Jak wybrać nazwę domeny?

Tania rejestracja domen Nazwę domeny warto dobrze przemyśleć. Przekonały się o tym firmy anglojęzyczne wybierając niefortunne nazwy domen, które w zbitce wyrazowej nabierały zupełnie innego i raczej niepożądanego znaczenia.
Przeczytaj artykuł o nazwach domen – usmiejesz sie!
Jaki efekt może być nieprzemyślany wybór nazwy domeny.

Poniżej krótkie streszczenie na wypadek gdyby ten artykuł zniknął z sieci.
Oto przykłady nietrafionych nazw domen:

 • Firma Who represents oferujaca agentów dla celebrytów utworzyła domenę: www.whorepresents.com. Brzmi to jak: whore presents – w tłumaczeniu – k… prezentuje
 • firma zajmujaca się długopisami Pen Island utworzyła domenę: www.penisland.com, która brzmi jak  Penis land (“kraj penisa”).
 • domena Therapist Finder miała pomóc znaleźć terapeutę dzięki stronie www.therapistfinder.com. Ale ale po angielsku brzmi ona  jak The rapist finder (“wyszukiwarka gwałcicieli”).
 • Experts Exchange ma stronę: www.expertsexchange.com, która oferuje usługi programistów ale po angielsku napis ten brzmi  Expert sex change (nie wymaga tłumaczenia). Podobnie adres: www.kidsexchange.com. Co można przeczytać? Kid sex change (nie wymaga tłumaczenia), a miała to być strona gdzie rodzice wymieniają się ubraniami dzieci
 • biuro podróży Go Tahoe reklamowało wyjazdy nad Jezioro Tahoe w górach Sierra Nevada, na stronie: www.gotahoe.com. Co można przeczytać? Got a hoe (“mam panią lekkich obyczajów”).
 • kręgielnia ”I love big Al’s” ma adres strony: www.ilovebigals.com. Co można przeczytać? I love bi gals (“kocham dziewczyny bi”).
 • Fundacja Children’s Laughter na stronie www.childrenslaughter.com propaguje usmiech dziecka. Ale adres  można przeczytać jako Children slaughter (“rzeź dzieci”).
 • sklep wędkarski  Master, Bait & Tackle ma domenę: www.masterbaitonline.com. Co można przeczytać? Masterbait online (“masturbuj się online”).
 • serwis z plikami mp3 o nazwie MP3s Hits reklamuje się na stronie www.mp3shits.com, która sugeruje zupełnie inną opinię o tych plikach.   MP3 shits (“gówniane MP3”).
 • Firma energetyczna we Włoszech  Powergen Italia posiada stronę: www.powergenitalia.com. Co można przeczytać? Power genitalia (nie wymaga tłumaczenia).
 • ”co.ck” to adresy z Wysp Cooka. Dzięki czemu powstają takie potworki jak… Adres: www.travel.co.ck. Co można przeczytać? Travel cock (“podróżniczy penis”).
 • Kancelaria prawnicza Ferreth and Jobs reklamuje swoje usługi na stronie: www.ferrethandjobs.com, że klient jest we właściwych rękach. Co można przeczytać? Ferret handjobs (“robótki ręczne Ferreta”).
22 Comments
 1. Według mnie najlepiej wybrać nazwę, która będzie odpowiadać kilku rzeczom na raz. Też powoli uczę się SEO i myślę nad przejmowaniem domen – już gotowych. Wybieram się 25 września na Silesia SEM, bo tam mniej więcej pojawią się tematy, jakie wzbudzają moje zainteresowanie. Na stronie http://www.silesiasem.pl/szkolenia jest o wiele więcej informacji niż rok temu. Co Pan o tym myśli?

 2. Hehe niektóre przykłady są ciekawe i śmieszne, jakby człowiek logicznie pomyślał takich nazw nie wybrałby.

  Osobiście uważam, że nawa domeny powinna być krótka, fonetyczny zapis prosty aby nie było wielkich różnic w pisaniu i wymowie, a także musi wpadać w ucho i wywoływać pozytywne skojarzenia – bez tego ani rusz.

 3. Moim zdaniem nazwa w obecnych czasach jest zupełnie obojętną dla SEO, ma jedynie cel marketingowy

 4. Nazwa domeny faktycznie może być całkiem ważnym czynnikiem przyciągającym klienta. Czasami można nieźle się uśmiać z niektórych nazw ale coś co nas śmieszy sprawia że częściej o ty myślimy i do tego wracamy.

 5. Można chcieć dobrze ale czasami wychodzi inaczej;) No w sumie, to podstawa w planowaniu promocji zarezerwować sobie domenę – taką jak nazwa firmy – chyba, że powstają takie cuda – wtey musimy poszukać innego rozwiązania.

 6. Bardzo ciekawe te przykłady jakiej domeny nie wybierać 🙂 Sam mam zawsze problem z dobraniem domeny, właśnie teraz zastanawiam się czy powinna być łatwa do zapamiętania czy dobrze kojarząca się z tematyką strony?

