Instalacja joomla - czeklista

Instalacja joomla - czeklista

Postanowiłam przenieść stronę, którą administruję na joomlę 2.5. W tym momencie jest już joomla 3 ale zaleca się aby raczej zostać przy joomli 2.5, a po 2 latach przejść na joomlę 3.  To jest niestety mankament joomli. WordPress jest jednolity, pojawiają się nowe wersje, które są rozszerzeniem poprzednich i nie ma problemu z aktualizacją. Poprzednia strona zrobiona jest w joomli 1.5 i działa perfekcyjnie.  Właściwie nie ma potrzeby jej przenosić. Postanowiłam, ze względu na miejsce w wyszukiwarkach, zostawić starą stronę tak jak jest, i zrobić nową na której będą się pojawiać stopniowo nowe informacje. Nie wiem czy to jest dobre rozwiązanie bo oznacza więcej pracy, gdyż trzeba będzie ważne informacje wstawiać na obu stronach.

Zrobiłam motyw, który jest prawie identyczny jak poprzedni, gdyż chciałabym aby dwie strony były niejako połączone w jedno.

Joomla ma dość pokrętne zaplecze i jeśli nie tworzysz stron codziennie to zapominasz gdzie co jest i po jakimś czasie się głowisz “jak ja to ustawiłam/łem”.

 1. Utworzenie bazy danych i zanotowanie sobie nazwy bazy,  nazwy użytkownika, hasło i nazwa serwera
 2. wgrywam pliki joomli na serwer do określonego katalogu
 3. ustawiam domenę lub subdomenę dla tego katalogu
 4. otwieram katalog joomli w przeglądarce i instaluję według tego co pojawia się na ekranie
  • wpisuję nazwę użytkownika – lepiej coś innego niż admin, hasło i email i nazwę witryny
  • ew. można pobrać przykładowe dane – przydają sie jeśli jest to próbna joomla lub przyda się jeśli dopiero uczysz się joomli i chcesz zobaczyć jak wszystko działa
 5. w zapleczu sprawdzam czy joomla jest aktualna, jeśli nie (mogłam mieć na dysku starszą wersję) to ją aktualizuję
 6. instaluję pakiet języka polskiego i ustawiam języka polski dla witryny i dla zaplecza
 7. instaluję motyw i włączam go
 8. przyjazne adresy – w konfiguracji ustawiamy Proste adresy na tak, Korzystaj z mod-rewrite na Tak (jeśli hosting to umożliwia) i trzeba zmienić nazwę pliku htaccess.txt na .htaccess. Adresy z przyrostkiem czy nie? Tu się trzeba zastanowić. Moja stara strona miała adresy z przedrostkiem i tu musze zostawic to samo.

Teraz już strona jest zrobiona – kolejne etapy to ustawienie tak aby strona wyglądała tak samo jak poprzednia wersja

