Jak zrobić stronę www (9) - jak wykupić domenę

jak zrobić stronę www nie znając htmlDomena – jest to adres pod którym twoja strona lub blog będzie widoczna w sieci np. http://www.twojastrona.pl.
Nie musisz wykupować domeny od razu. Ze względu na pozycjonowanie strony warto bardzo dobrze zastanowić się nad wyborem domeny. Będzie to twoja wizytówka, twój adres sieciowy, który podasz znajomym, wpiszesz na wizytówkach lub papierze firmowym. To nie jest coś co się zmienia co chwila. Dlatego wybór domeny musi być dokładnie przemyślany.

Gdy wykupisz hosting dostajesz od razu adres swojej strony czyli adres serwera wirtualnego, który tworzy twój identyfikator i adres serwera. Np. może to być http://www.twojid.nazwaserwera.pl
Tymczasowo twoja nowa strona www lub blog będzie widoczny w sieci pod tą nazwą. Możesz spokojnie podawać ten adres znajomym lub zacząć pozycjonować (popularyzować) taką stronę.

Zawsze im szybciej wykupisz domenę tym lepiej. Ale może się zdarzyć, że długo nie będziesz mógł wymyślić dobrej nazwy domeny. Gdy już wykupisz domenę, tworzysz tzw. przekierowanie 301, które przekierowuje twoją stronę www na nowy adres i jednocześnie nie tracisz już zdobytej pozycji w wyszukiwarkach. Nie musisz rozsyłać maili do znajomych i podawać im nowego adresu, gdyż oba adresy będą działać.

Ten blog, który teraz czytasz jest na subdomenie – to bardzo źle – tylko dlatego, że nie wymyśliłam dobrej nazwy domeny do tej pory. A to jest ważna decyzja.

Domenę wykupuje się na rok. Jest wiele firm oferujących domeny często za 0zł. Ważne jest aby dokładnie przeczytać warunki oferowane – szczególnie przy ofertach za 0zł, gdyż może się okazać, że domeny nie można przenieść a jej przedłużenie kosztuje drogo.

Domenę możesz wykupić w swojej firmie hostingowej – wszystkie to oferują. Często przy zakupie serwera/hostingu masz ofertę domeny za darmo. Możesz również wykupić domenę w innej firmie i dokonać delegowania lub transferu na twój serwer.

Jeśli wykupisz domenę w swojej firmie hostingowej sprawa jest prosta. W panelu administracyjnym przypisujesz do danej domeny odpowiedni katalog – czyli katalog gdzie znajduje się twój blog.

Jeśli wykupisz domenę w innej firmie – np. dlatego że jest taniej – możesz ją delegować lub dokonać transferu. Oczywiście należy przeczytać wszystkie warunki, czy jest to w ogóle możliwe.
delegowanie domeny to jest po prostu przekierowanie domeny tak aby wskazywała na twój serwer wirtualny, gdzie masz swojego bloga. Czyli obsługą domeny zajmuje się firma, gdzie ją wykupiłeś, tam przedłużasz domenę raz do roku i opłacasz fakturę. Natomiast domena jest przypisana do twojego serwera wirtualnego. W tym celu musisz zalogować się do serwisu, gdzie masz wykupioną domenę, znaleźć link link “zmień DNS” i wypełnić formularz podając przynajmniej 2 serwery DNS zewnętrznego dostawcy. Te serwery dostaniesz do firmy hostingowej. Jeśli nie są nigdzie podane, możesz tam zadzwonić i dowiedzieć się.
Niektóre firmy hostingowe ułatwiają delegację domeny – wystarczy wpisać ją do formularza i firma resztę zrobi za ciebie.
transfer domeny – jest to całkowite przeniesienie prawa do jej obsługi innemu rejestratorowi czyli możliwość dokonywania zmian w jej konfiguracji, oraz płatności na nowego rejestratora. Wtedy domenę przedłużasz i płacisz za nią w firmie do której ją przeniosłeś.
Jeśli kupujesz domenę w promocji to trzeba przeczytać warunki promocji czy transfer jest w ogóle możliwy.

