Monstroid 2 nowa wersja - dalsza edycja

Monstroid 2 nowa wersja - dalsza edycja

Jestem z natury dokładna i staram się dokładnie wszystko zbadać od strony użytkownika. Dalej zajmuję się edycją strony w nowej wersji motywu dla wordpress Monstroid2. Motyw ten dziala na trochę innej zasadzie niż za zwyczaj, dlatego w pierwszej chwili można się zdziwić szukając potrzebnych opcji. Otóż ustawienia edycyjne zostaly przesunięte do wtyczki Elementor.

Otóż nagłówek, który jest taki sam dla wszystkich stron, należy zmienić wchodząc w edycję strony przy pomocy Elementora. Następnie należy kliknąć na element, który chcemy zmienić i dopiero wtedy pojawia się edycja. I tu dopiero możesz wybrać jakie menu ma się pojawiać. Ciekawa sprawa. Dlaczego motyw wyłącza ustawienia WordPressa i Personalizację motywu, skoro większość użytkowników jest do tego przyzwyczajona?

Tradycyjnie przyzwyczailiśmy się, że wszystkie ustawienia zebrane są w jednym miejscu: osobno ustawienia nagłówka, stopki, stron i wpisów. W poprzedniej wersji można było każdy wpis czy stronę edytować inaczej. Natomiast nagłówek edytowało się w Personalizacji motywu. Tutaj aby zmienić coś w nagłówku, musisz wejść w edycję Elementor którejkolwiek strony czy wpisu.

Oznacza to, że dzięki ustawieniom Elementora możesz mieć inną wtyczkę dla każdej strony czy wpisu, którą zdecydujesz się edytować przy pomocy Elementora. W poprzedniej wersji można było wybrać predefiniowany styl nagłówku czy stopki i ewentualnie dokonać pewnych zmian. Twórcy Elementora zrezygnowali ze stylów nagłówka i stopki. Te części strony edytujemy osobno dla każdej strony.

Sam panel Elementora z opcjami wygląda nieco inaczej niż w przypadku Power Buildera. Power Builder wyświetlał opcje na środku strony i znikały one po wybraniu opcji. Elementor posiada menu po lewej stronie, podobnie jak to się dzieje w personalizacji.

Jak opuścić edycję Elementora? Trzeba kliknąć w  hamburger menu po lewej i wtedy na dole pojawia się link Przejdź do strony. Przyzwyczailiśmy się na krzyżyka, który zamyka edycje.

A teraz prosty przykład możliwości Elementora. Poniżej sposób prezentacji zajawek wpisów na blogu, który mi się podoba. Zajawki w postaci kafelków otoczone cieniem, tak aby sprawiały wrażenie unoszących się nad powierzchnię. Aby uzyskać taki efekt, musiałam skorzystać z dodatkowych styłów Css.

A to jest taki sam efekt uzyskany przy pomocy zwykłych ustawień Elementora, bez konieczności pisania dodatkowych reguł css.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.