Jak zmniejszyć dużą ilość zdjęć kilkoma kliknięciami

Często się zdarza, że masz tak dużo zdjęć do galerii internetowej, że zmniejszanie ich zajmuje dużo czasu. Przy pomocy darmowego programiku irfan view można hurtowo zmniejszyć dużą ilość zdjęć.
Poniżej mój filmik z instrukcją jak to robić:

Kliknij aby obejrzeć filmik w większej rozdzielczości

Kiedyś robiłam dużo galerii internetowych przy pomocy skryptu php, który wymagał zrobienia miniaturek. Pokazana wyżej funkcja irfan view świetnie nadaje się do tworzenia setek miniaturek. Teraz właściwie jest to mniej przydatne gdyż galerii w joomli lub wordpresie same tworzą miniaturki. Jednak jeśli mamy dużą ilość zdjęć, których nie trzeba kadrować, to irfan jest idealny, gdyż w pare minut można obrobić tony zdjęć.

Funkcja batch conversion nadaje się też do poprawiania zdjęć. Np. jak fotografujemy książkę aparatem cyfrowym to strony książki są za ciemne, za żółte, za niebieskie itp. Najlepiej metodą prób i błędów ustalić na jednym skopiowanym zdjęciu jakie powinny być ustawienia aby efekt końcowy był zadowalający. Potem wykonać to samo działanie dla pozostałych zdjęć. W przypadku książki najlepiej przerobić wszystkie na grayscale, rozjaśnić i zwiększyć kontrast. Jednak irfan nie daje podglądu, więc dopiero efekt końcowy pokaże czy dobrze dobraliśmy parametry.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.