Jak zrobić serwis z ogłoszeniami na stronie www

Serwis ogłoszeniowy na stronie www

Joomla pozwala na stworzenie na stronie www serwisu ogłoszeniowego, nawet płatnego. Przetestowałam 2 wtyczki do Joomli: sobi2 i DJ-classifieds. Sobi2 zastosowałam do zrobienia Katalogu na stronie Koci Dom, ale wtyczka bardzo dobrze nadaje się do wstawiania ogłoszeń, gdyż każdy wpis do katalogu można opatrzyć opisem.

DJ-classifieds to wtyczka dużo prostsza, która typowo nadaje się do tworzenia serwisu ogłoszeniowego. Nie tworzę ogłoszeń płatnych lecz darmowe, więc nie przetestowałam tej funkcji, niemniej jednak można ustawić cenę za ogłoszenie walutę oraz podłączyć system do paypal.

DJ-classified umożliwia określenie kategorii i podkategorii dla ogłoszeń.
Mamy też do dyspozycji formularz wpisu ogłoszenia.
Niestety dużym mankamentem jest, że nie można ustawić sobie rodzaju pól w formularzu.
Formularz, zarówno wpisu ogłoszeń, edycji, oraz edycji w adminie, składa się z następujących pól:
tytuł ogłoszenia
wybór kategorii
promocja – jeśli ogłoszenia są płatne można wstawić dodatkową płatność za wstawienie danego ogłoszenia na początek. Nazwa promocja nie dokładnie tu pasuje.
data wygaśnięcia – to system ustawia sam
krótki opis
opis
dodanie zdjęcia – w parametrach można ustawić ile zdjęć użytkownik może dodać i jak ma być wielkość, niestety brak jest możliwości ograniczenia co do wagi zdjęć. istnieje więc problem zapchania serwera dużymi zdjęciami.

Niestety z doświadczenia wiem, że ludzie wpisując ogłoszenia zapominają o podstawowych rzeczach jak wpisanie numeru telefonu. Dlatego bardzo ważne jest zmuszenie wpisujących do podania danych. Na stronie Kocie Dom istnieje serwis darmowych ogłoszeń dotyczących psów i kotów. Początkowo moim zamiarem było stworzenie takiej tablicy ogłoszeniowej tylko dla Warszawy. Niestety użytkownicy nie respektowali tego i wpisywali ogłoszenia z całej Polski.

Bardzo przydałyby się takie pola jak:
Miasto – w przypadku zaginięcia lub adopcji zwierząt miasto jest bardzo istotne, warto wymusić wpisanie tego. Można np. ustawić kategorie dotyczące różnych województw, ale to tylko zagmatwałoby sprawę.
Kontakt – warto tu również wymusić na użytkownikach wpisywanie telefonu i emaila, w przeciwnym wypadku niektórzy po prostu o tym zapomną.

Preferencje (w zapleczu trzeba kliknąć w ikonkę ostawień na górnym pasku) umożliwiają ustawienie:
stronicowania – ilości ogłoszeń wyświetlanych na stronie
maksymalna ilość obrazków, które użytkownik może podać
ważność ogłoszenia oraz na ile dni przed wygaśnięciem użytkownik zostanie powiadomiony o wygaśnięciu
kto może dać ogłoszenie – rejestrowany czy każdy
czy ogłoszenie ma być od razu publikowane, czy wymaga zatwierdzenia
wielkość obrazka w pixelach – nie widzę ograniczenia co do upload zdjęcia

Możemy stworzyć menu, które ma do dyspozycji 4 rodzaje wyświetlania
dodanie ogłoszenie
wyświetlenie wszystkich ogłoszeń lub ogłoszeń jednej kategorii
pojedyncze ogłoszenie
ogłoszenia danego użytkownika

Można doinstalować 3 moduły:
menu – wyświetla wszystkie kategorie jako menu
wyszukiwarka
moduł wyświetlający ogłoszenia wg. kryterium: najnowsze, popularne, losowe, można ustawić sobie rodzaj wyświetlania

W zasadzie zupełnie wystarczy aby stworzyć prosty system ogłoszeń. Przydałaby się możliwość dodawania własnych pól formularza i możliwość ograniczenia wagi zdjęcia.

Kolejny mankament to Dodawanie ogłoszeń.
Byłoby bardziej intuicyjne gdyby link do dodawania ogłoszeń był na górze. Katalog utworzony w Sobi2 ma u góry małe menu: link wyświetlający katalog, szukaj, dodaj. Jest to przejrzyste i dodawanie łatwo rzuca się w oczy.
W DJ-classified tego nie ma.
Dodaj ogłoszenie należy wstawić osobno czyli najpierw stworzyć menu, następnie w projektancie menu utworzyć nową pozycję, wybrać element dodaj. Następnie utworzyć moduł, umieścić go gdzieś i zapisać. W tym momencie (w zależności do szablonu) dodaj ogłoszenie może być w lewej lub prawej kolumnie. Użytkownik może tego nie zauważyć od razu.

Formularz dodawania ogłoszenia nie ma edytora i to jest dużym problemem gdyż jeśli ktoś nie zna html to nie ma jak sformatować tekstu. Nie można pogrubić elementów, zrobić odstępów itp.

