokazać tylko podstawowe pozycje menu a resztę informacji w megamenu i dropdown. W ten sposób nagłówek nie jest upchany informacjami. Jest to zgodne z nowymi trendami webdesign aby nie przeładowywać strony informacjami.
 3. domyślnie główny slider znajduje się na stronie tytułowej – można to zmienić w kreatorze obszaru statycznego ale jest to mało intuicyjne
 4. nie wyświetlają się opisy kategorii
 5.  podczas zmian w opcjach kilkakrotnie skasowały się linki do mediów społecznościowych i musiałam je zapisywać od nowa. Większy problem jest taki, że w momencie braku linków społecznościowych pojawia się napis, że mediów nie ma. Nie powinno tak być, gdyż wiele osób nie tworzy w ogóle profili społecznościowych. Zapewne blok ten można wyłączyć w kreatorze.
 6. w opcjach jest coś takiego jak logo stopki. Można wybrać obrazek lub tekst ale nie wiadomo gdzie ten tekst trzeba wpisać. Wygląda na to, że ta opcja nie działa.
 7.  tłumaczenie motywu – niestety pojawiają się napisy angielskie. Można je wyłączyć w opcjach ale zostaje napis at: przy godzinie. Napisów angielskich w wordpressie jest tak mało, że myślałam że oszczędzę sobie tłumaczenia motywu przy pomocy poedit. Ale niestety kilka napisów zostało.
 8. wypośrodkowany tekst wpisu i na stronie kategorii ustawiony na stałe – powinna być możliwość zmiany tego w opcjach
 9. Komentarze dla elementów portfolio mają obrazkowe tło. Nie pasuje mi kolorystycznie  a nie znalazłam w opcjach możliwości zmiany
 10. strony wpisów typu “Services” mają ustawiony odstęp u góry i po prawej stronie, co oznacza, że nie można dla nich ustawić pełnej szerokości na cały ekran.

Możliwości motywu zostały znacznie wzbogacone o tzw. shortcode. Dzięki nim można wstawić różne treści na stronę, wpis, widget itd, co w standardowym wordpressie jest niemożliwe. Znalazłam niestety trochę wad i usterek:

 1.  to znaczy zawartość formularza gdzie się wpisuje treść shortcode nie zostaje zapamiętana, dlatego jeśli się pomylisz tworząc shortcode to nie ma jak wrócić do edycji, praktycznie trzeba go tworzyć od nowa,
 2. problem z butonem “Read more” dla shortcode wstawiajacego wpisy zwykłe lub wpisy typu Portfolio – w opcjach Portfolio można zmienić napis Read more – wpisałam po polsku i napis po prostu zniknął. Jeśli wstawisz wpisy przy pomocy shortcode “Wpisy” to napis Read more ma czarne litery na granatowym tle, tytuł wpisu nie jest ostylowany
 3. shortcode Buton jest niedopracowany – nie działa zaokrąglenie rogów, opcja wyboru wielkości przycisku nie działa. Buton ma opcję podpisu, która wyświetla się nieczytelnym czarnym tekstem.
 4. shortcode “Portfolio” wyświetla wpisy typu portfolio w 4 możliwych ustawieniach: masonry, grid, lista i justify. U góry jest fajny skrypt, który sortuje wpisy według kategorii. Kłopot w tym, że nie można wybrać sortowania według kategorii. W praktyce oznacza to, że 4 opcje wyświetlania wpisów będą zawierały dokładnie to samo. Głowiłam się jak wykorzystać te 4 możliwości i w końcu zdecydowałam się na prezentację treści przy pomocy shortcode wyświetlającego wpisy, który ma ogromne możliwości edycji.

 

To tyle co mi się nie podoba. Na dobrą sprawę czepiam się bo jestem przyzwyczajona do tworzenia motywów samemu i chciałabym móc dopasować sobie wszystko.  Usiłowałam wykorzystać prawie wszystkie dostępne opcje, głównie w celu przetestowania. A przecież przeciętny użytkownik nie będzie korzystał ze wszystkich opcji.

 

 

One Comment
Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.