Monstroid 2 - edycja a raczej zmagania z edycją

Monstroid 2 - edycja a raczej zmagania z edycją

Według reklam nowa wersja motywu powinna być przyjazna dla użytkownika – niestety nie jest, a przynajmniej w pierwszej chwili. Dokumentacja motywu jest w języku angielskim. Co mają zrobić osoby, które angielskiego nie znają. Na razie próbuję się zorientować bez czytania dokumentacji i bez rezultatu.

Pierwszą rzeczą, którą należy w tym momencie zrobić to stworzyć ładną stronę startową. W tym przypadku podmienić dane demo na własne. I tu się zaczynają schody. Jak to zrobić?

Pierwszym wyborem jest personalizacja motywu. Niestety blog nie reaguje na żadne zmiany ustawień. Trywialna sprawa jak zmiana tytułu strony. Motyw niestety zmienia nazwę na własną. Zmiana w ustawieniach bloga i w personalizacji motywu nic nie daje.

Kolejny problem to menu – dlaczego mam białe litery na białym tle? Zmieniam menu w zakładce wygląd, nic nie działa. Usiłuję zmienić menu w ustawieniach bloga, w personalizacji motywu. Mimo wielokrotnego odświeżania na stronie nadal wyświetla się menu główne mimo, że ustawiłam go na wyświetlanie w stopce. Wyłączyłam wszystkie menu – bez rezultatu, menu się nadal wyświetla.

Póki co mój blog, a raczej jego nagłówek, wygląda tak:

Czyli białe menu na białym tle i nazwa witryny, której nie idzie zmienić. Ogromne białe pole wynika z faktu, mam ustawione opisy kategorii. Póki co nie wiem jak wyłączyć wyświetlanie opisu kategorii w menu. Czyli pozostaje albo skasowanie opisu kategorii albo usunięcie kategorii z menu. Ale to drobiazg. Póki co walczę z możliwością w ogóle zmiany menu, zmiany nazwy witryny na własną i jakieś ustawienie, żeby menu w ogóle było widać.

Najpierw szukam w ustawieniach personalizacji motywu. Może ustawienia Header. Niestety nie, gdyż w ustawieniach nagłówka można tylko zmienić tło nagłówka na kolor lub obrazek:

Ustawiłam na próbę kolor na niebieski, ale na stronie nadal jest biały.

W ustawieniach Header można również uaktywnić lub nie tzw. Top panel. Jest to górny pasek na stronie, gdzie można coś umieścić. Jak zmienić zawartość Top panel? Póki co – zagadka!

Szukamy dalej.

Personalizacja motywu wygląda tak:

 

Korzystałam z motywu Template Monster opartym o Cherry 4 i faktycznie był nieprzyjazny dla użytkownika z powodu trudnych shortcodów. Ale można było sobie z tym poradzić, dzięki dość dobrej dokumentacji.

Pierwsza wersja Monstroid 2 działała bez zarzutu. Podstawowe ustawienia dokonuje się przy pomocy Personalizacji w menu Wygląd. Wszystko jest proste i intuicyjne. Z kolei do edycji stron i wpisów na blogu służy wtyczka Power Builder. Moim zdaniem wtyczka łatwa w użyciu, intuicyjna. Jedno co mi się w niej nie podobało to brak możliwości nadawania nazw poszczególnych bloków. W razie konieczności edycji należało policzyć bloki od góry, żeby się zorientować który blok mam edytować. To było nie wygodne. Ale to jedyna moim zdaniem wada Power Builder. W nowej wersji twórcy stworzyli nową wtyczkę pod nazwą Elementor.

Przykładowo strona z wpisami wygląda tak:

 

Czyli wpisów nie wyświetla. Jak ustawić aby wyświetlała wpisy? Zagadka. Bo w kokpicie ustawienia strony wyglądają tak:

 

Zagadka całkowita. Żadnych ustawień tu nie ma.

Reasumując. Nie jest to motyw dla laika, który sobie po prostu zainstaluje, dokona paru prostych zmian i już ma stronę czy bloga. Nie obejdzie się bez czytania dokumentacji tygodniami lub zatrudnienia specjalisty.

Motywy staja się coraz bardziej rozbudowane, a ich twórcy starają się dopomóc użytkownikom. Efekt jest jednak taki, że ustawień jest tak dużo i tak skomplikowane, że bez czytania godzinami dokumentacji się nie obejdzie.

Niestety minęły czasy, kiedy to można było sobie samemu zrobić stronę bez pomocy specjalisty, z jakąś niewielką wiedzą.

W tym przypadku usiłuję wejść w buty zwykłego laika i dojść jak się edytuje ten motyw tak na skróty, bez czytania dokumentacji. Ponoć miał być łatwy. Poświęciłam na to cały dzień. Póki co porażka.

No cóż, rozwiązanie zagadki jest takie, że wszystkie ustawienia motywu, wpisów, strony głównej itp. przejmuje wtyczka Elementor i tam trzeba szukać ustawień. Szkoda tylko, że nie ma na ten temat wyraźniej informacji i ktoś kto zaczyna tworzyć stronę musi stracić sporo czasu zanim się zorientuje.

 

 

 

 

 

 

 

template monster


Profesjonalny Hosting


2 Comments
  1. Po pierwsze to wypada użytkować działające środowisko testowe zanim oceni się testowany produkt, w tym przypadku motyw jako nie działający. Personalizacja u mnie działa, bez problemu nanoszę zmiany, nie wyświetla mi się żadne białe tło i inne “kwiatki”.

    Po drugie to widzę braki informacyjne – “W nowej wersji twórcy stworzyli nową wtyczkę pod nazwą Elementor.” Nie nie stworzyli, Elementor to zewnętrzne rozwiązanie dla którego dodali wsparcie w miejsce dotychczas użytkowanego page buildera.

    1. Zgadzam się i dziękuje za zwrócenie uwagi. Niestety nie doczytałam dokładnie informacji. Chciałam szybko zrobić wpis na ten temat zanim porządnie obejrzałam motyw.
      Nie mogę powiedzieć, że motyw nie działa. Działa, ale wszystko jest tak zmienione, że trudno się na początku połapać. Nie tyle motyw nie działa co personalizacja motywu. Sam motyw oczywiście działa. Chodziło mi o to, że w zakładce Wygląd wordpressa zwykle zanjduje się personalizacja motywu. I wszyscy się do tego przyzwyczaili. Tymczasem tutaj wszelkie ustawienie motywu zostały przejęte przez Elementor. Natomiast personlaizacja motywu nie działa. Możesz sobie klikać i nic się nie dzieje. W takim przypadku powinien być napis, że ustawienia w Elementorze i będzie wiadomo gdzie szukać zamiast się irytować i zastanawiać.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.