Motyw Monstroid2 na blogu

Motyw Monstroid2 na blogu

Postanowiłam skorzystać z motywu Monstroid2 firmy TemplateMonster na jednym z moich blogów. Chodzi tu o  blog lifestylowy gdzie są po prostu wpisy.

Ustawienia serwera nie spełniają wszystkich wymagań motywu, niemniej jednak instalacja motywu i wtyczek przebiegła pomyślnie. Nawet jeśli jakaś wtyczka się nie zainstaluje, to nie ma problemu. W paczce mamy wszystkie wtyczki i można ją dodać ręcznie.

W procesie instalacji mamy możliwość instalacji pełnej wersji oraz wersji lite. Wersja “full” oznacza instalację całości motywu ze wszystkimi opcjami i wtyczkami, co w większości przypadków jest niepotrzebne.  Lite oznacza pobranie ustawienia i wtyczki dla wybranej skórki.

Ponieważ instaluje motyw na istniejącej stronie dlatego zrobiłam wcześniej backup bazy danych i wpisów oraz skopiowałam obrazki.

Pomoc dla motywu jest w języku angielskim. To nie problem, ale niestety opisy opcji są bardzo ubogie.

Zaczęłam od ustawień czyli Personalizacji strony.

Nagłówek

Wybrałam nagłówek taki, który zajmuje jak najmniej miejsca i nie spycha strony w dół. Ale włączyłam pasek górny, gdzie można dodać dodatkowy tekst. Mieści się nawet dość długie zdanie. Umieszczę tu krótkie wyjaśnienie czym jest blog i do czego służy.

Podoba mi się ustawienie menu w tym motywie. Czasami problemem staje się brak miejsca na elementy menu. W niektórych przypadkach trzeba się ograniczyć do kilku pozycji menu i resztę pozycji włożyć do menu rozwijalnego. W motywie Monstroid problem ten został ciekawie rozwiązany. Pozycje po prawej stronie, które się nie mieszczą, zostają automatycznie umieszczone w menu rozwijalnym. Pojawia się wtedy napis “More”, który można w ustawieniach zmienić na własny napis, ikonkę lub obrazek.

Mamy też opcję Sticky menu, czyli menu przykleja się do górnej krawędzi, gdy przesuwamy stronę w dół. Można tę opcję wyłączyć.

Podoba mi się też możliwość dodania podpisów pod elementami menu. Stanowią one dodatkową podpowiedź dla użytkownika co dane menu zawiera. Tu trzeba uważać, gdyż zabierają one miejsce i wszystkie pozycje menu mogą się nie zmieścić.

monstroid2 templatemonster

Tło menu można ustawić w zakładce Header i Styles. Tu możemy ustawić tło kolorowe i obrazkowe. Będzie się ono wyświetlało na jednym z nagłówków.

Początkowo wybrałam skórkę Fashion, ale nie podobały mi się nagłówki na stronach wpisów i kategorii.  Zmieniłam skórkę na Construction i tu nagłówki bardzo mi się podobają. Zmiana stylu jest bardzo prosta. Ustawienia i dane przykładowe z poprzedniego stylu zostały zachowane.

Monstroid2 zmiana stylu

Strona kategorii bloga

Ustawiamy ją w zakładce Blog settings w ustawieniach Personalizacji. Tu uwaga, zakładka Blog Setting nie zawsze jest widoczna. Pojawia się wtedy gdy mamy wybrane najnowsze wpisy jako strona główna. Jeśli decydujemy się na stronę statyczną jako główną, możemy kliknąć na zakładkę Blog w menu o ile taką utworzyliśmy.  Zakładka Blog (lub o innej nazwie) oznacza stronę z wpisami. Wtedy w Personalizacji pojawi się zakładka Blog settings.

Mamy tu możliwość ustawienia strony z wpisami oraz strony kategorii.

  • układ wpisów w 2 lub 3 kolumnach, w układzie grid lub masonry, lub jako lista czyli wpisy jeden pod drugim
  • możemy wybrać rodzaj ikony dla wpisów przyklejonych
  • w zależności od miejsca jakie mamy możemy wybrać wyświetlanie całego wpisu, zajawki albo schować treść jeśli mamy mało miejsca.
  • wybieramy też jakie elementy meta będą się wyświetlać. Czasem chcemy ukryć datę lub autora, szczególnie jeśli blog prowadzi jedna osoba podawanie autora nie ma sensu.

 

W tej samej zakładce możemy też zdecydować czy chcemy mieć kolumnę boczną. Wybrałam kolumnę po prawej bo jednak kolumna boczna jest przydatna i jest tak bardziej tradycyjnie blogowo.

Motyw pozwala na wyświetlenie opisu kategorii co jest bardzo przydatne, szczególne dla SEO.

 

Ustawienia strony głównej

Ustawienie elementów strony głównej jest bardzo proste.  Najprostszym sposobem ciekawego ustawiania elementów na stronie głównej jest wykorzystanie widgetów. Mamy dostępne szereg widgetów wyświetlających wpisy według kategorii lub tagów. Przy pomocy widgetów możemy wyświetlić wpisy jako slider, jako siatka, kilka rodzajów układów.

Taki układ wpisów uzyskamy korzystając z widgetu Feautred  Posts Block

Monstroid2 Template Monster

Wnioski:

Motyw Monstroid2 oparty jest na minimalistycznym flat design bez zbytecznej grafiki. Oznacza to nieprzeładowaną stronę, która opiera się na treści i zdjęciach. Potrzebne są dobre zdjęcia, gdyż one w obecnych czasach decydują o atrakcyjności wyglądu  strony.

Motyw Monstroid2 najlepiej sprawdzi się do prezentacji stron firmowych, gdzie w sposób przejrzysty i nieprzeładowany można pokazać spektrum działalności firmy.

Mam wrażenie, że tworząc zwykłego bloga przy pomocy tego motywu, nie wykorzystujemy jego ogromnych możliwości. Szczególnie jest kłopot jeśli blog nie zawiera ładnych zdjęć. Nie chcę przez to powiedzieć, że motyw ten nie nadaje się na bloga. Po prostu nie wykorzystamy w pełni jego możliwości, a szkoda.

Aczkolwiek możliwości prezentacji wpisów jest bardzo wiele przy użyciu widgetów oraz wtyczki Power Builder.

Z drugiej strony tworząc tradycyjnego bloga lepiej zastosować bezpieczny, sprawdzony motyw, który nie ma luk bezpieczeństwa i pozwala na szybkie i łatwe skonfigurowanie go.

Skonfigurowanie tego bloga okazało się bardzo szybkie i łatwe. Byłoby jeszcze szybciej, gdybym się nie zachowała jak osiołek, któremu w żłobie dano. Godzinami się zastanawiałam czy wybrać ten czy tamten styl.

Motyw oparty na cherry 5 zyskuje jeśli chodzi o łatwość konfiguracji i przyjazność dla użytkownika.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.