Transfer domeny nie jest konieczny, chyba że chcesz płacić za wszystko w jednej firmie albo obsługa firmy domenowej ci się nie podoba. Można mieć domenę wykupioną w jednej firmie a hosting w drugiej. Ważne jest żeby nie pomylić tych dwóch spraw.
Nie należy mylić zmiany delegacji domeny (czyli zmiany serwerów DNS, na które wskazuje domena) z jej transferem czyli przeniesieniem jej obsługi zarówno od strony administracyjnej, jak i technicznej do innej firmy.
Jeśli sobie z tym nie poradzisz lub nie masz chęci samemu się w to bawić i musisz zadzwonić do firmy hostingowej aby ci pomogli, musisz powiedzieć o co ci chodzi.

Piszę o tym bo sama miałam z tym problem kilka lat temu. Ktoś mnie prosił o pomoc w przeniesieniu strony www na inny serwer. Moja bliska znajoma w ogóle się na tym nie wyznaje i nie ma chęci się tym zajmować. Zarejestrowałam ją w innej firmie hostingowej, przeniosłam stronę i okazało się, że domena wykupiona jest gdzieś indziej i kierowała cały czas na stary adres serwera gdzie już strony nie było, gdyż została skasowana gdy upłynął termin płatności. Nie wiedziałam jak to zmienić i zadzwoniłam do obsługi technicznej firmy hostingowej. Niestety w ogóle nie umiałam wytłumaczyć o co mi chodzi. Na szczęście panowie z obsługi technicznej w końcu zorientowali się, że chodzi mi tylko o delegowanie domeny – czyli spowodowanie aby wskazywała na nowy adres strony www.

Przykład

Jak wykonać delegowanie domeny w serwisie Domeny.tv, czyli co zrobić aby tam wykupiona domena wskazywała na twój blog lub stronę, która jest na twoim serwerze wirtualnym.

Zaloguj się do panelu administracyjnego na twoim hostingu i zobacz czy mają usługę Delegacja domen. Np. na moim hostingu trzeba zamówić tę usługę (na ogół jest to darmowe). Jeśli klikniesz Zamów, dostaniesz w odpowiedzi adresy 2 serwerów DNS. Jest to różnie na rożnych hostingach dlatego lepiej poszukaj na stronie swojej firmy hostingowej danych pomocy technicznej. Szukaj informacji jak delegować domeną i jakie są adresy serwerów DNS. Musi o być napisane!

Najczęściej jeśli wykupujesz serwer wirtualny (na ogól ten większy za ok. 300zł) dostajesz prawo do zarejestrowania 1 domeny za darmo na 1 rok. Większość firm hostingowych to oferuje. Natomiast zarejestrowanie kolejnej domeny może być droższe niż w innej firmie.

Jeśli już aktywujesz usługę delegacji domeny na swoim hostingu i masz nazwy serwerów DNS, logujesz się do panelu administracyjnego Domeny.tv. Następnie wejdź do Lista domen .pl (lub lista domen globalnych jeśli masz globalną). Otworzy się strona z listą twoich domen i ich opcjami. Kliknij na Delegacja domen.  Wejdziesz do strony  Zmiany delegacji.  Zaznacz “Wpisz nazwy serwerów DNS”. Rozwinie się formularz gdzie wpisujesz nazwy serwera 1 i serwera 2, które masz od swojej firmy hostingowej. Następnie kliknij Zmień delegację.  Musisz czekać ok. 12 godzin zanim zmiana zostanie dokonana. Potem możesz już na swoim hostingu podłączyć domenę do katalogu w którym jest Twój blog.

Napewno chcesz wiedzieć ile to kosztuje. Domenę wykupuje się na rok. Ceny są różne – od 50 do 100zł rocznie. Najtańsze sa domeny regionalne np.  z końcówką waw.pl. Natomiast jakbardziej zalecane są domeny z końcówką .pl.

Jest wiele firm oferujących domeny często za 0zł. Ważne jest aby dokładnie przeczytać warunki oferowane – szczególnie przy  ofertach za 0zł, gdyż może się okazać, że domeny nie można przenieść a jej przedłużenie kosztuje drogo. Lepiej zapłacić na początku kilkanaście zł.

 

Jeśli podoba ci się ta lekcja dodaj komentarz. Jeśli ci się nie podoba lub coś jest nie jasne to też wpisz w komentarzu.

Tania rejestracja domen

One Comment
Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.