Jak przenieść wordpressa na inny hosting

Może się zdarzyć, że zdecydujesz się zmienić firmę hostingową. Ale co z twoimi blogami i stronami www. W końcu kosztowały sporo wysiłku i pracy. Warto zabezpieczyć swoją pracę, nie tylko na wypadek zmiany hostingu ale w ogóle ze względów bezpieczeństwa.

Ostatecznie postanowiłam zrezygnować z hostingu na GVO. Sam hosting jako taki jest OK, technicznie nie było problemów. Wszystko działa bez zarzutu. Jednak rozczarował mnie plan marketingowy i cały system zarabiania, gdzie ani ja ani żadna ze znanych mi osób nic nie zarobiła. Hosting GVO jest w gruncie rzeczy dość drogi a z tych super narzędzi marketingowych właściwie nie korzystałam.  Ale do rzeczy – stanęłam przed koniecznością przeniesienia 7 blogów na drugi hosting.  Przeniesienie było też okazją do uporządkowania tych blogów.

Przeniesienie blogów wordpress na inny hosting:

Miałam 3 sposoby:

 1. przeniesienie wordpressa na inny hosting  ręcznie – jeden z blogów postanowiłam przy okazji trochę przebudować, wyrzucić masę reklam GVO itp.
 2. skomasowanie 3 blogów w jeden – w ferworze tworzenia seo blogów doszłam jednak do wniosku, że nie ma sensu tworzenia mimi-blogów na tematy, na które mam niewiele do powiedzenia i których nie mam czasu regularnie prowadzić. Postanowiłam zgrać skomasować kilka blogów na temat zdrowia, zdrowej żywności itp w jeden precel na temat zdrowego odchudzania
 3. przeniesienie dokładne całego bloga przez import bazy danych – kilka blogów postanowiłam przenieść dokładnie tak jak są z mimimalnymi zmianami, jak pousuwanie niepotrzebnych reklam, co można zrobić później.

Ręczne przeniesienie bloga wordpress na inny hosting – czeklista

 1. import danych wordpressa – Narzędzia/Import – zapisuję kopię zapasową na dysk
 2. kopiuję przez ftp katalogi themes i plugins, gdzie są wszystkie motywy i wtyczki, także katalog uploads i gallery jeśli są. (Najlepiej zgrać całego wordpressa jak leci)
 3. notuję sobie jakie są ustawienia widgetów – jeśli stara strona jeszcze istnieje można podejrzeć. Ale jeśli w momencie gdy będę przenosić starego bloga już nie ma wtedy trzeba te dane gdzieś mieć zapisane. Najlepiej zapisać na dysk stronę z widgetami przez zapisz stronę jako.
 4. ustawienia wtyczek – niektóre wtyczki np. kblinker, pretty link, seo smart links, galerie itp mają swoje dane, które warto sobie jakoś zapisać
 5. tworze nową bazę danych
 6. przegrywam przez ftp pliki wordpressa i instaluję normalnie lub przenoszę starego wordpressa (skopiowanego z poprzedniego hostingu) i też instaluję albo wpisuje dane bazy do wp-config. W czasie instalacji warto dla celów bezpieczeństwa:
  • zmienić przedrostek tabel w bazie danych, zeby był inny niż wp_ (podkreslnik na końcu musi być)
  • wpisać inny login niż admin
 7. przegrywam katalogi z motywami, wtyczkami i uploads
 8. jeśli zachodzi potrzeba to aktualizuję wordpressa i wtyczki
 9. importuje dane z kopii zapasowej – Narzędzia/Import
 10. ustawiam motyw na właściwy
 11. ustawiam widgety tak jak były albo jakoś inaczej jeśli chcę coś pozmieniać
 12. konfiguruję wtyczki
 13. ustawienia wordpressa – przyjazne adresy, ilość wpisów na głównej stronie itp
 14. ustawiam domenę – zmieniam serwery dns i wpisuję serwery nowego konta hostingowego, ustawiam domenę na nowym hostingu lub tworzę subdomenę
 15. wpisuję adres domeny lub subdomeny w ustawieniach wordpressa

Jeśli chcę skomasować kilka blogów w jeden to wystarczy importować dane z kopii zapasowej, które się dodadzą do istniejącego bloga.

Przeniesienie bloga z kopii bazy danych:

 1. Kopiuję przez ftp całego wordpressa na dysk
 2. Eksportuję bazę danych na starym hostingu
  • W polu Struktura zaznacz opcję „Dodaj DROP TABLE / DROP VIEW” (to polecenie wykasuje wszystkie istniejące tabele w nowej bazie danych)
  • Zaznacz opcję „Zapisz jako plik”
 3. przenoszę domeną na nowy hosting
  • wpisuję nowe serwery dns
  • dodaję domenę do nowego hostingu i przypisuję ją do katalogu gdzie będzie worpdress
  • przeważnie takie przeniesienie domeny musi potrwać aż nowy adres rozpropaguje się w Internecie. Dlatego dalszy ciąg działań lepiej kontynuować następnego dnia.  Po przeniesieniu domeny blog na starym miejscu przestanie działać więc nie będzie możliwości podejrzenia jak wyglądał i sprawdzenia czy wszystko się poprawnie przeniosło.
 4. do tego katalogu przenoszę przez ftp wszystkie pliki wordpressa
 5. tworzę nową bazę danych
 6. do tej bazy importuję kopię zapasową eksportowaną ze starego hostingu
 7. otwieram plik wordpressa wp-config w jakimś edytorze tekstowym np. Notepad++ czy notatniku windows i zmieniam wpisy dotyczące bazy danych na nowe czyli nową nazwę bazy, nazwę użytkownika, hasło i nazwę serwera.

W tym momencie blog już działa i właściwie nawet nie widać żadnej różnicy, że blog fizycznie jest już na innym serwerze.

Dokładny opis przeniesienia bazy:

http://www.tipspot.pl/jak-przeniesc-wordpress-na-inny-serwer/

http://webhosting.pl/Jak.przeniesc.instalacje.Wordpressa.do.nowej.bazy.danych.i.pod.nowy.adres.WWW

 

One Comment
 1. Ufff. Czeka mnie właśnie przeprowadzka na inny hosting. Artykuł jak znalazł, bo będę to robił pierwszy raz.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.