Jak zrobić stronę www (11) - jak wybrać domenę

Wybór domeny do ważna sprawa, gdyż wybiera się ją minimum na rok. Poza tym jest to twoja wizytówka – adres, który się wpisuje na wizytówkach, na papierze firmowym, podaje znajomym, itp.

Nazwa domeny powinna być łatwa do zapamiętania, wpadająca w ucho, najlepiej raczej krótka – taka, którą łatwo komuś podać przez telefon i wiadomo, że ten ktoś sobie dobrze zapisze i się nie pomyli.

parę zasad wybierania nazw domen:

 • Najlepsze są domeny z końcówką .pl.
 • Bez polskich liter – można zarejestrować domenę z polskimi literami, lecz niektóre przeglądarki mogą jej poprawnie nie odczytać. Poza tym ludzie są przyzwyczajeni do domen bez polskich znaków i będą się mylić przy wpisywaniu. Jeśli chcemy, żeby naszą stronę oglądali obcokrajowcy to oni po prostu nie mają polskich znaków zainstalowanych na komputerze i nie mogą ich łatwo wpisać.
 • nie może to być bardzo ogólnikowe lub pospolite słowo – np. pospolite słowo kluczowe jak buty nie jest dobre, gdyż gdy ktoś wpisze słowo buty w wyszukiwarce to wyskoczą mu miliony wyników. Poza tym wypozycjonowanie strony na takie słowo jest praktycznie nie możliwe.
 • nazwa powinna od razu coś mówić odwiedzającemu stronę
  • dla strony sprzedażowej lub squeeze page – wyrażenie 2-3 wyrazowe coś znaczące, nie powinny być to bardzo pospolite słowa kluczowe, powinna podkreślać korzyści płynące z zakupu danego produktu
  • firma budująca markę w sieci – nazwa firmy, unikalna nazwa (nie słowa pospolite) – jeśli nazwa firmy to pospolite słowo lub taka domena jest wykupiona, warto dodać do nazwy drugie słowo lub wymyślić coś bardzo orginalengo
  • blog dla eksperta – imię i nazwisko nawet jeśli jest długie
  • blog tematyczny – 2-3 słowa związane z tematyką, dobrze jest wybrać dobre słowa kluczowe
 • aliteracja lub rym – świetny pomysł na domenę – łatwa do zapamiętania

Aby dowiedzieć się więcej na ten ważny temat warto zapisać się na darmowy kurs Jak wybrać domenę.

Bardzo ciekawa porada jest w książce Programy partnerskie w praktyce
Tomasz Urban

Jeśli planujesz tworzenie wielu blogów lub mini stron możesz zaoszczędzić na kosztach wykupienia wielu domen.
Warto wymyślić taką nazwę domeny do której będzie pasowały subdomeny. Wtedy wiele mini stron można ustawiać na subdomenach.

co to są subdomeny – jest to jakby podkatalog domeny np. http://nazwasubdomeny.nazwadomeny.pl .
Jeśli np. sprzedajesz różne towary: http://jakistowar.twojanazwadomeny.pl
Subdomeny ustawia się w panelu administracyjnym serwera. Dobrze jest jeśli serwer umożliwia ustawianie nieograniczonej ilości domen.
Paweł Krzyworączka nie zaleca tworzenia stron na subdomenach, ale jeśli chcesz tworzyć duże ilości mini stron to nie sposób dla każdej wykupować domenę. Chyba że można wykupić jakieś bardzo tanie domeny za 0zł lub 20zl na rok, jeśli wiesz że nie będziesz jej przedłużać.

Jeśli ten wpis ci się podoba dodaj komentarz. Jeśli ci się nie podoba, lub coś jest niejasne to też wpisz w komentarzu.

One Comment
 1. Kupiłeś sprzęt firmy Dell i zastanawiasz się czym jest Dell DND? Zastanawiasz się dlaczego nigdzie nie ma komputerów z Dell NBD? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi na blogu o IT. Dell DND to nic innego jak nowa nazwa gwaracji Dell NBD. Po więcej informacji i opinię zapraszam na bloga o IT.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.