Jak łatwo stworzyć grafikę na bloga 2

Tworzenie grafiki przy pomocy darmowego narzędzia pixlr przypomina działanie photoshopa.

Zmniejsz wielkość zdjęcia dla bloga

Obrazek z aparatu cyfrowego jest za duży aby go umieścić na blogu. To znaczy masz 2 wyjścia: albo ustawisz w aparacie małą rodzielczość i zdjęcia będą małe i bardzo dużo zdjęć zmieści się na karcie pamięci twojego aparatu. Można je wtedy umieścić w sieci.
Mimo to trzeba je wykadrować, czyli wyciąć ładniejszy fragment jeśli np. zdjęcie jest ładne lecz jest za dużo nieba, za dużo trawnika lub jakieś śmiecie leżą w tle.

Ustawienie malej rodzielczości nie jest dobrym rozwiązaniem. Lepiej ustawić jak największą rozdzielczość w aparacie. Można dokupić większą kartę pamięci aby zmieściło się więcej zdjęć. Takie zdjęcia będą dobrej jakości. Możesz je wydrukować, wysłać do fotolabu aby zrobić z nich odbitki, możesz zastosować je w różnych celach – np. zrobić sobie koszulkę lub kubeczek z nadrukiem.
Aby umieścić zdjęcie na blogu trzeba je zmniejszyć i ewentualnie wykadrować.

 • zmniejszenie zdjęcia – kliknij Obrazek, wielkość obrazka i wpisz jego wielkości w pixelach. Dla bloga najlepsza jest wielkość do 400px szerokości, do galerii do 800 px szerokości
 • wybierz z przybornika narzędzie do kadrowania – oznaczone symbolem czarnego kwadratu, lub wymierz menu Obrazek i kadruj. Na górnym poziomym pasku pojawią sie opcje kadrowania.
 • kadrowanie dowolne  – ustaw Bez ograniczeń aby kadrować dowolnie i myszą przeciągnij taka wielkość jaką chcesz a następnie kliknij 2 razy wtedy pixlr wykadruje zjęcie.
 • kadrowanie i jednoczesne przeskalowanie do odpowiedniej wielkości – na górnym poziomym pasku ustaw Wielkość docelowa – ustaw  wielkość w pixelach – szerokość i wysokość – do jakiej ma być wykadrowany fragment obrazka. W tym momencie pixlr wykadruje obrazek i go jednocześnie przeskaluje od wybranej wielkości. Jest to jedyne narzędzie, z wyjątkiem photoshopa, które ma tę funkcję.
 • kadrowanie proporcjonalne – jeśli chcesz zmieć dokładny kwadrat lub prostokąt o określonych bokach np. wysokość 2 razy większa od szerokości,  ustaw   Format obrazu i odpowiednie proporcje szerokości  i wysokości.

Zwiększenie płótna – czyli pola na którym robimy grafikę

Wybierz z menu Obrazek i Wielkość płótna – opcja ta służy do tego aby zwiększyć pole rysunku. Np. chcemy, żeby nasz banerek był szerszy o 20 pikseli. W polu szerokość dodajemy 20 do liczby, która tam jest. Następnie ustawiamy poniżej kwadracik aby określić z której strony pole ma się zwiększyć. Jeśli chcemy dodać trochę miejsca po prawej to kwadracik ustawiamy po lewej. Jeśli chcemy dodać po 10 pikseli po obu stronach to ustawiamy kwadracik po środku.
Po kliknięciu OK, obrazek zwiększy się o puste pole w kolorze tła.

 

Rozjaśnienie,  edycja kolorów, wyostrzenie  obrazka

W meny Przystosowanie wybierz różne możliwości edycji obrazka

 • Naświetlenie – można rozjaśnić jeśli obrazek jest za ciemny
 • Barwa i nasycenie –
  • barwa – zmienia odcień całego obrazka – dobre narzędzie jeśli robimy przycisk i chcemy już gotowy przycisk zrobić w wielu kolorach lub zmienić jego kolor jeśli np. nie pasuje odcieniem do strony www.
  • nasycnie – zwiększamy lub zmniejszamy nasycenie kolorów – bardzo ładnie uwypukla kolory zdjęć
  • rozjaśnienie  – rozjaśnia lub przyciemnia cały obrazek więc trzeba  tego narzędzia używać z umiarem.
 • wyostrzenie – aby odrobinę wyostrzyć obrazek stosujemy Filt i Zmniejsz ostrość maski. Suwakami odpowiednio ustawiamy wyostrzenie obrazka.

Cofanie czynności w przypadku pomyłki – Historia

 • jeśli się pomylisz lub efekt jest nie taki jak chcesz, możesz cofnąć ostatnią lub kilka ostatnich czynności. Kliknij Redaguj i Cofnij aby cofnąć ostatnią czynność. Masz także pływającą ramkę Historia, gdzie zapisują się wszystkie czynności, dzięki czemu możesz przeskoczyć kilka czynności wstecz czyli skasować jedno lub kilka ostatnich działań.

Dodanie napisu na obrazku

Wybierz z przybornika narzędzie tekstu A, wstaw kursor w miejscu gdzie chcesz wstawić napis (można go potem przesunąć). Pojawia się ramka do wpisania napisu.  Wpisz napis, wybierz jego czcionkę, wielkość i kolor, kliknij OK.

 

Zapisanie gotowej pracy

Kliknij zachowaj obrazek i możesz zapisać pracę jako jpg – format najbardziej standardowy dla stron www. Format png jest bardzo dobry do robienia przycisków na przezroczystym tle.

 

 

2 Comments
 1. Artykuł naprawdę ciekawy. Jeszcze tylko przeczytam 3części tego poradnika i nie bede (mam nadzieję) miał problemów z tworzeniem grafiki.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.