 1. breadcrumbs czyli okruszki – wstawiam moduł w pozycji, która mi pasuje w motywie. Ustawiam aby nie pojawiały się na głównej stronie.
 2. slider w nagłówku jako moduł – wtyczka dj-imageslider – wtyczka ta  jest darmowa. Potrzebny mi jest moduł, który zostanie wstawiony do pozycji w nagłówku. Tworzę nowy moduł, wybieram dj slider. Ustawiam: ukryj tytuł, pozycję, ustawiam wyświetlanie na wszystkich stronach, i ustawiam, żeby pobierał zdjęcia z określonego folderu.  Ustawiam tryb zmiany obrazka na Fade, w przeciwnym razie obrazki przesuwają sie w poziomie lub w pionie (w poziomie są mniejsze niż bym chciała a w poziomie pokazuje sie harmonijka obrazków, która jedzie w górę i w dół – czyli nie to co ja chciałam).
 3. dodaję moduł wyszukiwarki, ustawiam pozycję i ustawiam aby pojawiał się przycisk
 4. slider na głównej stronie we wpisie – chcę aby slider był wstawiony do wpisu. Dj-imageslider nie daje takiej możliwości (chyba, bo na stronie wtyczki nie otwiera się informacja pomocy i właściwie nie można doczytać do czego ona służy. Domyślam się że jest to tylko moduł).  Instaluję wtyczkę Simple image slideshow. Wtyczka jest darmowa i ma bardzo dobry opis stosowania. Galerie wstawia się do wpisu przez wpisanie kodu np. {besps}naszepsy{/besps}. Jeśli chce tworzyć więcej rotatorów mogę podawać podkatalog. Niestety w ustawieniach dopisuje się wielkość zdjęć czyli wszystkie rotatory na stronie muszą mieć taką samą wielkość.
 5. konfiguracja głównej strony– na stronie mam czerwony napis home i przy artykule pojawiają się szczegóły typu nazwa kategorii, data, autor itp. Nie chcę tych informacji na stronie głównej. Można je wyłączyć przy każdym artykule ale lepiej zrobić to globalnie dla całej strony głównej.
  1. opcje strony głównej są w Projektant menu – main menu – home. Zmieniam nazwę na Strona główna. Zostawiam oczywiście aby wyświetlały się artykuły wyróżnione.
  2. ustawiam wyświetlanie w jednej kolumnie, ustawiam ilość pozycji na stronie
  3. ustawiam uporządkowanie jak w wykazie na zapleczu
  4. opcje artykułu – tu wyłączam wszystkie informacje dodatkowe
  5. opcje wygląd strony – tu mogę wpisać co ma się pojawić u góry jako tytuł (Zamiast home).  Ten napis można tutaj wyłączyć.
  6. mogę dodać klasę css dla głównej strony, żeby w przyszłości stronę główną sformatować inaczej niż pozostałe strony
 6. tworzę moduł, który wyświetli głowne menu na stronie. Dodam też pozycję do menu.  Jak na stronie macierzystej ustawiam w ustawieniach modułu aby przy tym menu nie wyświetlała się jego nazwa.
 7. rozwijalne poziome menu – tworzę menu, dodaję pozycję i tworzę moduł, który będzie wyświetlał menu w poziomie. Aby menu działało jako rozwijalne (mam to już zrobione w css),
 8. sonda w joomla 2.5 – joomla 2.5 nie ma wbudowanego modułu sondy, dlatego trzeba się posłużyć wtyczką
  1. wtyczka AcePolls – zainstalowałam wtyczkę i tłumaczenie. Wtyczka jest darmowa ale za support trzeba płacić. Na xampie pojawiają się błędy. Na serwerze wtyczka działa bez zarzutu. Problemem są napisy po angielsku pod wtyczką. Na szczęście udało się znaleźć tlumaczenie modułu na forum.joomla.pl
  2. kolejny problem – na dole pod wynikami głosowania jest link do strony wtyczki. Inna wtyczka, którą zamierzałam przetestować jVoteSystem, też ma backlink, który można usunąć za opłatą.
 9. wtyczka JCE Editor – lepszy edytor tekstu

W jednym z poprzednich wpisów podwałam listę nielicznych wtyczek do joomli, których używam. Dotyczyło to własciwie joomli 1.5. Niestety włamanie na stronę zmusiło mnie do przeniesienia strona na joomle 2.5. Stąd nowa lista wtyczek:

 1. JCE edytor – w konfiguracji trzeba ustawić aby ten edytor był domyślny, poza tym w ustawieniach wtyczki warto ustawić aby nie korzystała ze styli szablonu, gdyż przeszkadza to pisać artykuły.
 2. simple image gallery – moja ulubiona wtyczka, łatwe i proste tworzenie galerii
 3. all videos – pozwala na łatwe wstawienie filmików z youtube
 4. j2xml importer – import artykułów z joomla 1.5
 5. jc comments – komentarze pod artykułami
 6. slideshow – korzystam z 2 wtyczek; simple image slideshow i dj-slider
 7. wtyczki związane z bezpieczeństwem: jHackGuard, admin tools

 

instalacja sklepu wirtuemart – pobieram wtyczkę wirtuemart, rozpakowuję i instaluję prze instalator joomla, najpierw plik zip a potem aio.zip.
spolszczenie – rozpakowujemy paczkę z językiem
rozpakowujemy plik admin_pl-PL.zip i pliki znajdujące się w tym pliku (nie katalogi, mają być bezpośrednio pliki) kopiujemy do administrator/language/pl-PL/
rozpakowujemy plik site_pl-PL.zip i  pliki znajdujące się w tym pliku (nie katalogi, mają być bezpośrednio pliki) kopiujemy do language/pl-PL/

– ostatecznie zdedydowałam się zrezygnować z wirtuemart, który ma za malo opcji. Lepiej jako sklep wybrać np. prestashop.
 

5 Comments
 1. Poradnik w sam raz dla początkowych joomlerów. Do tej pory korzystałam jedynie z wordpresa, ale może wreszcie i Joomlę uda mi się oswoić.

 2. Przez te kilka lat Joomla trochę się zmieniła, ale tylko w wyglądzie i troszeczkę w funkcjonalności 🙂

 3. Joomla jest bardzo fajna, lecz jak dla mnie ma zbyt skomplikowane zaplecze administracyjne. Często się tam gubię 😉

 4. witam mam pytanie mam werje jomla 2.5.18 i problem z zamieszczaniem sondy .Proszeo prosty sposob zamiesczenia sondy na stronie

  1. Zobacz sondę na stronie http://psy.canis.org.pl. Została zrobiona przy pomocy wtyczki AcePolls. Wtyczka dziala ok, ale poniżej jest link do strony twórcy. Ta strona też jest na joomla 2.5.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.