Katalog stron www przy pomocy Sobi2

Katalog stron www przy pomocy Sobi2

Sobi2 jest bardzo rozbudowanym dodatkiem do Joomli. Przy pomocy Sobi2 można stworzyć katalog stron www lub katalog firm. Można go wykorzystać także do tworzenia systemu ogłoszeń, gdyż można stworzyć pole opisu, które można wykorzystać jako treść ogłoszenia.
Na stronie Koci Dom stworzyłam katalog lecznic weterynaryjnych w Warszawie. Nie jest skończony bo muszę sama te wszystkie lecznice wpisać, więc to trochę potrwa.
W tym przypadku będzie to darmowy katalog lecznic i służyć będzie jako pomoc dla opiekunów zwierzaków, którzy łatwiej znajdą sobie lecznicę blisko domu. Z drugiej strony też ten darmowy katalog ma generować ruch na stronie.
Katalog lecznic jest podzielony na dzielnice Warszawy. Dodałam też drugi katalog w Sobi2 dla organizacji prozwierzęcych.
Sobi2 pozwala zmieniać układ katalogu przez dodanie nowych kategorii i przeniesienie podkategorii do innych kategorii nadrzędnych.

Warto jednak na początku przemyśleć i zaplanować wygląd katalogu, żeby potem nie zmieniać i nie tworzyć metodą prób i błędów.
Z drugiej strony katalog stron www można rozbudowywać i zmieniać.

Checklist – co zrobić krok po kroku aby stworzyć katalog stron www na silniku joomli

 • ściągnąć wtyczkę Sobi2 – np. ze strony http://extensions.joomla.org
 • zainstalować – Rozszerzenia – Instalator
 • ściągnąć wersję polską (Polish UTF-8 Launguage) – wejdź do Komponenty-Sobi-General Configuration-Language Manaqger i zainstalować polski język. Następnie w General Confirugration-General, wybierze język polski (na górze)
 • stworzyć link do katalogu w menu – Menu-projektant-menu, wybierz menu, kliknij Utwórz, i z listy wybierz Sobi2
 • Komponenty-Sobi-All enteries – Dodaj Kategorie – utwórz kategorie i podkategorie
 • w zakładce Wpisy i Katergorie znajdują się utworzone przez nas kategorie i wpisy – tu będą wpisy dodane przez Użytkowników które należy sprawdzić i ew. zaakceptować
 • w zakładce konfiguracja – Menadźer pól – projektujemy formularz, który będzie służył do wpisywania danych do katalogu
 • w zakładce konfiguracja – dalsze zakładki służą do dokładnego skonfigurowania naszego katalogu, możliwości są bardzo rozbudowane
 • kolejne zakładki: zarządzanie szablonami i css, zarządzanie wtyczkami oraz informacje o Sobi

Jeśli zainstalujemy sobi możemy stworzyć jeden katalog. Nie mam możliwości wykorzystania tej wtyczki do stworzenia np. katalogu i ogłoszeń. Aby zrobić jakaś drugą funkcję należy wykonać kopię wtyczki sobi. Można tego dokonać przy pomocy rozszerzenia Sobi2Cloner, który tworzy jakby klona/kopię sobi.
Nie przetestowałam tego na razie.

Jesli chodzi o link z menu to można stworzyć link prowadzący do całego katalogu lub do 1 kategorii. Czyli jeśli stworzysz 2 główne kategorie i w nich umieścisz odpowiednie podkategorie, wtedy możesz podzielić katalog na jakby 2 katalogi i do każdego stworzyć link w menu.

Można również stworzyć linki do wyszukiwarki wpisów, dodaj wpis, wpisy użytkownika, ostatnie wpisy, ostatnio zmodyfikowane i najpopularniejsze.

Jestem bardzo zadowolona z tej wtyczki. Jednak wyskoczyły mi jakieś błędy, najprawdopodobniej w skutek zmieniania i modyfikowania linków i kategorii. Po prostu trzeba zaplanować sobie wcześniej co mamy zamiar zrobić a nie modyfikować w trakcie.

Filmik lepszej jakości (długo się zciąga)

2 Comments
 1. ej, nie ma takich wyrazow jak “Zciagnac” czy “Zciaga’. Po polsku pisze sie ściągnąć, ściąga

  1. Dzięki poprawiłam.
   Odkąd wyczytałam w ebooku Myśleć jak milioner Kamila Cebulskiego ciekawe podejście do błędów na stronach www, nie przejmuję się nimi tak bardzo.
   Nie jest tak źle – FireFox podkreśla błędy wężykiem.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.