W formularzu można wstawić znaczniki html czyli można wstawić zdjęcie z sieci. Ale jak ktoś zapomni określić jego wielkości to wstawi się gigantyczne zdjęcie co może spowodować rozjechanie się strony.
Ustawiłam sobie w stylach, że zdjęcie ma 360 px szerokości. Ale w ten sposób każde zdjęcie będzie tej samej wielkości nawet jeśli ktoś wstawi mniejsze.

Nie wszyscy znają html. Osoba, która nie zna nie będzie mogła ładnie sformatować ogłoszenia.

DJ-classified daje możliwość captcha. To jest dobra rzecz. Użytkownikom się nie podoba ale to niestety konieczność. Odkąd wstawiłam captcha dotychczasowych ogłoszeniach problem spamu przestał istnieć. Zmniejszyła się też ilość ogłoszeń i dostawałam maile, że ludzie nie mogą tego odczytać i prosili żebym sama wstawiła im to ogłoszenie.

W DJ-classified captcha pojawia się po kliknięciu Dodaj. Dziwne. Najczęściej captcha pojawia się przed klawiszem zatwierdzającym wpisanie czegoś do formularza. Tu trzeba wpisać tekst captcha żeby otworzyć formularz wpisu ogłoszenia.

Trochę jestem rozczarowana.

Kolejne problemy (raczej braki) DJ-classified

 • moduł Szukaj ogłoszeń – na klawiszu jest napis Search – nie ma jak tego zmienić na polski
 • gdy wejdziemy w ogłoszenie mamy przycisk Zadaj pytanie sprzedającemu – nie można w ustawieniach tego zmienić. Przycisk nie pojawia się jeśli ogłoszenie zostało dodane przez użytkownika niezalogowanego
 • logowanie przy wpisywaniu ogłoszeń jest właściwie zbędne gdyż zalogowany użytkownik nie może właściwie nic! Nie może edytować swoich ogłoszeń, skasować.

Najlepiej jednak przetestować jak więcej ludzi wpisze ogłoszenia, wtedy będzie najlepiej widać co sprawia problem.

Sobi2 również daje możliwość stworzenia ogłoszeń. Wtyczka ta ma bardzo rozbudowane zaplecze, gdzie możemy tworzyć własne formularze, kategorie, mamy wiele możliwości ustawień.
Wtyczka pozwala na stworzenie jednego systemu. Można dodać kolejną wtyczkę, która pozwala zduplikowac sobi i zrobić wykorzystać ją do zrobienia kolejnego systemu.
Więcej napiszę w następnym wpisie.

8 Comments
 1. Witam mam dobry pomysł na portal z ogloszeniami niestety html nie jest moja mocna strona . Strone http://www.kupieautowarszawa.pl pozycjonowalem sam od roku ma 1 miejsca w w najważniejszych frazach strona zrobiona w edytorze od czego polecała by Pani zacząć naukę ? Pozdrawiam Andrzej 🙂 P..S Fajna strona

 2. Czy orientuje się pani jaką wydajność musi mieć serwer pod taki serwis z ogłoszeniami ?

  1. Jeśli chodzi o Joomle, to wszystko zależy od konfiguracji samego komponentu (wpływ mają ilości kategorii, pól dodatkowych, regiony i inne dodatkowe elementy uruchomione) oraz wydajności serwera, generalnie jeśli chodzi o DJ-Classifieds to zwykły dzielony hosting powinien wystarczyć dla serwisu z około 10 tysiącami ogłoszeń.
   Przy większej liczbie ogłoszeń i b. dużej liczbie odwiedzających może być konieczne użycie serwera dedykowanego. W razie pytań zapraszamy do kontaktu. Pozdrawiam

 3. Witam, czy taki serwis można również samemu zrobić ? http://s-car.pl/
  Co na początek Pani radzi ? Słyszałem, że tworzenie takiego serwisu to min: 1 rok a nie mam pieniędzy by wydawać ponad kilka tysięcy na tworzenie.

  1. Zależy jaki serwis, jeśli ma to być coś w rodzaju allegro to na pewno kosztuje i trwa. Rok to na pewno przy dużym serwisie, który trzeba pisać od nowa i testować. Natomiast maly serwis z ogłoszeniami lokalnymi to wystarczy joomla + płatne wtyczki albo jeśli jeszcze mniejszy to wordpess + wtyczki.

 4. Dzień Dobry!
  Dziękuje za uwzględnienie DJ-Classifieds w artykule, dopiero dzisiaj na niego trafiłem 🙂
  Od czasu publikacji artykułu wiele rzeczy w DJ-Classifieds się zmieniło i zostało poprawionych.
  Zapraszam do zapoznania sie sie z:
  – Szablonami z pieknie ostylowanym DJ-Classifieds: https://www.joomla-monster.pl/kategorie-szablonow/dj-classifieds
  – Artykułu opisującego funkcje DJ-Classifieds: https://www.joomla-monster.pl/dokumentacja/jooma-3-0/funkcje-dj-classifieds
  – Dodatkowych aplikacji rozszerzających możliwosci dodatku ogłoszeniowego: https://www.joomla-monster.pl/dokumentacja/dodatki-joomla
  oraz odwiedzenia naszej strony DJ-Extensions gdzie można dowiedzieć się jeszcze więcej na temat naszych rozszerzeń: https://dj-extensions.com/joomla-extensions

  Pozdrawiam 🙂

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.