Kolejny sposób aby szybko zainstalować stronę www

Kolejny Auto-instaler dostepny na serwerach Host then profit pozwala szybko i bez problemu zainstalować masy skryptów. Jest to Softiculous, który umożliwia utworzenie blogów i stron www bez konieczności tworzenia bazy danych, przegrywania plików itp.

Jedyna niedogodność to taka,  że autoinstaler tworzy nową bazę danych. Czyli jeśli ktoś chce mieć pare blogów na tej samej bazie to musi wszystko robić na piechotę.  Dochodzi też niestety doinstalowanie wersji polskiej.

Softiculous ma fajną opcje jak Demo. Każdy rodzaj oprogramowania można sobie obejrzeć. Niestety bez przykładowych danych ale i to dobre. Można też wejść do panelu administracyjnego (jest podane testowe hasło i login) i obejrzeć sobie jak wszystko działa.

Myślę o założeniu galerii zdjęć, gdzie można dodawać zdjęcia po zalogowaniu. Fantastiko ma 3 galerie 4images, coppermine i gallery. Softiculous oferuje 11 galerii. Nawet nie wiadomo, co wybrać. Sprawdziłam sobie trochę w sieci te 3 galerie i każdą można spolszczyć, do każdej można dodać motywy. Motywy można modyfikować przez css. Fantastyczna rzecz, dla kogoś kto lubi fotografować, szczególnie że na HTP jest dość miejsca.

Softiculous jest lepiej updatowany, np. można zainstalować Joomle 1.7.

Instalacja wordpressa

 • wpisujemy nazwę katalogu – katalog musi być nie istniejący
 • wpisujemy nazwę bazy danych lub akceptujemy istniejącą. Poniżej jest pole do wpisania prefixu bazy danych co by wskazywało, że można utworzyć kilka blogów na tej samej bazie, ale niestety Softiculous nie chce założyć bloga na istniejącej bazie. Ale utworzyłam prefiks. Może to później wykorzystam.
 • wpisujemy swój login i hasło

Dla WordPressa mamy wersję polską i nie trzeba nic doinstalowywac.

Przejrzałam inne instalację i tu nie zawsze jest wybór języka. Dla joomli nie ma wersji polskiej ale tu i tak wersje językowe się dodatkowo doinstalowuje.

Rubryki do wypelnienia:

 1. protokuł – czyli wybieramy http
 2. Choose domain – wybierz domeną do której ma być ten blog umieszczony w podkatalogu (potem warto zrobic subdomenę)
 3. In Directory – katalog, który do tej pory nie istnieje. Jeśli nie wpiszesz katalogu blog utworzy się w katalogu głównym domeny dlatego uważaj jeśli już masz zainstalowanego bloga w katalogu głównym
 4. Database name – nazwa bazy danych (można zostawic proponowaną albo wpisać swoją)
 5. Table prefix – ma to znaczenie jeśli chcemy na tej samej bazie utworzyć więcej blogów, jeśli nie zostaw tak jak jest
 6. Site settings – wpis tytuł i podtytuł twojego bloga – można to potem zmienić w ustawieniach
 7. Admin account – wpisz nazwę do logowanie (lepiej inną niż admin), hasło (można wygenerować hasło) i email
 8. choose language – w przypadku wordpressa można wybrać polski
5 Comments
 1. No to widzę że wcale nie takie łatwe, proste i przyjemne. Zapraszam za kilka dni na mój kurs, na którym omawiam instalację WP na kilku hostingach darmowych i płatnych. Pełną instalację, konfigurację wtyczek, widgetów, motywów. Obsługę krok po kroku w przystępnej formie,całość bogato ilustrowana i komentowana, zrozumiała nawet dla pierwszo – klasisty, mimo że materiał daleko wykracza po za podstawy wiedzy o WP.

  1. Usiłowałam właśnie powiedzieć, że jest to bardzo proste.
   Np. hosting Host Then Profit udostępnia usługe Softiculous która sama instaluje dla nas bloga wordpress i to w wersji polskiej. Nie trzeba dogrywać tłumaczenia. Wypełniasz formularz, klikasz instal i już. Łatwiej już chyba nie można.

   Ale jak się zainstaluje bloga to potem go trzeba prowadzić, dodać odpowiednie wtyczki, zmienić motyw i pisać.
   Ale trzeba to robić. Jak ktoś rozłoży ręce i powie, że nie umie, to żaden kurs mu nie pomoże.
   Ostatnio rozmawiałam ze znajomym, który kupił kurs ale nie korzysta z niego bo nie rozumie pojęć.
   Tymczasem wystarczy dane pojęcie wpisać w google i przeczytać wszystkie wyniki wyszukiwania. Internet to skarbnica wiedzy. Wystarczy sięgnąć.

 2. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że wiedza zawarta w płatnych kursach jest dostępna zupełnie za darmo w internecie. I nie chodzi mi tutaj o nielegalne pobieranie tych kursów, a zupełnie darmowe ich wyszukiwanie w wyszukiwarkach.

  Co do samego hostingu, który oferuje takie instalacje to nie polecam tego ze względu na późniejsze problemy z bazą danych.

  1. Możesz napisać więcej jakie problemy z bazą danych?

   Do tej pory zkaladalam strony na piechote, tworząc bazy danych itp. Ale w tym momencie jak odkrylam Fantastico, a w szczegolnośći Softiculous, który ma nowsze wersje oprogramowania, pomyslalam sobie ze super – szybciej, latwiej – blog czy strona, sklep, joomla, galeria cokolwiek przy pomocy 2 kliekniec. Super sprawa.
   Dlaczego mogą być problemy z bazą danych?
   Każdą taką instalację robi się na osobnej bazie.
   Nawet probowalam utworzyć 2 blogi na tej samej bazie i nie dalo sie. Jesli hosting daje nieograniczoną ilość baz danych to nie ma sieczym przejmowac.
   O ile wiem autoinstalery oferuje kazdy Cpanel, nie tylko Host then profit ale np. także Mserwis.

   Napisz koniecznie wiecej.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.