Jak dodać pdf do artykułu na stronie w joomla

Jak dodać pdf do artykułu na stronie w joomla

Co zrobić jeśli na twojej stronie w joomla 3 potrzebujesz umieszczać pliki pdf do pobrania?

Najprostszy ale prymitywny sposób to umieszczenie plików pdf w jakimś katalogu na serwerze a następnie skopiowanie ich adresów i wklejanie ich do artykułów w joomla. Jest to metoda niewygodna, bo musisz za każdym razem szukać tych plików i przypominać sobie jaki był ten adres.

Znacznie łatwiej i wygodnie można to zrobić korzystając z edytora JCE. Edytor będzie korzystał z pdfów, które załadujesz do mediów joomli, dzięki czemu nie musisz ręcznie wpisywać adresów.

 1. otwórz artykuł i dodaj link do pdfu, zaznacz go, następnie kliknij ikonkę łańcuszka aby utworzyć link
 2. okienko dodawania linku  joomla-pdf-1
  1. pozwala ono na wpisanie url linku, jeśli go znasz. W takim przypadku zasób, który chcesz podlinkować, np. zdjęcie lub pdf, musi być gdzieś w sieci. Generalnie takie tworzenie linków służy do linkowania zewnętrznych stron www.
  2. kolejną rzeczą którą możesz zrobić to łatwo polinkować artykuły wewnątrz twojej strony. Można wybrać artykuł z listy, rozwijając “Content”, bez konieczności ustalania jego adresu.
  3. okienko to pozwala również na załadowanie zasobu, który ma być podlinkowany. W tym celu kliknij Browse w prawym górnym rogu, aby przejść do okienka mediów joomli.
 3. Okno mediów joomli wyświetla katalogi mediów, z których możesz wybrać zasób do podlinkowania jeśli został on wcześniej załadowany. Jeśli zasobu tego jeszcze nie ma, możesz go załadować. Aby zachować porządek dobrze jest stworzyć nowy folder do pdfów. Kliknij na ikonkę folderu w prawym górnym rogu i utwórz nowy folder. Otwórz ten folder klikając na niego, aby dodawać do niego pdfy. Następnie kliknij na ikonkę Upload w prawym górnym rogu. joomla-pdf-2
 4. Okienko Upload – możesz tu przeciągnąć pliki lub wybrać je z dysku. Następnie kliknij Upload aby załadować plik. joomla-pdf-3
 5. Po kliknięciu Insert url tego pliku pojawi się w okienku Link. Możesz jeszcze skorzystać z ustawień zaawansowanych. Możesz także wybrać popups aby link otworzył sie w nowym okienku. Kliknij Insert aby wstawić link do artykułu. joomla-pdf-4

Jeśli chcesz coś zmienić w ustawionym linku, jeszcze raz zaznacz tekst i kliknij na łańcuszek a po dokonaniu zmian, kliknij Update.

Może prościej byłoby najpierw załadować wszystkie pdfy do joomli i linkować je w miarę potrzeby. W tym celu wejdź do Pulpit/System/Media. Otwórz odpowiedni katalog i kliknij Wczytaj w lewym górnym rogu. Tą metodą możesz wczytać kilka plików na raz.

joomla media

Może się zdarzyć, że chcesz wgrać bardzo duży pdf. Standardowo w JCE istnieje ograniczenie do 1024Kb. W czasie próby wgrania pdfa otwiera się okienko z ograniczeniem. W takim przypadku należy zmienic ustawienia JCE. Inny sposób to ładowanie plików przez media joomli.

W ustawieniach JCE przechodzimy do Profili, następnie wybieramy profil używany, z reguły jest to profil Default. Wybierz Opcje edytora i System plików. Można tam ustawić wielkość pliku. Obok jest informacja jakie największe pliki można załadować zgodnie z ustawieniami serwera.

pdf2

dodatkowe informacje

 

 

 

 

 

 

10 Comments
 1. Pracuję w dużej firmie usługowej http://www.3dskangeo.pl moim zadaniem jest promowaniem tej działalności. Dotychczas nie wiedziałem zbytnio jak posługiwać się takimi programami jak własnie Jooml! Ten artykuł podpowiedział mi trochę jak sobie z nimi radzić. Dziękuje!

 2. Szukałem tego ostatnio! Dziękuję Ci bardzo od razu kończę zamawiać produkty stomatologiczne z dent-r.pl i biorę się do roboty z pdf-ami! Pozdrawiam : -)

 3. Bardzo długo tego szukałem. Dzięki za pomoc. Świetny poradnik.

 4. Dzięki pomocy Pana w potcsai filmikf3w znacznie łatwiej jest tworzyć mi stronę mojej firmy. Praktycznie każdy filmik wzbogaca moją wiedzę o wordpresie a jest ona bardzo pomocna przy tworzeniu stron i blogf3w. Dziękuję Panu za dotychczasowe porady i będę wdzięczny za kolejne: np opisy niektf3rych wtyczek, szczegf3lnie All in One SEO Pack i innych pomocnych przy publikacji stron w sieci. Gdy już uda mi się dokończyć stronę chciałbym aby była dostępna i uzyskała wysokie page rank. Jeszcze raz dziękuję i proszę o więcej

 5. Dziękuję za pomoc. Bardzo dobrze zrobiony poradnik. Potrafisz w bardzo prosty sposób przedstawić potrzebne informacje. TO bardzo ułatwia mi przyswajanie wiedzy.

 6. Znacznie łatwiej i wygodnie można to zrobić korzystając z edytora JCE. Edytor będzie korzystał z pdfów, które załadujesz do mediów joomli, dzięki czemu nie musisz ręcznie wpisywać adresów.

  100% racji!

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.