Jak zamienić strony na wpisy i odwrotnie

Jak zamienić strony na wpisy i odwrotnie

Przykładowo chcesz założyć stronę/bloga dla siebie lub klienta i w założeniu ma to być strona, która ma same podstrony. Nie będzie żadnych wpisów z komentarzami. Ma to być strona, która nie wygląda jak blog.

Powstaje duża ilość stron, dodana jest cała treść, zdjęcia, ikonki. Zrobione jest menu, gdzie po kliknięciu na pozycję menu ma się wyświetlać podstrona. Wyłączasz komentarze. Ustawiasz w opcjach, że jako główna strona ma się pojawiać strona a nie wpisy na blogu.

Podstron jest już kilkadziesiąt i dochodzisz do wniosku, że jednak nie tędy droga. Kolejna koncepcja jest taka, że po kliknięciu na pozycję menu mają się pojawiać zajawki stron czyli zdjęcia i wstęp. Zajawki mają być jedna pod drugą. Właściwie ma to być prezentacja produktów. Mamy więc zdjęcie produktu i krótki opis. Po kliknięciu na więcej można wyświetlić cały opis produktu.

Jak to zrobić?

Przy obecnej wersji strony ze stronami statycznymi nie da się ustawić bloga tak jak chcemy, gdyż po kliknięciu na element menu pojawia się jedna strona. Ponadto na stronach statycznych w wordpressie nie działa Czytaj więcej.  Rozwiązaniem więc będzie przerobienie stron statycznych na wpisy. Takie rozwiązanie załatwia sprawę, gdyż elementem menu staje się nazwa kategorii i po kliknięciu pojawią się zajawki wpisów w danej kategorii. Problem w tym, że przerobienie ręcznie kilkudziesięciu stron na wpisy zajmie strasznie dużo czasu.

Jak szybko przekonwertować strony statyczne na wpisy i odwrotnie

Rozwiązaniem są 2 wtyczki: ptypeConverter i Vice versa.

Obie wtyczki konwertują strony na wpisy i odwrotnie.

Po zainstalowaniu obu wtyczek (oczywiście wystarczy jedna gdyż robią one to samo), opcje pojawiają się w menu Narzędzia.

Wtyczka Vice Versa – konwertowanie stron na posty i postów na strony

Vice Versa jest bardzo prostą wtyczką. Po wybraniu opcji vice versa pojawia się lista wpisów i stron. U góry masz dwie możliwości wyświetlenia listy Page to post wyświetli wszystkie strony, a Post to Page wszystkie posty.

Możesz zaznaczyć interesujące cie pozycje i klikać Convert – pojedynczo lub kilka na raz.

Przy opcji page to post możesz wybrać do jakiej kategorii mają być przypisane strony zamienione na posty. Jest również opcja pozwalająca wybrać rodzica dla grupy wpisów. Klikając na plusik można dodać więcej kategorii.

I to jest wszystko – prosto, łatwo, szybko. Ale niestety są schody. Niestety nie da sie stron posortować. Niby jest wyszukiwarka ale na moim blogu akurat nie działa. Jeśli tych stron jest kilkaset to możesz wybrać do konwersji tylko to co znajduje się na jednym ekranie i skonwertować przypisując do danej kategorii. Z drugiej strony nawet konwertujący po jednej stronie i tak jest szybciej niż metoda kopiuj wklej.

Ważne jest aby od razu poumieszczać nowe wpisy we właściwych kategoriach. W WP jest dość trudno przenieść więcej wpisów nadal do innej kategorii. Można zastosować szybką edycję wielu postów i dodać je do nowej kategorii, ale nie można usunąć ich ze starej kategorii. To znaczy niby można kliknąć minus ale na moich blogach jakoś to nie działa. Może warto znaleźć wtyczkę, która to robi. W WP są chyba wtyczki na wszystko więc pewnie jest i taka.

Wtyczka pTypeConverter

Wtyczka działa bardzo podobnie. Mamy tu jedną listę postów i stron statycznych. U góry mamy sortowanie i możemy sobie wybrać czy chcemy pracować nad stronami czy postami. Mozna wybrać wg. tytułu, autora, daty. Nastepnie zaznaczamy wybrane elementy, wybieramy na co mają być przekonwetowane i klikamy Convert.

Nie ma możliwości wybrania kategorii i wszystkie posty lądują w kategorii “bez kategorii” co jest mankamentem.

Wtyczki mają swoje wady jednak i tak znacznie przyspieszają pracę. Nie zmienia to jednak faktu, że efekty trzeba potem post po poscie lub strona po stronie sprawdzić. Żeby mieć absolutną pewność najlepiej robić tę konwersję na próbnym blogu. Skopiować wszystko na próbny blog, przekonwertować, sprawdzić a potem przenieść na właściwy blog.

Generalnie jak widzę obie wtyczki działają poprawnie i wszystko dokładnie konwertuje się: obrazki, listy wypunktowane, formatowanie tekstu. Autorzy wtyczek zapewniają, że nie traci się komentarzy dołączonych do wpisów. Oczywista sprawa, że przed konwersją trzeba zrobić kopię wpisów, najlepiej jeszcze skopiować sobie listę, żeby potem móc porównać czy wszystko się dobrze skonwertowało.

 

 

2 Comments
  1. bardzo przydatny artykuł, wlaśnie potrzebowałem przerzucić kilka stron na normalne wpisy na jednej z moich stron. Ręcznie nie chciało mi się za to zabrać, a dzięki wtyczkom poszło szybko i sporawnie, dzięki za pomoc

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.