Jak założyć sklep internetowy

Nie napiszę ci tutaj jak zarabiać na sklepie internetowym. Specjaliści od ebiznesu mają różne zdania na ten temat. Jedni twierdzą, że jest to najlepszy biznes robiony w sieci, inni zaś że jest to bardzo ciężki kawałek chleba. Bardzo ważne jest zbadanie rynku, znalezienie niszy czyli uzyskanie informacji czego ludzie poszukują i co będą chcieli kupić. Jeśli już masz te informacje, masz założoną firmę itp możesz zainteresować się sprawami technicznymi czyli jak fizycznie założyć sklep w sieci.

Masz do wyboru 2 możliwości:

 • wynająć sklep w serwisie, który takie usługi oferuje. Dostępnych jest wiele serwisów, które oferują wynajęcie sklepu. Nie musisz wtedy fizycznie niczego instalować, zatrudniać freelancera itp. Płacisz miesięczną opłatę i możesz korzystać ze sklepu. Wadą tego rozwiązania jest adres na subdomenie, którzy nie wygląda zbyt profesjonalnie. Niektóre serwisy wynajmujące sklepu dają możliwość podłączenia własnej domeny.
 • zainstalować sklep na swoim hostingu – masz do wyboru różne oprogramowania, większość z nich są to rozwiązania open source czyli darmowe. Najpopularniejsze tego typu oprogramowanie to prestashop, oscommerce. Jeśli jest to mały sklep możesz równie dobrze posłużyć się wtyczka do wordpressa (np. eshop, e-commerce) lub do joomli (virtue mart).

Jak zainstalować presta shop na popularnym hostingu GVO?

Masz kilka możliwości:

 1. pobranie plików sklepu z polska wersją czyli całej spolszczonej paczki z http://prestashop.pl/. Następnie rozpakowujesz paczkę, przesyłasz na serwer do odpowiedniego katalogu. Następnie wchodzisz do cpanelu i tworzysz bazę danych. Otwierasz przeglądarke, wchodzisz do katalogu gdzie wlałeś pliki sklepu i uruchamiasz instalator, który poprosi cię o podanie nazwy bazy danych i hasła do bazy danych. wykonujesz instrukcje instalatora. I już masz swój sklep. Potem pozostaje tylko zakupić odpowiedni motyw (darmowego raczej nie znajdziesz) i konfigurować swój sklep.
 2. inna metoda – niestety tylko pozornie łatwiejsza – jest skorzystanie z autoinstalera Softiculous. Softiculous oferuje szybką instalację rożnego rodzaju oprogramowania m.in. kilkunastu rodzajów sklepów internetowych. Niestety w większości przypadków instalujesz w ten sposób oprogramowanie w wersji angielskiej. Musisz potem dodatkowo ręcznie dodać pakiet języka polskiego. Np. instalując wordpressa masz od razu możliwość instalacji w języku polskim. Natomiast nie ma takiej możliwości w przypadku prestashop. Dogranie języka polskiego jest dość łatwe jednak nie cały sklep został przetłumaczony i część trzeba przetłumaczyć ręcznie. Dlatego nie znającym języka angielskiego raczej nie polecam tego rozwiązania. Znacznie łatwiej robić to na piechotę tworząc bazę danych, gdyż masz od razu paczkę w języku polskim.

Jak zainstalować presta shop na GVO.

6 Comments
 1. Zamierzam otworzyć sklep internetowy, jak to wygląda od strony prawnej? Czy trzeba zarejestrować działalność gospodarczą?

  1. Raczej trzeba. Nie można niczego sprzedawać nie mając działalności.

 2. Wg mnie nie trzeba mieć działalności gospodarczej istnieje możliwość sprzedaży określonych towarów w swoim sklepie internetowym przy pomocy programu partnerskiego , ale też istnieją różnego rodzaju systemu które mają w swoim systemie takie sklepy przykładem takiego sklepu jest firma nexto.pl . Dodatkowo można sobie fajny mały sklep zrobić na tradycyjnym skrypcie wordpress.

  1. Całkowicie się zgadzam.
   Faktycznie można założyć sklep na WordPressie jeśli ma sie niewiele towarów. Kwestia tylko podłączenia płatności przez internet bo ludzie nie mają zaufania jeśli musza przelewać na konto. Znalazłam 2 płatne wtyczki oferujące podłączenie płatności ale ich nie przetestowałam jeszcze.
   Faktycznie można sprzedawać w pp bez działalności.
   Ale wciska się ludziom kit, że to łatwe, wystarczy wstawić pare linków na blog i kasa leci.
   Niestety tak nie jest. Większość ludzi nie zarabia na tym. Jest to trudna, pełnoetatowa praca i jest coraz gorzej i coraz trudniej.
   Z drugiej strony sprzedaż przez internet to przyszlość bo przecież większości rzeczy wcale nie trzeba oglądać i dotykać żeby sie zdecydować na zakup. Niedługo sklepy będą istnieć tylko po to żeby ludzie sobie po nich pochodzili dla przyjemności.

 3. Witam,
  czy jest mozliwosc integracji sklepu internetowego z programem ProBeauty ( http://www.sjsoftware.pl/Product/ProBeauty ). Chcialbym, zeby klienci, ktorzy sa zarejestrowani w moich salonach kosmetycznych mieli automatycznie znizki w sklepie internetowym. Jaki sklep mozna do tego polecic, zeby polaczyc te dwie bazy?

 4. Od ponad roku sprzedaje towary przywiezione z zagranicy, przynosi mi to spory zysk i pomyślałam, że mogłabym zająć się również sprzedażą przez Internet.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.