Monstroid 2 - edycja bloga

Monstroid 2 - edycja bloga

W pierwszej chwili może się wydawać, że edycja bloga w nowej wersji Monstroid2 jest dość trudna, szczególnie że dokumentacja motywu jest w języku angielskim.

Pierwszą rzeczą, którą należy w tym momencie zrobić to stworzyć ładną stronę startową. W tym przypadku podmienić dane demo na własne. I tu się zaczynają schody. Jak to zrobić?

Twórcy stron, działający na platformie WordPress przyzwyczaili się do dokonywania zmian na stronie przy pomocy personalizacji motywu, która znajduje się w zakładce Wygląd. I tu następuje niespodzianka.

Niestety personalizacja motywu nie reaguje na żadne zmiany ustawień. W pierwszej chwili może to być irytujące. Zastanawiasz się dlaczego personalizacja motywu po prostu nie działa.

Pierwszą rzeczą od której trzeba zacząć jest dostosowanie ustawień strony głównej do takiej, która jest w demo motywu. Tymczasem moja strona wygląda tak:

Czyli białe menu na białym tle i nazwa witryny, której nie idzie zmienić. Ogromne białe pole wynika z faktu, mam ustawione opisy kategorii. Opisy kategorii są przydatne do pozycjonowania strony, gdyż zawierają cenne słowa kluczowe. Powinny wyświetlać się na stronie kategorii a nie w menu. W tym przypadku jednak rozwiązanie jest proste. Konfiguracja menu w zakładce Wygląd/menu zawiera opis przy każdym elemencie menu. W momencie wybierania kategorii jako element menu, do elementu zostaje skopiowany opis kategorii. Wystarczy go skasować (w elemencie menu a nie w edycji samej kategorii) lub skrócić.

Intuicyjnie w pierwszej chwili szukamy opcji ustawień w personalizacji motywu:

Personalizacja motywu wygląda tak:

 

 

Korzystałam z motywu Template Monster opartym o Cherry 4 i faktycznie był nieprzyjazny dla użytkownika z powodu trudnych shortcodów, które częściowo należało wpisywać ręcznie.

Pierwsza wersja Monstroid 2 działała bez zarzutu. Podstawowe ustawienia

dokonuje się przy pomocy Personalizacji w menu Wygląd. Wszystko jest proste i intuicyjne. Z kolei do edycji stron i wpisów na blogu służy wtyczka Power Builder. Moim zdaniem wtyczka łatwa w użyciu, intuicyjna. Jedno co mi się w niej nie podobało to brak możliwości nadawania nazw poszczególnych bloków. W razie konieczności edycji należało policzyć bloki od góry, żeby się zorientować który blok mam edytować. To było nie wygodne. Ale to jedyna moim zdaniem wada Power Builder.

W nowej wersji twórcy stworzyli nową wtyczkę pod nazwą Elementor. W przypadku nowej wersji Monstroid2 cała edycja wyglądu strony została rozwiązana zupełnie inaczej, co może w pierwszej chwili wywołać zaskoczenie. Otóż wszystkie ustawienia zostały przejęte przez Elementor.  Nowej jest to, że Elementor edytuje strony jako całość, razem z nagłówkiem i stopką. Nie ma osobnej edycji nagłówka, lecz edytuje się nagłówek dla każdej strony.  Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że można ustawić inny nagłówek dla każdej strony czy wpisu. Wada jest taka, że trzeba nagłówek zmieniać w co najmniej 2 miejscach.

Reasumując – wszystkie ustawienia wyglądu i elementów strony przejmuje wtyczka Elementor. Aby wejść do edycji strony czy wpisu, klikamy na Edytuj z Elementor.

Twórcy wtyczki zrezygnowali z różnych predefiniowanych wzorów. Na przykład Power Builder oferował kilka rodzajów prezentacji wpisów na blogu. Elementor zaś oferuje jeden widok, który jednak ma tak ogromną ilość możliwości edycyjnych, że można samemu dojść do takiego układu jaki się chce. W zasadzie po dogłębnym zapoznaniu się z możliwościami Elementora, samodzielnie można uzyskać zaawansowane efekty bez pomocy webdesignera.

3 Comments
  1. Po pierwsze to wypada użytkować działające środowisko testowe zanim oceni się testowany produkt, w tym przypadku motyw jako nie działający. Personalizacja u mnie działa, bez problemu nanoszę zmiany, nie wyświetla mi się żadne białe tło i inne “kwiatki”.

    Po drugie to widzę braki informacyjne – “W nowej wersji twórcy stworzyli nową wtyczkę pod nazwą Elementor.” Nie nie stworzyli, Elementor to zewnętrzne rozwiązanie dla którego dodali wsparcie w miejsce dotychczas użytkowanego page buildera.

    1. Zgadzam się i dziękuje za zwrócenie uwagi. Niestety nie doczytałam dokładnie informacji. Chciałam szybko zrobić wpis na ten temat zanim porządnie obejrzałam motyw.
      Nie mogę powiedzieć, że motyw nie działa. Działa, ale wszystko jest tak zmienione, że trudno się na początku połapać. Nie tyle motyw nie działa co personalizacja motywu. Sam motyw oczywiście działa. Chodziło mi o to, że w zakładce Wygląd wordpressa zwykle zanjduje się personalizacja motywu. I wszyscy się do tego przyzwyczaili. Tymczasem tutaj wszelkie ustawienie motywu zostały przejęte przez Elementor. Natomiast personlaizacja motywu nie działa. Możesz sobie klikać i nic się nie dzieje. W takim przypadku powinien być napis, że ustawienia w Elementorze i będzie wiadomo gdzie szukać zamiast się irytować i zastanawiać.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.