Jak zwiększyć sobie komfort pracy jeśli masz 2 monitory

Intensywnie uczę się ebiznesu i oglądam dużo kursów i szkoleń na wideo. Ustawiłam sobie stary komputer tak, że jego monitor jest za ekranem laptopa. Dzięki temu mogę na dużym ekranie oglądać a na małym wykonywać ćwiczenia albo robić w tym czasie coś żmudnego co nie wymaga myślenia.

Nie wiem czy to jest dobrze ale przyzwyczaiłam się do robienia 2 rzeczy naraz. Jeśli po prostu usiądę przed ekranem i po prostu coś oglądam to nie mogę się skupić i przysypiam. Zauważyłam, że zdecydowanie łatwiej mi się skupić jeśli robię coś rękami. Dlatego ze wszystkich webinarów darmowych robię notatki. Są one na moim drugim blogu Chcę się rozwijać. Stary komputer stacjonarny jest już za wolny żeby coś sensownego na nim robić ale do oglądania wideo się nadaje. Niestety niektóre nagrania wideo są zrobione w takiej dużej rozdzielczości, że na starym komputerze już nie da się ich odtworzyć – praktycznie cały czas przerywa.

Rozwiązanie tego problemu pojawiło się na jednym z webinarów Mirka Szmajdy. Zadałam pytanie na forum i dostałam do Mirka odpowiedź, że trzeba odpowiednio zmienić ustawienia ekranu w laptopie oraz podłączyć drugi ekran do laptopa. Mam inny system więc musiała trochę poszukać tych ustawień. Ale udało się.  Muszę się tylko przyzwyczaić do poruszania myszą po tak dziwnym ekranie.

U mnie ekrany stoją jeden nad drugim. Natomiast można je ustawić tak aby były obok siebie w poziomie. Jeśli myszą przesuwam okno jakiegoś programu w prawo to wjeżdza ono na drugi ekran.

Robi się to następująco (windows 7):

 • kliknij na pulpicie prawym przyciskiem myszy
 • wybierz personalizuj
 • następnie u dołu wybierz Ekran
 • następnie Zmień ustawienia ekarnu
 • jeśli zewnętrzny monitor podłączony jest do laptopa (jest do tego odpowiednie gniazdko na obudowie), pojawią się opcje 2 monitorów. Trzeba wybrać który jest podstawowy i jak mają się ustawić.
 • następnie kliknij Zastosuj i już możesz pracować na wielkim podwójnym monitorze.

 

6 Comments
 1. Mój komentarze będzie dotyczył troszkę innego ale zbliżonego rozwiązania i może się komuś przydać.
  Czasem zdarza się, że chcesz pracować na dwóch monitorach i na dwóch komputerach bo np. masz różne systemy operacyjne (na jednym np. Widnows a na drugim Linux czy Mac. I tak jak Ty dzielisz jeden komputer na dwa monitory, tak w rozwiązaniu o którym ja piszę, dzielisz jedną myszkę i jedną klawiaturę na kilka komputerów pracujących w sieci. Rozwiązanie (open-sorce) nazywa się Synergy (http://synergy-foss.org/). Jest wieloplatformowe. Między poszczególnymi komputerami przełączasz się tak jak w Twoim rozwiązaniu przesuwając się myszka poza jeden ekran wchodzisz na drugi monitor i od tej pory obsługa myszy i klawiatury dotyczy drugiego komputera.

  1. Super. Warto wiedzieć.
   Praca na dwóch komputerach lub ekranach to duże ułatwienie.
   Mój stary komputer to już się tylko nadaje do oglądania wideo lub webinarów, A i tak trzeba go włączyć 20 minut wcześniej żeby się nie spóźnić na szkolenie.

 2. 2 monitory to super rozwiązanie. Tyle miejsca. Na jednym monitorze oglądam webinar czy jakiś kurs a na drugim robię coś monotonnego. Robie 2 rzeczy na raz i zyskuję na czasie.

 3. Witam serdecznie,
  no całkiem niezła ta Twoja kombinacja z dwoma ekranami.
  Sam preferuję pracę na dużych monitorach panoramicznych. W zasadzie przez większość czasu pracuję na laptopie (akurat teraz Samsung), ale podłączonym do zewnętrznego monitora, a do tego klawiatura i mysz Logitech. Praca na laptopie to nie to samo – po prostu wygodny ekran to dla mnie minimum 22 cale i rozdzielczość full HD. Jasne, że są notebooki z taką rozdzielczością, tylko że na małej matrycy ledwo czcionki widać, co przy długotrwałej pracy raczej wpłynie na pogorszenie wzroku.
  Pracuję naprawdę dużo, mam 36 lat, a jeszcze nie noszę okularów. Zatem u mnie to się dobrze sprawdza.

  Używam jeszcze tabletu. Ale tablet w moim przypadku to raczej oglądanie filmów do snu i granie z córcią w Angry Birds 😉

  Pozdrawiam z uśmiechem 😉
  Paweł Krzyworączka

  1. Już sobie nie wyobrażam pracy na 1 monitorze, jakoś za mało miejsca.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.