Migracja joomla 2.5 do 3.4

Migracja joomla 2.5 do 3.4

Najwyższy aby dokonać migracji strony joomla 2.5 do joomla 3. Joomla 2.5 nie jest już wspierana, komponenty nie mają nowszych wersji. Chodzi o stronę organizacji opieki nad zwierzętami, którą się opiekuję w ramach wolontariatu. Teoretycznie strona działa i nie ma potrzeby jej aktualizować. Jednak Akeba Backup nie ma już nowszych wersji dla joomla 2.5, a backupy robić trzeba.

Postanowiłam jednak dla bezpieczeństwa wykonać migrację na kopii.

Kolejne kroki:

 1. Przygotowanie – czyli utworzenie kopii strony z backupu
  1. kopia zapasowa strony, zgranie jej na dysk
  2. utworzenie nowej bazy danych
  3. nowy katalog gdzie zgrywam kopię strony i kickstart
  4. instaluję kopię strony
 2. sprawdzam wszystkie wtyczki i instaluję ich nowsze wersje.
  1. Najpierw odinstalowałam wtyczki, które nie działają bezpośrednio na stronie np. admin tools i akeba backup. Następnie zainstalowałam nowsze wersje + tłumaczenia na polski. Okazuje się, że admintools wymaga joomla 3 i nie zainstalował się.
  2. Co do kolejnych wtyczek to instaluję nowsze wersję, które zastępują stare. W zakładce Rozszerzenia/Zarządzanie sprawdziłam, które wtyczki są stare a które auktualne i zrobiłam ich listę.  Znalazłam w sieci nowsze wersje i zainstalowałam.
 3. W Komponenty/Aktualizacja joomla mam już propozycję aktualizacji do joomla 3.5. Aktualizacja przeszła pomyślnie. System nie sygnalizuje żadnych błędów.
 4. Aktualizacja motywu opartego na frameworsku T3
  1. framework i plugin nie chciały się zainstalować, dlatego pobrałam je i zainstalowałam od nowa. Wszystko poprawnie.
  2. porównując ustawienia ze starą stroną sprawdziłam i skonfigurowalam wszystko tak samo. W megamenu zniknęły ikonki i podpisy pod menu i wszystko musiałam ustawić od nowa.

Zagwozdka z motywem na frameworku T3. Sporo się nagłowiłam aby dojść dlaczego zniknęły mi style z głównej części strony. Framework t3 jest przystosowany do joomla 3 i oparty na bootstrapie 3 i powinien działać bez żadnych zmian po migracji z joomla 2.5 na joomla 3.

Okazało się, że lewa kolumna ma klasę sidebar-left a nie sidebar-1. Przejrzałam opcje motywu ale nigdzie nie ma możliwości przestawienia układu layoutu.  Okazuje się, że motyw sam zmienia układ automatycznie w zależności od pozycji modułów.

W moim przypadku nie było kolumny prawej, gdyż wyłączyłam ankiety obsługiwane przez wtyczkę nie dostosowaną do joomla 3 (ACE Polls posiada wersję dla joomla 3 ale niestety płatną). W tym momencie motyw ustawił się jako 2-kolumnowy.  Wystarczyło więc dodać style także dla klasy sidebar-left.

 

Wtyczki:

 1. Ace Polls wtyczka tworząca ankiety nie jest darmowa dla joomla 3, niestety stara wersja dla j2.5 powoduje błąd. Nie pozostaje nic innego jak znaleźć jakiś darmowy odpowiednik, co oznacza zrobienie ankiet od nowa.
 2. wtyczki typu Akeba, admin tools odinstalowałam i zainstalowałam stare wersje
 3. wtyczki galerii i video typu simple image gallery czy dj-slider bez problemu zainstalowałam nowe wersje

Generalnie wszystko poszło pomyślnie, chociaż trzeba stronę testować.

 

3 Comments
   • W joomli media można pogrupować w katalogi. Jeśli strona zawiera setki zdjęć to łatwiej je znaleźć i użyć na stronie. Dużą ilość zdjęć można po prostu przesłać przez ftp i łatwiej je znaleźć.
   • Joomla pozwala na większą kontrolę ułożenia treści. WordPress oferuje tylko strony i wpisy, które mają określone miejsce i sposób prezentacji. Żeby to zmienić trzeba przerabiać motyw.
    W joomli są tylko artykuły, które można dowolnie podłączać do menu – jako jeden artykuł, serię artykułów, samą listę.
   • Joomla pozwala na umieszczenie treści tylko na wybranych stronach. WordPress nie ma takiej możliwości (można to uzyskać wtyczką). Na przykład jeśli się chce, żeby niektóre strony miały zdjęcie w nagłówku, a inne nie, to w joomli wystarczy to ustawić w zapleczu. Dla wordpressa trzeba odpowiednio przerobić motyw.
   • W joomli łatwiej robi się backup całej strony dzięki Akeba backup. Dzieki temu przeniesienie strony np. na inny serwer jest dziecinne łatwe. Z wordpressem jest trudniej, chociaż też istnieje Akeba dla wordpressa i warto by wreszcie się z nią zapoznać.
   • W joomli moduły, a wordpressie widgety to w zasadzie to samo

   Joomla daje dużo większe możliwości poustawiana treści na stronie. To jest i dobrze i źle. Z dużej ilośći opcji często się nie korzysta. Coś ustawisz, po paru miesiącach chcesz to zmienić i godzinami sie zastanawiasz, jak i gdzie się to ustawia.

   Wady joomli

   • coraz więcej wtyczek jest płatnych. Z wtyczkami trzeba bardziej uważać bo potrafią rozwalić stronę, a czasem nie da się ich odinstalować.
   • zaplecze jest bardziej pokrętne i czasem trzeba się nagłowić jak coś zostało ustawione.
Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.