 7. Muszę przyznać, że niektóre nazwy firm są naprawdę głupie lub nieprzemyślane – jak kto woli. Sam znam np. PHU Asia, Sklep z tanią odzieżą Jolex. Ludzka anty-inwencja nie zna granic

 8. Dodaj jeszcze że ostatnimi czasy dobrze jest od razu kupić domenę od razu po sprawdzeniu. Czytałem o przypadkach gdzie ktoś sprawdzał czy nazwa domenty jest wolna po czym następnego dnia domena była już zajęta i wystawiona na licytacje trzy razy droższa – nie był to odosobniony przypadek niestety

  1. Wydaje mi się że masz rację.
   Co prawda nie zauważyłam takiego przypadku. Ale jaki problem stworzyć skrypt, który daje raport jakie nazwy domen ludzie sprawdzają.
   Sprawdzam różne domeny dla ludzi, dla których robię strony i przeważnie wymyślam wiele wariantów. Niespodziewane jak wiele fajnych domen jest wolnych.
   Zdecydowanie fajną domenę lepiej zarejestrować od razu.

 9. @Marek racja, ale niestety nie dało się tego przypadku udowodnić – firma oferująca domenę tłumaczyła to… przypadkiem. Mimo że chodziło o kilka różnych sytuacji 😉 Najlepiej więc sprawdzać domenę gdzie indziej niż planowane miejsce zakupu ?:)

 10. Kapitalne zestawienie! Rozśmieszyło mnie do łez. Tak jak napisał gdzieś wyżej Mariusz Kołacz, tych wpadek można było łatwo uniknąć. Tylko nikt się nie zastanowił ;d

 11. Nazwa domeny powinna być dosyć krótka i łatwo zapamiętywana. Obecnie google już nie daje takiego bonusu domenom, które posiadają w nazwie dokładną frazę. Dlatego polecam wybrać domenę przyjazną użytkownikowi.

 12. Potwierdzam słowa Moni – jeszcze do niedawna bardzo modne było kupowanie domen zawierających w nazwie słowo kluczowe i tworzenie na nich stron MFA. Dziś jednak google stara się wyeliminować takie sytuacje.

 13. A skąd ta informacja, że “Obecnie google już nie daje takiego bonusu domenom, które posiadają w nazwie dokładną frazę”? Fraza w URL-u (nie musi nawet być w samej domenie) działa niezawodnie, wystarczy sprawdzić wyniki dowolnego wyszukiwania. Wtyczki SEO do WordPressa wręcz zaleca się konfigurować tak, żeby podawały tytuł postu w formie ścieżki dostępu (tak jak jest na tej stronie).

 14. Google od dawna zapiera się przy zdaniu, że nazwa domeny nie ma znaczenia przy pozycjach jednak moim zdaniem jest to bzdura i na pewno zawsze warto to brać uwagę jeśli chodzi o o SEO.

 15. Nazwa domeny powinna być jak najkrótsza i najlepiej zawierać słowo kluczowe najbardziej nam przydatne do promocji serwisu.

 16. Ja osobiście uważam, że domena powinna być na tyle krótka, aby być łatwa do zapamiętania. W szczególności, gdy teraz google świruje wynikami wyszukiwania. Najbardziej podoba mi sie pomysł pewnego agregatora zakupów grupowych – snuper. Łatwa do zapamiętania, szybko utkwi się w naszej pamięci na długo. Powinna być ona związana z tematyką.

 17. Oczywiście, domena powinna być krótka, prosta i łatwa do zapamiętania, tylko ciężko taka znaleźć, żeby pasowała akurat do naszego biznesu. Ale trzeba przyznać, że niektórym się bardzo niefortunnie składają słowa przy wyborze domeny. I chyba nie o taką reklamę im chodzi 😛

 18. Zabawne przykłady 🙂
  Ja wybierając domenę mam na uwadze kilka rzeczy

  – Cel. Jeżeli strona jest pod zaplecze / serwis tematyczny często wybieram coś z głównym anchorem w tekście, choć ten patent nie działa już tak nie zawodnie jak kiedyś. Jeżeli strona dotyczy produktu lub marki – podaję jej nazwę w domenie, ale bez zwrotów typu najlepszy jedyny itp bo ludzie są już przeczuleni. Jeżeli strona będzie w ruchu telefonicznym ( telemarketing i te sprawy ) to nazwa domeny bezwzględnie musi być jednoznaczna i najlepiej żeby była z końcówką .pl

  Pamiętajmy, że nazwa domeny to jak pierwsze wrażenie. Może zachęcić a może odstraszyć, dlatego warto poświęcić chwilkę na jej wybór.

 19. Nazwa strony ma bardzo istotne znaczenie. Musi pozostać w pamięci klienta. Dzięki temu klienci szybko nas znajdą w sieci. Zły adres może mocno skom­p­likować sytu­ację, na co dowodem są powyższe przykłady.

 20. Ja zawsze staram się kierować dobrem użytkownika, aby mógł łatwo zapamiętać i skojarzyć domenę z daną stroną 🙂 Jeśli jest ktoś pod ręką, to pytam co sądzi o konkretnej nazwie 😉

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.