Jak połączyć bloga z facebookiem i youtube i na odwrót

Wiele osób pyta o to jak połączyć bloga wordpress z Facebookiem. Ale z reguły chodzi tu o publikowanie wpisów na blogu na Facebooku tak aby odbywało się to automatycznie – wpis na blogu od razu wchodzi na Facebook.

Najprościej można to zrobić apilikacją facebookową RSS grafitti, która automatycznie pobiera wpisy na blogu i publikuje je na twojej stronie Fan Page.

Ale jak zrobić odwrotnie? Czy można wpisy z Facebooka publikować automatycznie na blogu?

Jest to trochę bez sensu bo wpisy na Facebooku są krótkie i nie nadają się jako zwykłe wpisy na blogu. Ale co zrobić gdyby się ktoś uparł. Szczególnie że dziś są ludzie, którzy wolą udzielać się na facebooku niż pisać bloga.

Znalazłam pare ciekawych wtyczek, chociaż na razie ich nie przetestowałam:

Facebook Comments Importer – jak wynika z opisu wtyczka powinna pobierać wpisy i komentarze z facebooka i dodawać je na blog. Co godzina wtyczka sprawdza wpisy na FB i wstawia je na blog automatycznie. Ale jest napisane, że wtyczka identyfikuje wpisy na FB po linku do bloga co by znaczyło że pobierze tylko te wpisy na FB, które mają link do bloga!

Simple Facebook Connect – ciekawa wtyczka, która ma az 152 oceny i została wiele razy pobrana. Jest to jakby kombajn który łączy funkcjonalności FB z blogiem. Ma ogromnie dużo funkcji i oczywiście publikuje wpisy bloga na facebook. Ale z opisu nie wynika, zeby publikowala wpisy z facebooka na blog.

Czyli nie potrafie jak na razie powiedzieć czy można importować wpisy z facebooka na blog.

Inaczej ma się z Youtubem. Wpisów z bloga czy Facebooka nie da się przerzucić na YouTuba bo, wiadomo, YouTube zawiera same video. Więc sens ma tylko odwrotnie.

Jak automatycznie publikować wideo z YouTuba na Facebook? Wystarczy połączyć konta. Ustawia się to na twoim koncie na Facebooku, który pyta cię, czy połączyća twoje konto z Facebookiem i Tweeterem.

Co zrobić aby twoje wideo  z YouTuba automatycznie pojawiały się na blogu? Znalazłam ciekawą wtyczkę Automatic Youtube Video Posts Plugin. Wtyczka  nie działa gdy właściciel bloga nie jest zalogowany. Czyli po zalogowaniu można pobrać nasze wideo, które w międzyczasie dodalismy do YouTuba, albo ustawiamy czas po którym filmiki maja być dodane. Trochę to dziwne bo można wybrać od 1 do 24 godzin, a przecież chyba nikt nie siedzi przy blogu 24 godzin.

Wbrew temu co jest podane na stronie wtyczki u mnie wtyczka nie potworzyła miniaturek ani nie pobrała opisów filmików. Wbrew ostrzeżeniom o przeciążenie serwera wtyczka w ciągu paru sekund pobrała kilkadziesiąt filmików i porobiła z nich wpisy. Trochę wygląda to dziwacznie bo są to wpisy z samym filmikiem bez tekstu. Ale zrobiłam to na blogu, który jest testowy więc nie ma problemu. Zapewne opis można sobie wpisać ręcznie.

Jak połączyć blogi pomiędzy sobą?

To też jest ciekawe pytanie bo ze względu na pozycjonowanie blogi powinny być poliknowane ze sobą. Trudno jest to robić ręcznie. Poza tym jeśli kiedyś coś zmienimy, np. usuniemy blog lub przeniesiemy na inny serwer, będzie problem bo linki mogą nie działać.

Jak polinkować automatycznie?

Bardzo fajny jest standardowy widget RSS, który pozwala aby blog pobrał najnowsze wpisy z innych blogów i wstawił je na panelu widgeta.

Inna metoda to wtyczka SEO smart links. W ustawieniach możemy podać słowa kluczowe i idące do nich adresy wpisów. W ten sposób pewne słowa kluczowe staną się linkami.

Inny sposób to wtyczki typu related posts np. yet another related posts plugin. Takich wtyczek jest sporo.

Jak pobrać wpisy z innych blogów?

Jest to troche problematyczne, gdyż google nie lubi duplicate content. Zaś wtyczka na żywca pobierze tekst z bloga i wstawi go na inny. Ale jeśli chcemy ryzykować to do tego służy wtyczka FeedWordPress. Wtyczka ta pobiera przez kanal RSS wpisy z innych blogów i tworzy z nich wpisy. Dzieje sie tak automatycznie nawet gdy nie jesteś zalogowany. Zainstalowałam tę wtyczkę ,  ustawiłam 2 blogi i nic! Nie miałam czasu się tym zająć i uznałam że to jakaś lipa. Po jakimś czasie weszłam na blog i nie mogłam zrozumieć skąd nagle wzięły się tam tony wpisów nie wiadomo skąd. Wtyczka w tym czasie pobrała sobie wpisy nowe z innych blogów i pogrupowała się w kategorie po tagach. W sumie chodziło mi o przetestowanie tej wtyczki i wypełnienie jakoś bloga, którego regularnie nie prowadzę. Zastanawiam się czy takie zabieg pomoże w pozycjonowaniu czy raczej zaszkodzi.

 

 

One Comment
  1. Szukałam informacji właśnie o tych wtyczkach – chcę połączyć blog w ten sposób, żeby posty z niego od razu przenosiły się na Facebooka. Jednak opisane przez Panią metody już nie działają. RSS Grafitti w maju tego roku przestało funkcjonować a Simple Facebook Connect już też chyba nie istnieje, w każdym razie nie mogłam tego już znaleźć. Czy ma Pani jeszcze jakąś alternatywę?

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.