Jak zmniejszyć obrazek na bloga

Od dawna mam zagwozdkę z kadrowaniem dużej ilości zdjęć i szybko. Zawodowo robię prezentacje internetowe (duże ilości i na akord). W takie prezentacji (robionej ręcznie) ładnie wyglądają zdjęcia tej samej wielkości. Nie mogą być skadrowane automatem bo wyjdzie źle. Zmniejszać wielkość można automatem ale kadrować już trzeba z głową.

Robię też miniaturkę – fajny wycinek zdjęcia – też musi być skadrowana z głową.


Najprościej i najszybciej robi się to w photoshopie – ustawiam sobie wielkość kadrowania, myszą przeciągam, double click i już. Mogę też ustawić jeden wymiar i trzymać ctrl żeby powstał równy kwadrat. Robi się to szybko i łatwo.

Niestety nie na każdym komputerze jest photoshop i robi się problem.

Przetestowałam różne programy do obróbki zdjęć.  Interesowały mnie tylko darmowe programy do obróbki zdjęć żeby móc zainstalować na cudzym komputerze i nie robić komuś problemów lub nie odinstalowywać za każdym razem.

  • Irfan view – nie można ustawić wielkości kadrowania, nie działa ctrl żeby powstał dokładny kwadrat. Czyli robię kwadrat na oko, klikam ctrl+y i obcina mi się co niepotrzebne. Następnie trzeba zmniejszyć wielkość obrazka i już. Czyli dłużej niż w photoshopie bo w 2 etapach ale i tak dobrze. Irfan view to świetny program edycji zdjęć. Niestety zrobić serii obrazków tej samej wielkości już się nie da.Generalnie Irfan używam do zmieniania wielkości dużej ilości plików. Bardzo dobrze to działa. Miniaturki ostatecznie mogą być zciśnięte lub rozciągnięte. Nie jest to jednak kadrowanie. Mając obrazki różnej wielkości trzeba je kadrować.

    Irfan dobrze robi zmianę nazwy wielu plików. Jednak nie można zmienić rozszerzenia – tu posługuję się Total Commanderem.

  • PhotoScape  – w tym programie do zdjęć nie da się jednocześnie wykadrować i zmienić rozmiaru. Jak się ustawi rozmiar do kadrowania w pixelach, a potem rozciągnie to skadruje się w wymiarach rozciągniętych nie zmniejsza do wybranego rozmiaru
  • JPEGCrops – można wybrać rozmiar do kadrowania z listy, można skadrować dowolnie ale nie da się wtedy wybrać rozmiaru.
  • Wypróbowałam też DigiFoto, Pixia ale też nie maja funkcji crop+resize
  • Visualizer Photo Resise – to też nie to o co mi chodzi. Można zmniejszyć ale nie widzę w nim w ogóle funkcji kadrowania

Jedyny znaleziony przeze mnie program do zdjęć, który szybko zmniejsza/kadruje zdjęcia jest darmowy serwis online pixlr.com. Kadruje się dokładnie tak samo jak w photoshopie.

Jak uatrakcyjnić Twojego bloga – kurs grafiki

One Comment
Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.