Jak zrobic mapę bloga?

Dla celów pozycjonowania dobrze jest aby strona posiadała mapę/spis treści. Jak zrobić taką stronę dla bloga wordpress jeśli nie znasz php lub znasz trochę.

Otóż trzeba zrobić szablon strony statycznej.

Co to jest szablon strony? Nie chodzi tu o skórkę lecz rodzaj strony statycznej jakie umieszcza się na blogu. Można stworzyć szablon, czyli rodzaj strony, która będzie wyświetlała jakąś treść. Np. mogą to być wpisy z określonej kategorii lub spis treści. Nie jest to łatwe zadanie. Należy zrobić stronę, wkleić do niej kod odpowiedzialny za tworzenie strony statycznej. Kto zrobił choćby jedną skórkę dla wordpressa będzie wiedział o co chodzi.
Czyli trzeba skopiować kod strony page.php, wkleić go do osobnego pliku, i zapisać go pod inną nazwą.

na samej górze pliku wklejamy następujący kod:

<?php
/*
Template Name: nazwaszablonu
*/
?>

w miejsce nazwaszablonu wpisujemy nazwę naszego pliku.

Przesyłamy ten plik na serwer do głównego katalogu skórki.

W tym momencie wchodzimy do kokpitu bloga i szablon ten powinien pojawić się w 2 miejscach.

W zakładce Wygląd – Edytor – w menu po prawej stronie, ten szablon powinien pojawić się na liście jako nazwaszablonu Page Templete.  Gdy to klikniemy w ramce po środku pojawi się kod tego pliku, który możemy edytować.

Pomiędzy divami odpowiedzialnymi za wyswietlanie głównej kolumny (najczęsciej jest to <div id=”content”> i </div>) wklejamy następujący kod:

<?php if (have_posts()) : ?>
<?php while (have_posts()) : the_post(); ?>

<h2>Archiwa miesi&#281;czne</h2>
<div>
<ul id=”archives”><?php wp_get_archives(‘type=monthly’); ?></ul>
</div>

<h2>Archiwa kategorii</h2>
<div>
<ul id=”archives”><?php wp_list_categories(‘title_li=’); ?></ul>
</div>

<h2>Archiwa wpis-po-wpisie</h2>
<div>
<ul id=”archives”><?php wp_get_archives(‘type=postbypost’); ?></ul>
</div>

<?php endwhile; endif; ?>

Skopiowałam go z jakiejś innej skórki ale działa.

Następnie kliknij Dodaj stronę. Po prawej stronie w szablonach stron powinien pojawić się nowo dodany szablon. Trzeba go wybrać i to wszystko.

Jest tylko 1 problem, którego jak na razie nie umiem rozwiązać. Otóż na jednej stronie nie powinno być więcej jak 100 linków. Czyli taki spis treści nie powinien zawierać więcej jak 50 linków do wpisów. Jeśli blog zawiera dużo więcej wpisów na tej stronie powinno się pojawiać tylko 50 a reszta po kliknięciu na następną stronę. Niestety nie wiem jak to zrobić. Może najprościej poszukać wtyczki?

2 Comments
  1. Witaj! 🙂
    Z oczywistych względów jestem zainteresowany tym tematem ale wczytanie się weń odłożę na czas późniejszy. Niestety na WordPress.com mam ograniczone możliwości ale mam też witrynę w MZone i nawet już tam zainstalowałem (w podkatalogu) WP. Cierpię na niedoczas, więc na wspomnianym hoście niewiele zrobiłem…
    Świetny jest Twój blog -dziś przejrzałem tylko część wpisów ale wkrótce znów zajrzę 🙂 Ten komentarz piszę z intencją podziękowania oraz posyłam życzenia radości w tworzeniu -rysunki są nadzwyczajne!!! – łączę pozdrowienie stregahan

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.