Katalog, ogłoszenia i komentarze na stronie

Przerabiam na joomlę moją stronę o kotach. Kiedyś uczyłam się php i powstawiałam na tę stronę trochę skryptów przepisanych z czasopism. Niestety potem znalazłam pracę i działalność społeczna i obie te sprawy tak mi pochłonęły czas, że porzuciłam naukę programowania. Nie wiem czy żałować. Z jednej strony php jest dość łatwy, prosty i przejrzysty i dość łatwo się go nauczyć. Robiąc strony www warto znać trochę więcej niż podstawy. Z drugiej strony nie jest to moją pasją, a zarabiać na tym też mi się nie uda.

Kilka elementów dynamicznych jak ogłoszenia, komentarze, sondy i katalog chciałam jakoś (najlepiej jak najmniejszym nakładem pracy) przenieść na joomlę.

 • Sonda – moduł sondy jest standardowo w pakiecie joomli i nie trzeba go dodatkowo instalować, chociaż napewno sa lepsze i bardziej użyteczne dodatki
 • wpisy – komentarze – na stronie Koci Dom było miejsce, gdzie ludzie komentowali karmę i żwirek dla kotów. Stare wpisy są dość wartościowe ale przekopiowałam je jak leci w kilku artykułach.
  Dodatek Chrono comments – umieszcza komentarze pod artykułami, dzięki czemu strona w joomli bardziej przypomina blog, gdzie czytelnicy mogą zostawiać swoje komentarze.
  Wystarczy go pobrać i zainstalować.
  Chrono Comments pojawiają się w komponentach. Po kliknięciu wchodzimy do listy komentarzy i możemy nimi zarządzać – akceptować lub kasować. W preferencjach możemy ustawić do których artykułów czy działów będą dodane komentarze, kto może je wstawiac, czy muszą być zatwierdzone czy nie. Można ustawić captcha czyli dziwne literki, które trzeba wpisać aby wysłać komentarz.
 • Katalog – na stronie Koci dom jest katalog lecznic weterynaryjnych i skrypt, który umieszcza je na mapce googla.
  Zainstalowałam Sobi2. Jest to bardzo rozbudowany komponent, który tworzy na stronie www katalog podzielony na kategorie. Można też ustawić aby ludzie sami wpisywali linki. Można bardzo dokładnie ustawić pola formularza do wpisywania danych.
  Ponadto komponent szuka pozycji na mapie googla po adresie. Nie potrzeba dodawać żadnego dodatku. Jest dodatek do sobi tworzący mapy googla ale ja go nie przetestowałam. Po kliknięciu na link otwiera się osobna strona z mapą googla i wyświetloną pozycją.
  Sobi2 można wykorzystać także jako serwis ogłoszeniowy. Formularz wpisu można dowolnie ustawić. Ponadto można ustawić jak długo wpis będzie wyświetlany. Sobi2 również wysyła powiadomienie, że upływa termin i wpis można przedłużyć.
  Sobi ma również opcje płatności. Ale nikt nie będzie płacił za umieszczanie linków lub ogłoszeń o zwierzakach więc nie przestudiowałam tego tematu.
  Teoretycznie można brać pieniądze od hodowli za ogłoszenie ale jestem przeciwna hodowlą i nie chcę w ten sposób zarabiać, szczególnie że to byłby raczej marny biznes.
  Jak się okazało (albo ja nie umiem tego ustawić) sobi2 można wykorzystać do 1 funkcji. Wykorzystałam ten komponent aby zrobić na stronie katalog lecznic weterynaryjnych. Zamierzam sama wpisać te, które na pewno istnieją. Natomiast w przyszłości liczę na to że lecznicę same będą się wpisywać.
  Oczywiście nie ma to być biznes lecz raczej generowanie ruchu na stronie.
  Niestety nie można przy pomocy Sobi2 zrobić jeszcze ogłoszeń. Tworząc link z menu, będzie on prowadził do utworzonego katalogu i nie da się ustawić inaczej. Nie udało mi się znaleźć możliwości aby utworzyć drugi katalog, który można by wykorzystać jako serwis ogłoszeniowy.
 • Ogłoszenia – postanowiłam przetestować wtyczkę DJ-Classfieds

Kiedyś na jednej z moich stron www miałam skrypt, który pozwalał dodawać linki i tworzyć katalog. Niestety musialam go wywalić, gdyż powstawało tam za dużo spamu.

Serwis ogłoszeniowy utworzyłam aby pomagać ludziom szukać domów dla bezdomnych zwierząt. Było to bezustanne utrapienie. Początkowo zrobiła się z tego tablica ogłoszeń dla hodowców. Kasowanie ogłoszeń nie rozwiązywało problemu bo pojawiały się nowe. Stało się to też czymś w rodzaju forum dyskusyjnego. Niestety 10 lat temu nie przyszło mi w ogóle do głowy, że przez Internet można zarabiać i nie wykorzystałam tego. Ogłoszenia na pewno generowały największy ruch na stronie.
Aby nie reklamować za darmo hodowców. Zmieniłam skrypt na moderowany. Niestety nie miałam czasu na sprawdzanie tych ogłoszeń i często dodawałam nowe po tygodniu lub 2. Czasem cały miesiąc nie miałam czasu tam zaglądać.
Popularność tablicy ogłoszeniowej spadła. Ostatecznie ustawiłam zpowrotem na niemoderowany ale dodałam element captcha.

Darmowe wideo na temat joomla

 

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.