Jak edytować wideo przed umieszczeniem na blogu

Youtube

YouTube umożliwia podstawową edycję przesłanych filmików za darmo, bez instalowania oprogramowanie na komputerze.
Jak wejdziemy do Ulubionych na naszym koncie YouTuba to możemy wybrać Edycję Video. Opcja ta umożliwia pewne edytowanie przesłanych filmików. Nie daje wiele możliwości ale coś można zrobić.
Masz możliwość:

  • przyciąć video czyli odciąć początek i koniec, które sie wybiera odpowiednimi suwakami
  • połączyc ze sobą 2 lub więcej filmików i stworzyć jeden
  • dodać ścieżkę muzyczna z wybranych piosenek – ścieżka ta usunie pierwotny dzwięk więc ta opcja ma sens tylko jeśli jest to filmik bez dźwięku. Może to być przydatne gdy filmuje sie zwierzęta i nie ma żadnego interesującego dźwięku. Kiedyś robiłam aparatem cyfrowym filmik psów bawiących się na łącze. Obok jest trasa szybkiego ruchu i cały czas na filmiku słychać nieznośny szum. Edytor Video pozwala taki szum zastąpić fajną piosenką.
  • Jeśli przeciągniemy filmik na pole edycji mamy 3 opcje
  • – przycinanie – możemy odciąć tylko początek lub koniec
  • – obrót – to jest bardzo przydatne, gdyż jak jak filmujemy aparatem cyfrowym w pionie to filmik jest obrócony o 90 stopni, czyli bez problemu można go obrócić już na YouTube
  • efekty – czyli rozjaśnianie i przyciemnianie, oraz kontrast
  • dostępne są też efekty zaczynające filmik – przeciągamy taki efekt na pole edycji i po zapisaniu filmik będzie się ciekawie zaczynał np. pojawi się gwiazdka, która się zwiększa odsłaniając filmik

 

Inne programy

Do prostej edycji video służy darmowy program Windows Movie Maker. Najlepszym programem do edycji jest Camtasia Studio (płatny).
Movie Maker pozwala przyciąć (ukryć) początek i koniec video, złączyć 2 lub kilka klipów video, tworzyć przejścia pomiędzy klipami, dodawać napisy. Można również przy pomocy tego programu przechwytywać zdjęcia z  video.
Camtasia pozwala na dokladną edycję i wycinanie dowolnych fragmentów, dodawanie napisów w dowolnym miejscu i dużo więcej.

 

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.