Jak stworzyć ładne menu w nagłówku bloga

Zacznijmy od dodania obsługi własnego menu, jeśli motyw tego nie obsługuje.  Własne menu zostało wprowadzone w WordPressie 3 i pozwala na utworzenie dowolnego menu np. w nagłówku. Menu to pozwala np. na utworzenie strony z wpisami czy jak kto woli wyświetlenie linku do strony kategorii w menu górnym. Wielu blogerów chciało mieć taka możliwość i do tej pory można było uzyskać ten efekt przy pomocy wtyczek.

Jak dodać obsługę menu do motywu wordpressa?

 Zarejestrowanie menu – w pliku functions.php należy dodać funkcję, która zrejestruje nazwy menu tak że opcja ta pojawi się w panelu administracyjnym bloga

function register_my_menus() {
 register_nav_menus(
  array(
   'header-menu' => __( 'Header Menu' ),
   'extra-menu' => __( 'Extra Menu' )
  )
 );
}
add_action( 'init', 'register_my_menus' );

Ten kod pozwoli utworzyć 2 menu. Header Menu i Extra Menu warto przetłumaczyć na polski gdyż nazwy te pojawią się jako nazwy menu w panelu.

Kolejny etap to wstawienie tego menu do motywu, gdyż na razie menu widoczne jest tylko w kokpicie a nie na stronie.
Aby to zrobić trzeba wkleić w odpowiednim miejscu w motywie kod:

<?php wp_nav_menu( array( 'theme_location' => 'header-menu' ) ); ?>

Należy pamiętać aby nazwa header-menu zgadzała się z nazwą menu w pliku functions.php
Jeśli chcemy aby menu od razu zawierało klasę css, dodajemy kod:

<?php wp_nav_menu( array( 'theme_location' => 'header-menu', 'container_class' => 'header_menu_class' ) ); ?>

Główne menu znajduje się najczęściej w pliku header.php. Natomiast jeśli chcemy utworzyć dodatkowe menu, możemy je wkleić w wybranym przez siebie miejscu w motywie.
Na koniec pozostaje już tylko sformatować to menu w css.

11 Comments
 1. Teraz już chyba nie ma skórek, które nie obsługuję tej funkcji, dodawania własnego menu, prawda?

 2. Niestety nadal są skórki, w których nie da się automatycznie dodać własnego menu. Są to przeważnie darmowe motywy. Choć ten opis widzę, że może się przydać nawet w motywach, które menu dodatkowe obsługują. Muszę sobie zapisać link do tego wpisu, bo może się kiedyś przydać 🙂

 3. Chyba duzo dużo więcej osób powinno trafić na twojego bloga i przeczytać choćby tą poradę. Niestety większość blogów nadal prowadzona jest byle jak, chociaż można natrafić na te piękne i eleganckie

 4. Dziękuję za wpis, przydał się w praktyce 🙂
  Są skórki. Sęk w tym że ludziom nie chce się poświęcić kilku dni na ładne dopracowanie strony pod kontem graficznym, lub nie potrafią.

 5. Hej, dzięki za porady, sama teraz będę musiała stworzyć sobie szatę graficzną na swojego bloga i na pewno Twój artykuł bardzo mi się przyda.

 6. ładne menu to podstawowa podstawa przejrzystości strony

 7. Bardzo przydatne porady. Kiedyś sam tego próbowałem ale wtedy się uczyłem WP. Teraz już radzę sobie z nim całkiem przyzwoicie, a Twój artykuł pomógł mi postawić kolejny krok w mojej edukacji. Pozdrawiam i dziękuję.

 8. Wiele osób nie patrzy na to jak wygląda ich blog, wstawiają wpisy i sadzą, iż blog będzie przyciągał wyłącznie tekstem. Według mnie ważną rolę w budowaniu bloga odgrywa estetyka.

 9. Przydatne porady, nawet dla takiego laika jak ja. Dla mnie szata graficzna jest bardzo ważna, ale często się gubię w tym wszystkim, a twój artykuł jest jasny i przejrzysty.

 10. Na szczęście większość (a może i wszystkie) skórki obsługują teraz własne menu 😉 Ale pamiętne czasy gdy samemu trzeba było sobie radzić też były piękne… 🙂

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.