Strona kategorii na blogu WP z własnym artykułem

Ze względu na pozycjonowanie ważne jest aby unikać “duplicate content”. Co prawda google każe za całkowite zdublowanie strony, czyli skopiowanie całej strony dokładnie tak jak jest. Jednak w miarę możliwości należy unikać powielania kontentu.

Taka sytuacja występuje na blogu gdy klikamy na kategorie lub archiwum. Nie jest to może całkowicie to samo bo przecież w kategorii wyświetlają się wpisy należące do danej kategorii a w archiwum np. w danym miesiącu, a nie po kolei dodania jak na stronie głównej. Niemniej jednak warto jakoś zróżnicować te strony.

Paweł Krzyworączka na kursie Pozycjonowania uczy aby do każdej kategorii dodać osobny artykuł, który ją będzie rozpoczynał. Wtedy zawartość każdej kategorii na blogu będzie unikalna.

Jak to zrobić?

WordPress posiada hierarchię plików w motywie. Oznacza to, że WP szuka informacji, jak wyświetlić daną treść, w plikach templatki według pewnej hierarchii

  1. category-slug.php (od wersji 2.9) – slug to jest uproszczona nazwa, która tworzy link
  2. category-ID.php - identyfikator kategorii, można go rozpoznać najeżdżając myszą na nazwę kategorii w adminie, wtedy id pojawi się na pasku przeglądarki
  3. category.php
  4. archive.php
  5. index.php

Większość templatek posiada tylko plik index.php a pozostałych nie. Trzeba je stworzyć kopiując zawartość pliku index.php i zapisując pod nową nazwą.

Jednym ze sposobów zmiany wyglądu tych stron jest zastąpienie the_content na the_excerpt. Wtedy WP wyświetli tylko fragmenty wpisów (bez względu na podział na więcej).

Czyli jeśli chcemy aby jakaś kategoria wyświetlała się inaczej, należy stworzyć plik np. category-ID.php z numerem tej kategorii  i odpowiednio go pozmieniać.

Jak można zmienić wygląd kategorii?

  • można wstawić statyczny tekst w pliku category.php (poza pętlą) – ale w tym przypadku ten tekst pokaże się we wszystkich kategoriach
  • można stworzyć osobne pliki category-id.php lub category-slug.php dla każdej kategorii ale wtedy mamy dużo plików w naszej templatce.
  • odpowiedni kod w pliku category.php

<?php if (is_category(‘Category A’)) { ?> <p>This is the text to describe category A</p>

<?php } elseif (is_category(‘Category B’)) { ?> <p>This is the text to describe category B</p>

<?php } else { ?> <p>This is some generic text to describe all other category pages, I could be left blank</p> <?php } ?>

Jako Category A wstawiamy albo skróconą nazwę albo ID i wpisujemy artykuł pomiędzy znaczniki <p>.

Jeśli chcesz aby artykuł pojawił się tylko na pierwszej stronie kategorii (jeśli kategoria ma wiele wpisów rozłożonych na wiele stron) wstaw następujący kod poza pentlą:

<?php if ( $paged < 2 ) { ?> <p>Text for first page of Category archive.</p>

<?php } else { ?> <p>Text for subsequent pages of Category. Can be left out.</p>

<?php } ?>

  • jeśli chcesz wyświetlić nazwę kategorii wpisz kod ponad pętlą: <?php single_cat_title(); ?>

 

 

 

 

 

 

 

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.