Jak zoptymalizować bloga pod wyszukiwarki

Dziś odbył się webinar Piotra Skrzypczaka na temat optymializacji bloga. Pierwszy webinar Piotra Skrzypczaka odbył się już w zeszłym tygodniu ale niestety nie dałam rady go oglądać. Jak do tej pory mało jest webinarów podających konkretne wskazówki na temat działania bloga czy stron www. Dlatego taka wiedza jest tym bardziej cenna.

PS zwraca uwagę na dobry motyw wordpressa – motyw bez ramek, bez flasha w miarę możliwości.
Niezmiernie ważne są słowa kluczowe:

 • tagi i kategorie powinny być słowami kluczowymi
 • słowa kluczowe powinny również pojawić się w treści wpisu

Jak przeanalizować swojego bloga pod względem SEO? PS zaleca narzędzie darmowe http://www.woorank.com/pl/ które ocenia naszą stronę w skali od 0 do 100. Im bliżej 100 tym lepiej.

Odpowiednia skórka do wordpressa:

 • jak najmniej błędów
 • możliwość dodawania stron i kategorii do menu (najlepiej rozwijalnego)
 • tytuły postów objęte znacznikami h1
 • możliwość dodawania ikon do wpisów  – ikony wpisów są bardzo przydatne, gdyż zawierać mogą one słowa kluczowe w zanczniku alt i może być dobrze odczytywana przez roboty wyszukiwarkowe

Przydatne wtyczki:

 • WordPress SEO by Yoast zastępuje ona wtyczki:  Platinum SEO Pack/All in One SEO Pack, Google XML Sitemaps, Robots Meta oraz Breadcrums NavXT. Ma ona też funkcjonalność analizy wpisu pod względem seo.
 • SEO smart links – dodaje linki do słów we wpisach
 • SEO friendly images
 • Similiar Postas lub Yet Another Related Post Plugin
 • SEO Tag Cloud Widget – tworzy chmurę tagów i informuje roboty wyszukiwarki że linki w chmurze są tagami – twój blog dostaje dodatkowe punkty w wynikach wyszukiwania
 • PPinger – wysyła informacje o aktualizacjach
 • WP PageNavi (jeśli szablon nie posiada nawigacji)

Po webinarze przeanalizowałam swój blog w narzędziu WooRank i okazało się że wynik mojego bloga jest 57.2 czyli powyżej średniej czyli dobry. Można pobrać raport w języku polskim. Raport nie tylko podaje analizę bloga lecz także szereg porad, które można wykorzystać aby jeszcze lepiej zoptymalizować bloga.

 

12 Comments
 1. Łał! Bardzo fajny wpis, dziękuję za niego. Mnie też interesuje temat blogów i ich pozycjonowania a o webinarze Piotra Skrzypczaka nic nie wiedziałem 🙁 A co do wpisu, to bardzo przydatne informacje podałaś :). Ja już większość z tego znam, ale to czego nie znałem (np. strona woorank.com) to naprawdę wartościowe tematy!

  Nie rozumiem tylko punktu “tytuły postów objęte znacznikami h1”. Tytuły ustala się chyba podczas pisania postu a nie w szablonie? Chyba, że chodzi np. o nazwę bloga w jego górnej części.

  A co do ustawiania nagłówków w postach, to właśnie WordPress nie posiada na tyle fajnego edytora, żeby łatwo wstawiać nagłówki, trzeba sobie doinstalować plugin. Ja na swoim blogu używam Dean’s FCKEditor For WordPress.

  1. Jeśli chodzi o h1 to zapewne chodzi o szablon. Szablon powinien być tak zrobiony aby h1 wystepował tylko jeden raz na stronie. To znaczy jeśli tytuł bloga jest h1 to tytuły wpisow powinny miec h2. Najlepiej aby na stronach wpisów, tytuł wpisu był objety h1, wtedy tytuł bloga powinien być h2. Jeśli ktoś tworzy szablony/motywy wordpressa powinien o tym pamiętać aby motyw był przyjazny dla SEO.

 2. Z własnego doświadczenia mogę polecić wtyczkę SEO smart links. Kto wie jak ważne jest linkowanie wewnętrzne z punktu widzenia SEO ten na pewno zainstaluję tą bądź podobnie działającą wtyczkę.

  Pozdrawiam i dziękuję w szczególności za spis wtyczek.

 3. Wpis jest w zasadzie o niczym, myślałem że się dowiem czegoś ciekawego a dowiedziałem się tylko że przegapiłem ciekawy webinar w GVO ;(

  1. To akurat nie byl webinar o gvo! Na webinarze nie bylo ani slowa o gvo. Robię po prostu notatki z ciekawych webinarów. Ale wynika z tego że temat jest ważny i warto go zgłębić.

 4. @marlosia
  Nie miałem na myśli webinaru o GVO, tylko za pośrednictwem GVO. Zmylił mnie reflink na początku wpisu.

 5. Cześć, jaka wtyczka robi taki nagłówek? “Wpis został wyszukany na słowa kluczowe”

  pozdrawiam
  Marcin

  1. Wtyczka seo search taging 2
   Trzeba jednak uważać z tą wtyczką i nie nawsadzać wszędzie widgetów tworzonych przez tą wtyczkę. Niektórzy ludzie twierdzą, że można zarobić filtr od google za naduzywanie tej wtyczki.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.